Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nikkei tvrdí, že prodeje iPhone X jsou za očekáváními

29.1.2018, Milan Šurkala, aktualita
Japonský Nikkei přišel se zprávou, dle které jsou prodeje smartphonu Apple iPhone X za očekáváními výrobce a dokonce plánuje snížení výroby zhruba na polovinu. To se promítne i do rozsahu objednávek komponent.
Smartphone Apple iPhone X byl představen s velkou slávou, nicméně podle prosakujících informací z něj Apple asi až tak velkou radost mít nebude. Nikkei totiž přišel s informací, že v tradičně velmi silném závěru roku nebyly prodeje telefonu zrovna vysoké a na čtvrtletí od letošního ledna bude snížen předpoklad počtu vyrobených kusů ze 40 na 20 milionů kusů, tedy na polovinu.
 
Apple iPhone X
 
To může být problém zejména pro dodavatele, kteří počítali s velkými dodávkami drahých komponent pro Apple, z nichž v reálu bude jen půlka. Poněvadž iPhone X je z velké části postaven ze součástek Samsungu, bude to nejvíce bolet asi korejského partnera. Ten pro iPhone vyrábí např. paměťové čipy nebo velký OLED displej, jenž je nejdražší součástkou na telefonu (cca $110).
 
Za nedostatečné prodeje může podle všeho vysoká cena telefonu, která je opravdu o dost jinde, než na co jsme u telefonů zvyklí. Objevují se i další zvěsti, že výroba modelu iPhone X skončí s příchodem nástupce v září. Nynější model tak poměrně rychle zmizí z trhu a nebude k dispozici ještě nějaký ten rok po uvedení jak je tomu u ostatních iPhonů. Hovoří se také o tom, že drahý OLED displej se nejenže nerozšíří do dalších modelů, ale dokonce opustí 5,8" verzi, která přejde zpět na LCD. OLED tak zůstane vyhrazen jen největší 6,5" verzi.
 
Tohle jsou už nicméně spekulace a až podzim ukáže, jak tomu bude. Stejně tak nebyla oficiálně potvrzena ani prodejní čísla iPhonů, takže situace nemusí být taková, jak prezentuje Nikkei. Tuto informaci mu ale měli potvrdit někteří dodavatelů Applu, kteří o změněných objednávkách vědí. Apple by měl výsledky hospodaření zveřejnit ve čtvrtek večer, takže na potvrzení či vyvrácení si ještě počkejme další tři dny.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama