Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nimb: prsten, který může zachránit život

24.6.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Nimb od běžného prstýnku poznáte na první pohled, je totiž o dost větší. Tento chytrý doplněk však není určen pro parádu, ale k ochraně zdraví nebo dokonce života. Stiskem neviditelného tlačítka je totiž možné pomocí prstenu přivolat pomoc.
Nimb funguje jednoduchým způsobem. Nasadíte si jej jako běžný prstýnek a v případě zdravotního problému, napadení nebo jiné podobné situace stiskne uživatel skryté tlačítko po dobu tří sekund. Prsten následně přivolá pomoc, což potvrdí zavibrováním. Spolu s žádostí o pomoc se navíc odešle i přesná poloha získaná pomocí GPS. Polohu navíc může protistrana sledovat v reálném čase, což je důležité v případě, že se po odeslání zprávy uživatel pohybuje. Stisknutím tlačítka se navíc automaticky spustí nahrávání zvuku, které potom může posloužit třeba jako důkaz při vyšetřování.

A koho vlastně Nimb v případě žádosti o pomoc informuje? To záleží na samotném nositeli, jak si prsten předem nastaví pomocí aplikace na svém smartphonu – nejčastější možností ale jistě budou záchranné složky, rodinní příslušníci nebo přátelé. Tvůrci by ovšem rádi službu prosadili i na komunitní úrovni, takže žádost o pomoc by mohla přijít i ostatním uživatelům prstenu Nimb, kteří se zrovna nacházejí v okolí.

Neúmyslné stisknutí tlačítka komplikuje jeho skrytí i nutnost jej držet po dobu aspoň tří sekund. Pokud by ovšem k něčemu takovému přece jen došlo, je možné žádost o pomoc zrušit po zadání hesla v mobilní aplikaci. Nimb ovšem přináší i další praktické funkce. Informuje uživatele zavibrováním v případě, že pomoc potřebuje někdo blízký. Stejným způsobem vám může prsten upozornit i na to, že jste si někde zapomněli svůj telefon.

Nové nositelné zařízení je určeno pro širokou škálu uživatelů od lidí se zdravotními komplikacemi přes děti, seniory, dobrodruhy a provozovatele extrémních sportů až po ženy, které se bojí při večerní cestě domů. Ačkoliv tvůrci prsten považují za módní doplněk, kvůli svým rozměrům možná toto nositelné zařízení nebude pro každého. V nabídce budou různé velikosti i dvě barevné varianty, a to černá nebo bílá. Samotný prsten je potom vyroben z antialergického kovu, disponuje trojicí světelných diod a má úpravu odolnou proti vodě a prachu. Uvnitř se nachází baterie s přibližně dvoutýdenní výdrží na jedno nabití.

Komunikace se smartphonem probíhá přes bezdrátovou technologii Bluetooth, kompatibilita je přitom zajištěna se systémy Android a iOS. Nimb je možné předobjednat skrze crowdfundingový web Kickstarter, kde byl k dostání od 75 dolarů (1 800 Kč bez DPH), v běžném prodeji bude cena dvojnásobná. Na nezájem si ovšem tvůrci rozhodně nemohou stěžovat, potřebná částka byla vybrána za pouhých 18 hodin. A peníze stále přibývají, kampaň přitom bude trvat ještě více než měsíc.


reklama