Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia se pustila do patentového sporu s Applem

22.12.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Nokia, nebo alespoň její značka, se vrací do světa mobilních telefonů. A najevo to chce dát nejen novými modely, ale také obranou svých patentů, kterých finská společnost vlastní nespočet. U německého a amerického soudu tento týden Nokia zažalovala Apple.
Nokia je ve světě mobilních telefonů zkušenou legendou a svého času byla také výrazným inovátorem. Není proto divu, že vlastní celou řadu patentů, kterou navíc nedávno dvakrát výrazně rozšířila – v roce 2013 získáním plného podílu v Nokia Siemens Networks, letos potom dokončením akvizice Alcatel Lucent. Většina duševního vlastnictví ovšem pochází z vlastního výzkumu, do které Nokia za posledních dvacet let investovala 11,5 miliardy eur. V současné době počítá společnost své patenty na desítky tisíc a pochopitelně je tak licencují výrobcům telefonů. Mezi nimi má samozřejmě nejvýhodnější postavení nově vzniklý HMD Global, společný podnik Nokie a Foxconnu. Minulý týden představil první mobilní telefon, tlačítkovou Nokii 150, začátkem příštího roku budou následovat smartphony s Androidem.

Nyní se Nokia rozhodla posvítit si na Apple, se kterým v roce 2011 uzavřela dohodu o licencování některých patentů. Jenže mnoho dalších údajně americký výrobce používá v iPhonech bez oprávnění. Po několikaletém vyjednávání se Finové rozhodli podniknout právní kroky k ochraně svého intelektuálního vlastnictví a podali žaloby u německých regionálních soudů v Düsseldorfu, Mannheimu a Mnichově, další soudní spor se potom otevře u amerického okresního soudu pro oblast východního Texasu. Právníci Nokie už chystají patřičné kroky také v dalších světových jurisdikcích. Žaloba se týká 32 patentů, které pokrývají mnoho technologií využívaných v dnešních smartphonech – displej, uživatelské rozhraní, software, anténa, čipset nebo kódování videa.

Možná jsme tedy na počátku dalšího vleklého patentového sporu, ve kterém půjde nejen o vysoká finanční odškodnění, ale také o pověst. Teprve nedávno přitom došlo k přelomovému rozhodnutí ve sporu Applu a Samsungu, když nejvyšší americký soud rozhodl ve prospěch jihokorejského výrobce, který tak nebude muset platit odškodnění ve výši půl miliardy dolarů. Bylo to navíc po 120 letech poprvé, co Nejvyšší soud USA řešil na své půdě patentový spor. Není ovšem vyloučeno, že za pár let bude řešit další velký případ, tentokrát Nokie a Applu.

Zdroj: Nokia.com
reklama