www.svetmobilne.cz
>
>

Nissan Roam: akumulátory z EV Leaf dožívají v karavanu

Nissan Roam: akumulátory z EV Leaf dožívají v karavanu
, , aktualita
Vyřazené akumulátory z elektromobilů ani zdaleka nekončí na skládkách. Dokonce ani neprochází náročnou recyklací, ale dožívají ještě několik let v méně náročných aplikacích. Např. jako záložní baterie v karavanech Opus.
reklama
Akumulátory elektromobilů jsou velkým otazníkem. Jsou velké, těžké, drahé, pomalu se nabíjí a jsou ekologicky náročné na výrobu i recyklaci. Právě poslední problém řeší nové akumulátory Nissan Roam. Když totiž v elektromobilech Nissan Leaf doslouží akumulátory a jejich kapacita klesne pod únosnou mez, výrobce je vymontuje, zkontroluje a části z nich použije dál. Konkrétně může jít o akumulátor Nissan Roam pro nový koncept karavanů od Opusu. Vtip je v tom, že i když tyto akumulátory mají už nedostatečné vlastnosti pro elektromobil, stále jsou schopny udržet nemalé množství elektřiny pro méně kritická nasazení.
 
Nissan Roam v karavanu Opus
 
Díky tomu se o mnoho let odloží jejich nákladná recyklace a současně není třeba vyrábět zbrusu nové akumulátory pro tato jiná nasazení. Karavan Opus, který se automaticky postaví a do značné míry připraví (za 90 sekund díky vzduchovému kompresoru), právě využívá těchto akumulátorů Nissan Roam. Zatím jde o koncept, který má 700 Wh (0,7 kWh), což se nezdá být moc, ale podle výrobce to má stačit na jeden týden používání karavanu. Nabíjí se z klasické 230V zásuvky během jedné hodiny, případně za slunečného dne může být využito 400W solárního panelu na plachtě karavanu. Pak lze čekat nabití akumulátoru za zhruba 2-4 hodiny podle aktuálních světelných podmínek.
 
Nissan Roam v karavanu Opus
 
Roam je vybaven nejen 230V zástrčkou, ale podporuje i klasické 4 USB výstupy včetně USB-C. Karavan má sám o sobě projektor a plátno pro promítání filmů, nechybí ani Wi-Fi hotspot. Pokud jde o osvětlení, pochopitelně se využívá úsporná LED technologie. Maximální výstup činí 1 kW, ale v takovém případě už akumulátor vydrží jen na desítky minut provozu. Je zde totiž i mikrovlnná trouba, lednička a najdete tu i plynový sporák.
 
Nissan Roam v karavanu Opus
 
Připomeňme, že Nissan používá vyřazené akumulátory s Leafů i v jiných systémech, např. ukládání elektrické energie ze solárních střech a podobně (Nissan Energy Solar $ xStorage).
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla Model 3 dostala přes internet o 5 % vyšší výkon Tesla Model 3 dostala přes internet o 5 % vyšší výkon
Automobilka Tesla je známá tím, že aktualizuje své vozy pomocí aktualizací přes internet, jde o tzv. over-the-air updaty. Ten poslední přinsel např. Sentry Mode, Dog Mode, ale nejen to. Vozům se také navýšil výkon až o 5 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bentley Continental GT dostává novou verzi s V8 Bentley Continental GT dostává novou verzi s V8
Automobilka Bentley uvádí novou lehčí verzi svého kupé a kabrioletu Continental GT. Jde o verzi V8 s dvakrát přeplňovaným osmiválcem, který dokáže oba dva vozy rozjet až na maximální rychlost 318 km/h.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPad mini se 7,9" displejem dostává A12 Bionic Apple iPad mini se 7,9" displejem dostává A12 Bionic
Společnost Apple představila dva nové tablety, iPad Air a iPad mini. Druhý jmenovaný přináší kompaktní rozměry díky 7,9" displeji. Dostává však také výkonnější procesor A12 Bionic a podporu dotykového pera Apple Pencil.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nový Apple iPad Air podporuje Apple Pencil Nový Apple iPad Air podporuje Apple Pencil
Apple dnes představil dva nové tablety, iPad mini a iPad Air. My se podíváme na iPad Air, který vedle výkonnějšího hardwaru přináší především podporu Apple Pencil. Tu tak nyní podporují všechny nové iPady.
18.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y Fisker chystá elektrické SUV, konkurenci Modelu Y
Automobilka Fisker se chystá na další pokus prorazit se svými elektromobily. Chystá totiž nové elektrické SUV, které by mělo být konkurencí Tesle Modelu Y, rovněž za příznivou cenu okolo 40000 USD.
18.3.2019, aktualita, Milan Šurkala