Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV

6.12.2021, Milan Šurkala, aktualita
Čínská elektromobilka NIO provozuje netradiční projekt Power Swap, kdy si uživatelé mohou místo nabíjení akumulátorů zajet rovnou pro jeho rychlou výměnu. Nově se rozšiřují možnosti volby jiných kapacit pro výměnu.
Elektromobily jsou dost drahé, za což může především jejich akumulátor. Společnost NIO na to proto jde trochu jinak a uživatelům nabízí možnost zaplatit celé auto včetně akumulátoru, nebo také mohou zaplatit jen auto a baterii si pronajímat (Battery-as-a-Service). K tomu ještě provozuje nejen síť nabíječek, ale také výměnných stanic Power Swap. Těch je už v Číně téměř 700 a uživatel si zde může robotizovaným systémem nechat vyměnit svůj vybitý akumulátor za nabitý. Nemusí tak čekat na jeho nabití. Celý systém má ale ještě jednu zajímavou vlastnost.
 
NIO Battery Swap
 
Pokud uživatel zjistí, že mu stávající 70kWh nebo 75kWh akumulátor nestačí, může si ho nechat vyměnit za větší 100kWh. Funguje to už rok permanentně i flexibilně, nyní se ale možnosti ještě o něco rozšiřují. Jinak řečeno, můžete jezdit celý rok s menším akumulátorem a větší si objednat jen na tu dobu, kdy víte, že se bude hodit (což vzhledem k systému výměnných stanic není tak potřebné jako u ostatních elektromobilů).
 
Permanentní upgrade z nižší velikosti na 100 kWh stojí jednorázový poplatek 58000 juanů (cca 205 tisíc Kč), v případě uživatelů s předplatným BaaS za pronájem baterie se příplatek navyšuje o 500 juanů (1800 Kč) měsíčně na 1480 juanů (5200 Kč) za měsíc. Takoví majitelé už při výměně vždy dostanou 100kWh akumulátor.
 
Flexibilní upgrade znamená, že za 880 juanů (3100 Kč) měsíčně, resp. 7980 juanů (28200 Kč) ročně si můžete pronajmout větší 100kWh akumulátor, přičemž toto navýšení se týká obou skupin, jak ne-Baas, kteří si už akumulátor zaplatili (dočasně tak již zaplacený 70-75kWh akumulátor mohou vyměnit za větší a pronajímat si 25-30 kWh navíc), tak i BaaS, kteří si ho plně pronajímají (ti budou platit jiné předplatné podle zvoleného množství kWh). Dá se předpokládat, že od konce příštího roku by mohlo být možné upgradovat i na nový 150kWh akumulátor typu solid-state. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama