Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia X s výřezem displeje se poprvé ukazuje veřejnosti

27.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
HMD Global mělo v Pekingu ukázat svůj chystaný smartphone, který známe pod označením Nokia X. Fotografie potvrzují, že jde o první telefon této značky s výřezem displeje. Většina výbavy nadále zůstává zahalena tajemstvím.
Před časem se v Číně objevily první teasery, které lákaly na představení smartphonu Nokia X. Víme proto, že nový model oficiálně spatří světlo světa 16. května. Společnost HMD Global, která zajišťuje vývoj i výrobu aktuálních telefonů finské značky, ovšem nevydržela čekat na plánovanou tiskovou konferenci a ukázala telefon o něco dříve. V Pekingu měla být Nokia X ukázána dokonce veřejnosti, která si mohla přístroj prohlédnou pěkně zblízka. Oficiální profil Nokie na čínské sociální síti Weibo potom dokonce zveřejnil render ukazující přední stranu smartphonu.
 
 
 
Design novinky už tedy není žádným tajemstvím. Je patrné, že výrobce se snažil následovat trend ztenčování rámečků a rozhodl se proto využít trochu kontroverzní řešení v podobě výřezu displeje.Přesto se nepodařilo vytvořit zela bezrámečkový design, ve spodní části tak můžeme vidět menší bradu s logem Nokia. Dále můžeme vidět skleněnou zadní stranu smartphonu s designem, který je podobný předchozím modelům této značky. Modul duálního zadního fotoaparátu je orientován na výšku, kousek pod ním nelze přehlédnout čtečku otisků prstů.
 
 
Ačkoliv o telefonu mluvíme jako Nokii X, nejspíš jde o označení celé nové řady. Tento konkrétní model by mohl podle spekulací nést název Nokia X (2018ú nebo Nokia X6. Co se týče další uniklé výbavy, hovořilo se nedávno o 5,8" displeji s poměrem stran 19:9 a operačním systému Android Oreo. K dispozici by měly být dvě různé varianty. Levnější bude podle všeho vybavena procesorem MediaTek P60 a 4GB RAM, dražší potom údajně nabídne Qualcomm Snapdragon 536 kombinovaný s 6GB RAM: Není přitom vůbec obvyklé, že by výrobci nabízeli jeden telefon se dvěma různými procesory.
 
 
Na čínském trhu by se telefon měl prodávat za 1 599 juanů (5 300 Kč bez DPH), respektive 1 799 juanů (6 000 Kč bez DPH) podle zvolené varianty. Prozatím nemáme k dispozici potvrzení, že by se Nokia X měla dostat na mezinárodní trhy, v minulosti se však už několikrát stalo, že HMD Global novinku uvedlo nejprve v Číně a až později ji představilo zbytku světa.
 


reklama