Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

NIO uvedlo 640kW rychlonabíječku EV i výměnné stanice 4. generace

29.12.2023, Milan Šurkala, aktualita
NIO uvedlo 640kW rychlonabíječku EV i výměnné stanice 4. generace
Čínská elektromobilka NIO posouvá možnosti nabíjení opět o něco dál. Uvádí nové rychlonabíječky s výkonem 640 kW, objevuje se také nová generace výměnných stanic Power Swap Station 4.0 s rychlejšími výměnami.
Společnost NIO má v nabídce několik elektromobilů a nabízí je už i na vybraných evropských trzích. Současně však komplexně řeší i jejich nabíjení podobně jako americká Tesla. Má síť rychlonabíječek a oproti Tesla dokonce  i výměnných stanic akumulátorů, oboje se dočkalo vylepšení. Výměnné stanice Power Swap Station 4.0 nyní zvyšují zásobu akumulátorů ve stanici z 13 na 23, měly by zvládat 480 výměn denně a doba výměny se zkrátila o 22 % na zhruba 2,5 minuty. Na střeše je fotovoltaika s plochou 60 m2, která by měla vygenerovat údajně až 18 MWh ročně. První tyto stanice budou budovány od dubna 2024. Ve stanici budou LiDARy a čipy Nvidia Orin pro provedení automatických výměn.
 
NIO Power Swap Station 4.0
 
Dále tu máme novou generaci rychlonabíječek Power Charger 4.0. Ta zvládá max. napětí 1000 V, proud může dosahovat až 765 A (nikoli současně). Max. výkon stanice je 640 kW, což patří k nejrychlejším na trhu. Zajímavostí je to, že se nevyplnily obavy mnoha skeptiků, kteří argumentovali širokými a těžkými kabely pro tak rychlé nabíjení. Tento kapalinou chlazený kabel totiž váží jen 2,4 kg.
 
NIO Power Charger 4.0
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama