Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nizozemský Vodafone chce vypnout 3G v roce 2020

18.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Sítě 3G to mají spočítané. Tedy alespoň v Nizozemsku, kde je hodlá první operátor vypnout už za dva roky. Díky uvolnění pásem se bude moci více soustředit na mnohonásobně rychlejší technologii 4G.
V mnoha zemích je plánováno vypnutí 2G sítí, v některých už dokonce začalo. Nizozemská pobočka Vodafonu však už začíná mluvit o konci 3G sítí. A rovnou zveřejnilo, že k němu dojde v lednu 2020, tedy už za dva roky. Tato technologie byla v Nizozemsku spuštěna před patnácti lety a znamenala průlom, ve srovnání s 2G totiž umožnila rychlejší a cenově dostupnější připojení k internetu. S nástupem 4G však začal význam 3G klesat, je totiž až desetkrát pomalejší. Vodafone se proto rozhodl sítě třetí generaci poměrně brzy vypnout, aby mohl peníze na údržbu investovat do rozvoje LTE. Navíc se tím uvolní frekvence, které může operátor rovněž využít pro modernější sítě.
 
 
I v bohaté a rozvinuté zemi, jako je Nizozemsko, která navíc svou rozlohou patří k menším a chlubí se výhradně rovinatým povrchem, totiž stále existují místa, kde není signál 4G sítí dostatečně silný. Zákazníci, kteří využívají mobilní internet, tedy mají ještě dva roky na to, aby si pořídili smartphone s podporou LTE. To ovšem v současné době není problém, podporuje jej totiž naprostá většina nových modelů. A co klasické mobilní telefony bez dotykového displeje? Jejich konec se také konat nebude, nizozemský Vodafone totiž nechá v provozu 2G sítě, avšak pouze pro potřeby volání a SMS, připojit se přes něj k internetu nebude možné.
 


reklama