Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia 216: možná poslední základní mobil od Microsoftu

20.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Microsoft se sice plánuje zbavit divize zabývající se jednoduchými telefony bez operačního systému, ale ještě předtím odhalil jeden takový kousek. Nokia 216 nabídne nedotykový displej doplněný o numerickou klávesnici, překvapí třeba dva fotoaparáty.
Microsoft se začátkem letošního roku nechal slyšet, že se plánuje zbavit divize „hloupých“ mobilních telefonů. A dokonce už má kupce, jednu z dceřiných společností Foxconnu, která zaplatí 350 milionů dolarů. Získá tím také právo několik let používat značku Nokia na jednoduchých telefonech. Ještě před prodejem divize novému vlastníkovi ovšem Microsoft stihl představit model Nokia 216, který je určen pro nenáročné uživatele, kteří by nevyužili funkce smartphonu nebo za nový přístroj nechtějí utrácet tolik peněz. Výhodou je také numerická klávesnice nebo dlouhá výdrž baterie.

Nokia 216 disponuje 2,6“ barevným nedotykovým displejem o rozlišení 320 x 240 pixelů. Operační paměť má velikost jen 16 MB, ale pro běh platformy Series 30+ to bohatě stačí. Předinstalován je internetový prohlížeč Opera Mini, další základní aplikace a hry je potom možné stahovat z Opera Mobile Store. Fotoparát překvapivě nalezneme na přední i zadní straně telefonu, oba snímače přitom mají shodné rozlišení 0,3 MPx, přisvětlovací diodu a zvládnou nahrávat videa. Uživatelská data je možné ukládat na až 32GB micro SD kartu, do adresáře se potom vejde na dva tisíce kontaktů.

Volitelně je k dispozici Dual SIM varianta, ovšem v případě mobilního připojení si telefon vystačí s 2G sítěmi. Je tedy jasné, že kvůli absenci 3G sítí cílí novinka především na rozvojové trhy. Naopak nechybí Bluetooth 3.0, z konektorů nalezneme na těle přístroje port micro USB a 3,5mm audio jack na sluchátka. Dlouhou chvíli si mohou uživatelé zkrátit třeba poslechem FM rádia. Baterie je vyjímatelná a chlubí se kapacitou 1 020 mAh, což by vzhledem k výbavě mělo stačit až na 18 hodin hovoru, 47 hodin poslechu hudby nebo 24 dní v pohotovostním režimu.

Nokia 216 má rozměry 118 x 50.2 x 13,5 mm a hmotnost 82,6 g (s vloženou baterií). Na indickém trhu se začne telefon prodávat v nejbližší době za cenu v přepočtu 900 Kč bez DPH. Dostupnost na dalších trzích zatím nebyla potvrzena.

Zdroj: Microsoft.com
reklama