www.svetmobilne.cz
>
>

Nissan Roam: akumulátory z EV Leaf dožívají v karavanu

Nissan Roam: akumulátory z EV Leaf dožívají v karavanu
, , aktualita
Vyřazené akumulátory z elektromobilů ani zdaleka nekončí na skládkách. Dokonce ani neprochází náročnou recyklací, ale dožívají ještě několik let v méně náročných aplikacích. Např. jako záložní baterie v karavanech Opus.
K oblíbeným
reklama
Akumulátory elektromobilů jsou velkým otazníkem. Jsou velké, těžké, drahé, pomalu se nabíjí a jsou ekologicky náročné na výrobu i recyklaci. Právě poslední problém řeší nové akumulátory Nissan Roam. Když totiž v elektromobilech Nissan Leaf doslouží akumulátory a jejich kapacita klesne pod únosnou mez, výrobce je vymontuje, zkontroluje a části z nich použije dál. Konkrétně může jít o akumulátor Nissan Roam pro nový koncept karavanů od Opusu. Vtip je v tom, že i když tyto akumulátory mají už nedostatečné vlastnosti pro elektromobil, stále jsou schopny udržet nemalé množství elektřiny pro méně kritická nasazení.
 
Nissan Roam v karavanu Opus
 
Díky tomu se o mnoho let odloží jejich nákladná recyklace a současně není třeba vyrábět zbrusu nové akumulátory pro tato jiná nasazení. Karavan Opus, který se automaticky postaví a do značné míry připraví (za 90 sekund díky vzduchovému kompresoru), právě využívá těchto akumulátorů Nissan Roam. Zatím jde o koncept, který má 700 Wh (0,7 kWh), což se nezdá být moc, ale podle výrobce to má stačit na jeden týden používání karavanu. Nabíjí se z klasické 230V zásuvky během jedné hodiny, případně za slunečného dne může být využito 400W solárního panelu na plachtě karavanu. Pak lze čekat nabití akumulátoru za zhruba 2-4 hodiny podle aktuálních světelných podmínek.
 
Nissan Roam v karavanu Opus
 
Roam je vybaven nejen 230V zástrčkou, ale podporuje i klasické 4 USB výstupy včetně USB-C. Karavan má sám o sobě projektor a plátno pro promítání filmů, nechybí ani Wi-Fi hotspot. Pokud jde o osvětlení, pochopitelně se využívá úsporná LED technologie. Maximální výstup činí 1 kW, ale v takovém případě už akumulátor vydrží jen na desítky minut provozu. Je zde totiž i mikrovlnná trouba, lednička a najdete tu i plynový sporák.
 
Nissan Roam v karavanu Opus
 
Připomeňme, že Nissan používá vyřazené akumulátory s Leafů i v jiných systémech, např. ukládání elektrické energie ze solárních střech a podobně (Nissan Energy Solar $ xStorage).
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Škoda představila elektrické Citigo iV Škoda představila elektrické Citigo iV
V nabídce mladoboleslavské automobilky Škoda se objevuje první elektromobil v podobě malého městského Citiga iV. Novinka nabídne vyšší výkon než benzínové verze a dojezd na jedno nabití dosahuje přes 250 km.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple MacBook Pro dostává 8jádro a lepší klávesnici Apple MacBook Pro dostává 8jádro a lepší klávesnici
Apple uvedl aktualizované notebooky MacBook Pro pro rok 2019. Asi nejdůležitější změnou nebude zavedení 8jádrových procesorů, které významně navyšují výkon, ale především to, že se Apple opět pokusil vylepšit klávesnici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Škoda uvádí plug-in hybrid Superb iV s 1.4 TSI Škoda uvádí plug-in hybrid Superb iV s 1.4 TSI
Automobilka Škoda začíná pracovat na elektrifikaci svého portfoila a jedním z prvních počinů je nový plug-in hybrid Superb iV. Novinka má umět jezdit i v čistě elektrickém režimu a ujet vzdálenost až 55 kilometrů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Smartphony Sony: zaměří se jen na vybrané země Smartphony Sony: zaměří se jen na vybrané země
Smartphony Sony to mají dnes hodně nahnuté. Divize je hodně ztrátová, prodeje padají neustále níž a Sony se tak rozhodlo, že se bude soustředit už jen na čtyři světové oblasti. Evropa je stále mezi nimi.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Renault Mégane RS Trophy-R: rekordní předokolka na Nürburgringu Renault Mégane RS Trophy-R: rekordní předokolka na Nürburgringu
Závody o nejrychlejší předokolku na okruhu Nürburgring pokračují a dosavadní titul musí Honda chtě nechtě předat Renaultu. Jeho nový Mégane RS Trophy-R totiž japonský hot hatch překonal o téměř 4 sekundy.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala