Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia žije a uvádí N1: tablet s Androidem 5.0

18.11.2014, Jan Vítek, aktualita
Společnost Nokia, tedy alespoň to, co z ní zbylo, je zpět mezi výrobci mobilních zařízení. Včera bylo zřejmé, že si na dnešek chystá nějakou novinku a z té se nakonec vyklubal tablet N1 s novým Androidem 5.0.
Nokia tedy neumřela, však na to je příliš cennou značkou a zatímco Microsoft její logo ze svých nových telefonů už umazal, tak ho budeme vídat jinde. Jako první zařízení to bude 7,9" tablet Nokia N1, jenž už není určen pro operační systémy Windows, ale namísto toho přijde s aktuálním Androidem 5 zvaným lízátko obohaceným o Nokia Z Launcher UI.

Když se podíváte na okolní obrázky, pak vám možná N1 něco připomene, a to asi tablet Apple iPad mini. Nicméně věnujme se raději tomu, co se nachází pod 7,9" sklem Gorilla Glass 3. Je to panel IPS s LED podsvícením a rozlišením 2048 x 1536 pixelů.

Nokia si také nevybrala žádný z čipů ARM, ale namísto toho použila čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3580. To je nový 22nm Moorefield, a to nejvýkonnější ze své rodiny, který pracuje na 2,33 GHz. Ve výbavě má GPU PowerVR G6430 s frekvencí až 533 MHz a dvakrát 1 MB L2 cache.

Dále tu máme 2 GB operační paměti a 32 GB paměti pro data, přičemž o slotu pro karty rozšiřující základní paměť se zpráva nezmiňuje. O audio se postará samostatný audio kodek Wolfson WM8958E a dva půlwattové reproduktory, zadní kamera má rozlišení 8 Mpix a automatické ostření, přední 5 Mpix a fixní ohnisko a co se týče rozhraní, tablet obsahuje 3,5mm audio konektor, micro USB 2.0 v oboustranném konektoru typu C, digitální mikrofony, šestiosé gyro + akcelerometr, dvoukanálové Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac s MIMO a Bluetooth 4.0.

Použitá baterie má kapacitu 5300 mAh, a to vše v těle s hmotností 318 gramů a rozměry 201 x 139 x 6,9 mm. Nokia se chlubí, že její nástavba Z Launcher UI nám dokáže nabídnout aplikaci ještě před tím, než ji vůbec budeme chtít, k čemuž využívá třeba naši aktuální pozici. To si ostatně budou moci vyzkoušet téměř všichni, protože Z Launcher má být zanedlouho k dispozici na Google Play.

Nokia N1 by měla do obchodů dorazit v průběhu února, tedy někdy za čtvrt roku, ovšem nejdříve přijde na čínský trh, dále do Ruska a nakonec do "vybraných evropských zemí". Zaplatíme za ni kolem 250 USD.

Zdroj: Hexus.net
reklama