Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nová technologie Microsoftu pozná, kde se chcete dotknout telefonu

6.5.2016, Jan Pánek, aktualita
Microsoft ukázal novou technologii, která dokáže rozpoznat, jak držíte telefon, a také pozná, jak blízko nad displejem se nachází vaše prsty. Díky tomu do telefonu může integrovat několik velmi zajímavých technologií, které zlepší ovládání.
Letošní rok se má vést ve znamení rozeznávání síly doteku na obrazovku telefonu, Microsoft na to jde ale zcela naopak. Hodlá totiž sledovat uživatelovy prsty ještě dříve, než se obrazovky vůbec dotknout. To ve výsledku vede k velmi podobným funkcím, které značně ulehčí ovládání a přinesou nové funkce.

Nová technologie se jmenuje "Pre-touch sense" a je umožněna novým senzorem, který monitoruje pohyb prstů, ale i prsty na krajích displeje. Velkou výhodou je, že telefon dokáže rozpoznat více prstů najednou. Kromě toho systém monitoruje i to, jak máme telefon natočení.

Na videu je nová technologie pěkně vidět, proto jej doporučuji zhlédnout. První nová funkce umožňuje vyvolat nabídku (například nastavení přehrávání videa), aniž by se musel uživatel dotknout obrazovky. To není tak zajímavé, zajímavější je fakt, že se nabídka objeví přímo pod prstem, takže je dobře přístupná.


Dále Microsoft systém ukazuje při prohlížení webu. Při přejetím prstu nad displejem se na internetové stránce ukazuje, kde jsou umístěny odkazy a dále odhaluje, zda je obrázek obrázkem, nebo se jedná o video. Při použití dvou prstů potom může uživatel přepínat mezi záložkami.

Zajímavé je i rozlišení, zda se jedná o "tap" - tedy o kliknutí třeba na odkaz, nebo se jedná o výběr textu. To systém rozpozná podle toho, tak přesně se snažíme s prstem pohybovat. Toto zřejmě bude vyžadovat cvik, ale je to zároveň první rozumné vylepšení, které usnadní uživatelům život.

Nejinovativnější funkcí je ale "hybrid touch". Microsoft jej prezentuje při práci v průzkumníku souborů. Jedním prstem tapne na soubor a druhým prstem najede nad displej. Pod druhým prstem se objeví nabídka, která dá uživateli na výběr, co chce s vybraným souborem provést. Bude zajímavé sledovat, jaké další možnosti Microsoft objeví, protože to bude kámen úrazu nového Pre-touch sense.

Zatím ale není jasné, kdy se nový systém objeví v telefonech. Dá se předpokládat, že to bude s novým Suraface Phonem, tedy řadou telefonů, která nahradí Lumie. Jméno Lumia má Microsoft licencované jen na určitou dobu a potom se zpátky vrací Nokii, která už chystá návrat do světa chytrých telefonů.

Zdroj: Engadget

reklama