Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nová aféra Tesly: automobilka odstranila autopilota u ojetých aut

9.2.2020, Milan Šurkala, aktualita

Tesla bude mít opět co vysvětlovat. Někteří majitelé totiž zjistili velmi nepříjemnou skutečnost. Poté, co si koupili ojetou Teslu od původního majitele, který si připlatil za autopilota, jim automobilka tuto funkci vypnula a nutí je k opětovné koupi. 

Automobilka Tesla se v posledních týdnech a měsících drží na výsluní, přesto si připsala i jednu aféru. Ta má spojitost s odstraňováním autopilota u ojetých aut. Stalo se tak už několika majitelům. Jeden z případů se stal jistému Alecovi, který od dealera United Traders zakoupil ojetý vůz Tesla Model S 20. prosince 2019. Tento vůz byl dealerem zakoupen v aukci 15. listopadu přímo od Tesly vykoupeném v rámci California Lemon Law, kdy automobilka vykupovala zpět vozy s chybou displeje. Jak dealer, tak i zákazník vůz  koupili s tím, že první majitel zakoupil balíček s autopilotem za $8000. Tato částka byla v podstatě i zohledněna v částce, za kterou se vůz vydražil. Bez autopilota by tato cena byla pravděpodobně nižší.
 
Tesla Model S
 
Tesla už 18. listopadu, tedy tři dny po aukci, provedla jakýsi audit vozu. Výsledek auditu byl ten, že když vůz o měsíc později dostal aktualizaci softwaru, autopilot byl ze systému odstraněn. Automobilka situaci okomentovala tím, že si zákazník funkci autopilota nezakoupil. Je pravda, že tak neučinil přímo u Tesly, ale přítomnost autopilota byla už zahrnuta v ceně, kterou byl ochoten dealer zaplatit Tesle v aukci a kolik byl ochoten zaplatit Alec dealerovi. Automobilka se vyjádřila, že díky auditům už tuto funkci odstranila u více zákazníků, u nichž zjistila, že si nezaplatili danou funkci. Zákazníkům však nabízí možnost si autopilota koupit (v praxi tedy prodat jednu věc k jednomu vozu dvakrát).
 
Podobných případů přibývá a stejný prodejce zažil podobný incident i se svým tchánem, kterému prodal Model X s balíčkem Ludicrous za 20 tisíc dolarů (což ovlivňuje i cenu ojetého vozu). I ten zmizel asi dva měsíce po koupi. Nyní jen můžeme čekat, kdy k podobným krokům začnou přistupovat i další automobilky nabízející příplatkové funkce. 
 
Zdroj: jalopnik.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama