Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia A1 a HTC 10 Mini byly aprílové žertíky. Nenechali jste se napálit?

2.4.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Obrázek Nokie A1 s Androidem nebo údajné HTC 10 Mini se Snapdragone 823, i o těchto zařízeních 1. dubna psaly světové i české weby. Nenechte se ovšem napálit, ve skutečnosti se jedná o aprílové žertíky.
Psát o čemkoliv, co zatím nebylo oficiálně představeno, má obrovskou nevýhodu – skoro nikdy nemůžete mít úplnou jistotu, že se nejedná o mylnou informaci. Mnohdy se totiž stává, že údajné specifikace či fotografie dosud nepředstaveného zařízení si někdo vymyslí sám doma a následně je vypustí do světa. Následuje dlouhý řetěz, kdy se informace šíří mezi všemi weby zaměřenými na danou problematiku, ovšem zde nutno podotknout, že mnohdy velmi nekriticky. Na druhou stranu ani při nejvyšší možné míře opatrnosti se není možné těmto různým podvrhům zcela vyhnout.

O to kritičtější bychom při čtení podobných „uniklých“ informací měli být 1. dubna. Letos se na internetu objevily hned dva žertíky, kterými se nechaly napálit i známé zahraniční weby. První přinesl rakouský server Android-news.at, který si chtěl původně vystřelit jen ze svých fanoušků, informaci o údajném HTC 10 Mini ovšem převzali velké, anglicky psané weby a od nich potom i další weby z celého světa. K vytvoření přitom stačilo trochu upravit už dávno zveřejněný obrázek, přidat k němu nesmyslný text v čínštině a podvod byl na světě.

Údajně jsme se měli těšit na HTC 10 Mini kombinující 4,7“ displej s procesorem Qualcomm Snapdragon 823, který se měl od Snapdragonu 820 lišit vyšším taktem jader. Šíření falešné zprávy zaskočilo i samotného redaktora webu Android-news.at, který následně vydal i článek dementující tuto informaci, ta se ovšem zdaleka ta rychle nešíří. Jedná se tedy o důkaz, že vytvořit podvodnou informaci, která se rozšíří po celém světě, není nic složitého. Spíše perličkou už potom je skutečnost, že z rakouského zdroje (v angličtině „Austrian“) mnoho zahraniční weby udělaly zdroj australský („Australian“).

S dalším aprílovým žertíkem už je to trochu složitější, jako první jej totiž publikoval známý web Androiduthority.com, ale dosud jeho redaktoři nevydali prohlášení, že se opravdu jedná o vtípek. Není tedy jasné, zda je web Androidauthority.com tvůrcem tohoto podvodu nebo se sám nechal napálit údajným „vnitřním zdrojem“. Ať tak či onak, informaci o údajné Nokii A1 s Androidem rovněž převzaly technologické magazíny po celém světě, a to i přesto, že na zveřejněném obrázku už na první pohled pár věcí nehraje.

Nokia A1 totiž vypadá spíše jako nějaký obyčejný čínský smartphone s unifikovaným designem než dílo známé firmy, která se tímto modelem bude snažit znovu prosadit na trhu. Obrazovka ukazuje aplikaci Nokia Z Launcher, což by ještě nic divného, kdyby se nejednalo o screenshot, který byl už dříve publikován na internetu, odkud si jej každý může stáhnout. Pozorný čtenář si navíc může všimnout, že ikonky pocházejí z uživatelského rozhraní TouchWiz od Samsungu. Jako pomyslná třešnička na dortu je pak samotný název telefonu Nokia A1, kde je označení A1 nejspíš zkratkou data April 1st, tedy 1. dubna.

Nakonec nutno podotknout, že HTC ve skutečnosti možná připravuje zmenšenou verzi své vlajkové lodi, výbava ovšem jistě bude trochu jiná. V případě Nokie pak není žádným tajemstvím, že se legendární finská společnost hodlá vrátit na trh se smartphony, potvrdili to sami její zástupci. Ačkoliv by první model měl být zástupce střední třídy, jistě nabídne o dost lepší design než můžeme vidět na výše uvedeném renderu.

Zdroj: Android-news.at, Androidauthority.com
reklama