Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nottingham vyzkouší bezdrátové nabíjení elektrických taxíků

17.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Elektromobily jsou pro některá použití velmi vhodným dopravním prostředkem, pro jiná naopak. Výborné mohou být pro vozy taxislužby a město Nottingham v Británii tak nyní díky grantu vyzkouší elektrické taxíky s bezdrátovým nabíjením.
S elektromobily se pojí spoustu různých názorů. Jejich odpůrci vidí problémy i tam, kde nejsou, a naopak jejich příznivci ty existující příliš bagatelizují. Pravdou nicméně je, že pro některá použití jsou tyto vozy ne úplně vhodné a ještě dlouho budou (např. rychlé dlouhé přesuny), naopak pro jiná jsou vhodné mnohem více než spalovací vozy (rozvážková vozidla po městě). Velmi zajímavým využitím mohou být i taxíky, zejména nabíjí-li se bezdrátově. A přesně to vyzkouší nyní flotila 10 elektrických taxíků v Nottinghamu, na které město dostalo grant ve výši 3,4 milionu liber.
 
LEVC TX
ilustrační obrázek: elektrický taxík LEVC TX, autor: Alexander Migl [CC BY-SA], přes Wikimedia Commons
 
Před vlakovou stanicí bude do vozovky zabudováno 5 nabíjecích podložek a oněch 10 vozů bude vybaveno systémem, který bude schopen pomocí těchto podložek schopen nabíjet akumulátor vozu. Bude to přeci jen pohodlnější, než kdyby měl taxikář pokaždé vybíhat z auta a zapojovat či odpojovat kabel. Pilotní projekt má začít někdy v průběhu tohoto roku a trvat půl roku. Město chce být díky tomuto projektu do roku 2028 uhlíkově neutrální.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama