www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Nokia se dostala mezi TOP 5 výrobců v Evropě

Nokia se dostala mezi TOP 5 výrobců v Evropě
, , aktualita
Návrat smartphonů se vydařil, prozatím jsou pátými nejprodávanější značkou na evropských trzích. Velmi se daří také Xiaomi a Huawei, jinak ovšem prodej smartphonů v Evropě klesl zatím nejvíce v historii.
reklama
Analytická společnost Canalys se podívala na zoubek prodeji smartphonů v Evropě za první čtvrtletí letošního roku. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku spadl trh o 6,3 %, ale přesto nalezneme rozdíly mezi regiony. V západní Evropě se prodalo 30,1 milionu smartphonů, tedy o 13,9 % méně. Z hlavních trhů byl největší pokles zaznamenán ve Velké Británii, kde se meziročně prodalo skoro o 30 % chytrých telefonů méně. Naopak region střední a východní Evropy, kam je řazena i Česká republika, rostl. 15,9 milionu prodaných kusů znamená nárůst o 12,3 %. V Rusku šla křivka nahoru ještě rychlejším tempem, prodalo se tam meziročně o 25,4 % smartphonů více.
 
 
Z výrobců zůstává na přední příčce Samsung, který prodal přes 15 milionů telefonů. Sice se jedná o více než 15% pokles ve srovnání s prvním čtvrtletím 2017, ale přesto si Samsung udržel skoro třetinový tržní podíl. Největší ztráty společnost zaznamenala v nižší a střední třídě, kde stále složitěji konkuruje Huawei či Xiaomi, ale na druhou stranu vysoká cena a brzké zahájení prodeje Galaxy S9 umožnilo zvýšit hodnotu dodávek o pětinu. Samsung tedy prodá méně, ale z každého prodaného zařízení má v průměru větší zisk. Nejprodávanějším modelem v Evropě byl iPhone X, přesto Apple zaznamenal 5,4% pokles na trhu. Canalys dodává, že čtvrtinu prodejů tvoří starší modely iPhone SE, 6 a 6s – zákazníky nejspíš láká hlavně příznivější cena, ale dost možná také nižší úhlopříčka displeje.
 
 
Bronzový Huawei prodal 7,4 milionů smartphonů, tedy o 38,6 % více. Prodejní úspěchy zaznamenal hlavně cenově dostupný model P Smart, který zamíříl k milionu nových majitelů. Do statistik ještě příliš nezasáhly nové vlajkové lodě P20, ale to by se mělo změnit v příštím čtvrtletí. Xiaomi se na evropských trzích teprve zabydluje, v některých zemích nyní začíná oficiální distribuce. O modely s atraktivním poměrem ceny a výbavy je ovšem mezi zákazníky velký zájem, jak ukazuje 2,4 milionu prodaných kusů. S 1,6 miliony se na pátém místě umístil další relativní nováček – Nokia. Můžete sice namítnout, že jde o evropskou legendu, ale nesmíme zapomenout, že značka má za sebou komplikovaný vývoj a v současné době ji používá společnost HMD Global.
 
 
Canalys tvrdí, že na současném trhu není příliš místo pro menší hráče (dle tržního podílu), proto další pokles zaznamenalo LG, Sony nebo Alcatel. Analytici také vyjmenovali nejvýraznější trendy, které můžeme sledovat u smartphonů prodávaných v 1. čtvrtletí 2018. Především je to displej s poměrem stran 18:9 nebo podobným, který se objevil u 7,3 milionů smartphonů (v loňském prvním čtvrtletí to nebyl ani jediný). O 155 % se zvýšil počet smartphonů s duálními fotoaparáty a o 82,7 % více prodaných kusů má 4GB či větší operační paměť. Dlouhodobě stoupá také obliba Dual SIM modelů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
iPhone X možná trápí praskající sklo fotoaparátu iPhone X možná trápí praskající sklo fotoaparátu
Někteří uživatelé iPhonu X se setkali s tím, že sklo kryjící duální zadní fotoaparát samovolně praská. Apple navíc problém nevyřeší bezplatně v rámci záruky, ale požaduje za výměnu velmi vysoké poplatky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung prohrál patentový spor, zaplatí Applu 539 milionů USD Samsung prohrál patentový spor, zaplatí Applu 539 milionů USD
Samsung a Apple vedou neustále patentové spory a žalují se navzájem. V jednom letitém sporu, kdy Apple žaloval Samsung, bylo konečně rozhodnuto. Pro tentokrát to odnesl Samsung a zaplatí přes půl miliardy dolarů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce Essential Phonu je ve finančních problémech Výrobce Essential Phonu je ve finančních problémech
Společnost Essential Inc, kterou založil Andy Rubin, se potýká s finančními problémy. Z uniklého interního e-mailu je patrné, že vyloučena není akvizice. Podle spekulací byl navíc možná zrušen připravovaný smartphone.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei přestane odemykat bootloadery svých telefonů Huawei přestane odemykat bootloadery svých telefonů
Huawei vypíná své stránky, prostřednictvím kterých mohou zákazníci získat kód pro odemknutí bootloaderu. Důvodem je snaha zabránit problémům se smartphony. Nové modely už mají smůlu, a pro ty starší bude služba fungovat ještě 60 dnů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Meizu M8c: nižší třída s pár překvapeními Meizu M8c: nižší třída s pár překvapeními
Meizu oznámilo nový smartphone M8c, který se zařadí mezi cenově nejdostupnější modely na trhu. Na jedné straně přináší moderní displej 18:9 a funkci rozpoznání obličeje, ale na druhé straně spoléhá na starší Android či plastové tělo.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik