www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Nokia se dostala mezi TOP 5 výrobců v Evropě

Nokia se dostala mezi TOP 5 výrobců v Evropě
, , aktualita
Návrat smartphonů se vydařil, prozatím jsou pátými nejprodávanější značkou na evropských trzích. Velmi se daří také Xiaomi a Huawei, jinak ovšem prodej smartphonů v Evropě klesl zatím nejvíce v historii.
reklama
Analytická společnost Canalys se podívala na zoubek prodeji smartphonů v Evropě za první čtvrtletí letošního roku. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku spadl trh o 6,3 %, ale přesto nalezneme rozdíly mezi regiony. V západní Evropě se prodalo 30,1 milionu smartphonů, tedy o 13,9 % méně. Z hlavních trhů byl největší pokles zaznamenán ve Velké Británii, kde se meziročně prodalo skoro o 30 % chytrých telefonů méně. Naopak region střední a východní Evropy, kam je řazena i Česká republika, rostl. 15,9 milionu prodaných kusů znamená nárůst o 12,3 %. V Rusku šla křivka nahoru ještě rychlejším tempem, prodalo se tam meziročně o 25,4 % smartphonů více.
 
 
Z výrobců zůstává na přední příčce Samsung, který prodal přes 15 milionů telefonů. Sice se jedná o více než 15% pokles ve srovnání s prvním čtvrtletím 2017, ale přesto si Samsung udržel skoro třetinový tržní podíl. Největší ztráty společnost zaznamenala v nižší a střední třídě, kde stále složitěji konkuruje Huawei či Xiaomi, ale na druhou stranu vysoká cena a brzké zahájení prodeje Galaxy S9 umožnilo zvýšit hodnotu dodávek o pětinu. Samsung tedy prodá méně, ale z každého prodaného zařízení má v průměru větší zisk. Nejprodávanějším modelem v Evropě byl iPhone X, přesto Apple zaznamenal 5,4% pokles na trhu. Canalys dodává, že čtvrtinu prodejů tvoří starší modely iPhone SE, 6 a 6s – zákazníky nejspíš láká hlavně příznivější cena, ale dost možná také nižší úhlopříčka displeje.
 
 
Bronzový Huawei prodal 7,4 milionů smartphonů, tedy o 38,6 % více. Prodejní úspěchy zaznamenal hlavně cenově dostupný model P Smart, který zamíříl k milionu nových majitelů. Do statistik ještě příliš nezasáhly nové vlajkové lodě P20, ale to by se mělo změnit v příštím čtvrtletí. Xiaomi se na evropských trzích teprve zabydluje, v některých zemích nyní začíná oficiální distribuce. O modely s atraktivním poměrem ceny a výbavy je ovšem mezi zákazníky velký zájem, jak ukazuje 2,4 milionu prodaných kusů. S 1,6 miliony se na pátém místě umístil další relativní nováček – Nokia. Můžete sice namítnout, že jde o evropskou legendu, ale nesmíme zapomenout, že značka má za sebou komplikovaný vývoj a v současné době ji používá společnost HMD Global.
 
 
Canalys tvrdí, že na současném trhu není příliš místo pro menší hráče (dle tržního podílu), proto další pokles zaznamenalo LG, Sony nebo Alcatel. Analytici také vyjmenovali nejvýraznější trendy, které můžeme sledovat u smartphonů prodávaných v 1. čtvrtletí 2018. Především je to displej s poměrem stran 18:9 nebo podobným, který se objevil u 7,3 milionů smartphonů (v loňském prvním čtvrtletí to nebyl ani jediný). O 155 % se zvýšil počet smartphonů s duálními fotoaparáty a o 82,7 % více prodaných kusů má 4GB či větší operační paměť. Dlouhodobě stoupá také obliba Dual SIM modelů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
McLaren uvádí 600LT Spider, 600 koní bez střechy McLaren uvádí 600LT Spider, 600 koní bez střechy
Automobilka McLaren představila nový roadster 600LT Spider. LT zde znamená Long Tail, tedy prodlouženou záď pro lepší aerodynamiku. Nechybí ani dvakrát přeplňovaná V8, která dává rovných 600 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu
Švédská automobilka Saab zbankrotovala už před 7 lety a poté putovala do rukou Číňanů. Dostala jméno NEVS a nyní má opět nového majitele. Je jím čínský developer se zaměřením na zdravotnictví.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala
Zlevněná výměna baterií iPhonů přišla Apple draho, zájem byl 10násobný Zlevněná výměna baterií iPhonů přišla Apple draho, zájem byl 10násobný
Zájem o zlevněnou výměnu baterií u telefonů Apple iPhone byl až 10krát větší, než Apple očekával. I to se projevilo na zhoršených odhadech hospodářských výsledků pro poslední čtvrtletí. Program vyšel Apple hodně draho.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala
Facelift BMW 7 může mít V12 i hybrid Facelift BMW 7 může mít V12 i hybrid
Mnichovská automobilka představila facelift luxusního sedanu BMW řady 7. Ten se na první pohled liší obrovskými, o 40 % většími ledvinkami. V nabídce bude nadále motor V12 a dostane se také na hybridní verzi.
17.1.2019, aktualita, Milan Šurkala
Apple představil pouzdra na nové iPhony s akumulátorem Apple představil pouzdra na nové iPhony s akumulátorem
Pokud je vám výdrž nových iPhonů málo, pak má pro vás výrobce nová oficiální pouzdra, která výdrž těchto telefonů značně prodlouží. Obsahují totiž vestavěný akumulátor a podporují i bezdrátové nabíjení.
17.1.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář