Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia 8 Sirocco oficiálně: zakřivený OLED displej v ocelovém těle

26.2.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Nokia 8 Sirocco usedá na trůn jako nová vlajková loď této finské značky. Zraky okolí upoutá svým tělem z odolné nerezové oceli, zakřiveným OLED displejem ve stylu Samsungů a uvnitř 128GB úložištěm.
Nokia 8 dostala svého nástupce, který se jmenuje Nokia 8 Sirocco. Pokud je vám toto označení povědomé, není to náhoda, v roce 2006 byl představen model Nokia 8800 Sirocco Edition. Jedná se tedy o jednu z dalších značek, kterou společnost HMD Global vrací do povědomí uživatelů.
 
 

Vyšperkovaný design


 
Nový model je vyroben z jednoho kusu nerezové oceli, která je více než třikrát pevnější než hliník využívaný v ostatních smartphonech. 95 % těla zařízení je však ještě pokryto odolným sklíčkem Gorilla Glass 5. A stejně jako u většiny ostatních vlajkových lodí nechybí zvýšená odolnost proti vodě a prachu, v tomto případě s certifikací IP67. Tloušťka telefonu se podařilo snížit na pouhých 7,5 mm, přesto jsme se dočkali baterie o vyšší kapacitě 3 260 mAh. V čem je tedy háček? Jedním z důvodů snížení tloušťky je jistě také odstranění 3,5mm audio jacku, takže sluchátka už půjde připojit jen bezdrátově nebo přes USB Type-C.
 
 

Zahnutý displej bez bočních rámečků

 
Při pohledu na displej nové Nokie se snad každému vybaví některá z posledních generací modelů Galaxy Note nebo Galaxy S. Důvodem je po obou stranách zahnutý OLED displej, který zkrátka u jiných výrobců než Samsungu vídáme jen zřídkakdy. Panel využívá rozlišení 2560 x 1440 pixelů (Quad HD) a tradičnější poměr stran 16:9, nikoliv nudlovitý 18:9. Displej také zasahuje až k bočním okrajům. Mírným zklamáním pro ty, kteří hledají telefon s nejnovějším hardwarem, může být použití loňského procesoru Snapdragon 835 namísto Snapdragonu 845. Potěší však dostatečná porce operační paměti i vnitřního úložiště – 6 GB, respektive 128 GB.
 
 
Na zadní straně využívá Nokia 8 Sirocco duální fotoaparát s logem Zeiss, který se skládá z 12MPx širokoúhlého primárního (f/1.75) a 13MPx sekundárního snímače (f/2.6). Jedná se tedy o zcela stejnou konfiguraci, která se objevila u Nokie 7 Plus. Podobný je tedy i seznam různých vylepšení a vychytávek, který zahrnuje bothie (snímky pořízené předním i zadním fotoaparátem zároveň) nebo novou aplikaci fotoaparátu s manuálním režimem, který si budou pamatovat hlavně bývalí majitelé Lumií. V tomto režimu je možné ručně přizpůsobit hodnotu ISO, vyvážení bílé, rychlost závěrky a další parametry před zmáčknutím spouště.

Nokia 8 Sirocco ále umí nahrávat 360stupňový zvuk díky technologii Nokia OZO, je vybavena stereo reproduktory se zesilovačem a podporuje bezdrátové (Qi) i rychlé nabíjení. Překvapením je program Android One, do kterého je novinka zapojena jako vůbec první vlajková loď.
 
 

Dostupnost a cena

 
Telefon se začne prodávat v dubnu s cenovkou 749 eur, v přepočtu 19 000 Kč bez daně.


reklama