www.svetmobilne.cz
>
>

Niki Lauda zemřel, závodníkovi bylo 70 let

Niki Lauda zemřel, závodníkovi bylo 70 let
, , aktualita
Jeden z nejslavnějších jezdců Formule 1 v historii, Rakušan Niki Lauda, včera zemřel ve věku 70 let. Před 43 lety přežil vážnou havárii, přesto se zotavil a až nyní jeho zhoršující se zdraví v posledním roce stálo za tím, že už není dále mezi námi.
K oblíbeným
reklama
Niki Lauda byl slavným rakouským jezdcem Formule 1 a jejím trojnásobným šampionem, kdy titul Mistra světa F1 vyhrál v letech 1975, 1977 a ještě jednou v roce 1984. Dnes však svět obletěla zpráva, že je Lauda po smrti a ve věku 70 let nás navždy opustil. Jeho zdraví se poslední dobou zhoršovalo. Loni prodělal transplantaci plic, poslední dny pak byl s chřipkou hospitalizován v nemocnici. Nemoc však už nedokázal zvládnout a 20. května 2019 zemřel.
 
Niki Lauda
 
autor: MacKrys [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Narodil se 22. února 1949 ve Vídni a v 70. letech se dostal do Formule 1. Jeho nejslavnější éra byla ve Ferrari mezi lety 1974 až 1977, přičemž už v roce 1975 se stal poprvé stal šampionem a vítězem celého ročníku. Rok 1976 byl však pro Laudu kritický. Už před závodem na německém Nürburgringu vyzýval závodníky k bojkotu závodu, protože zdejší 23km okruh je znám tím, jak je nebezpečný, ostatně se mu přezdívá Zelené peklo. Kritizoval, že pořadatelé nemohou dostatečně ohlídat celou dráhu okruhu, navíc má minimální bezpečnostní zóny a mnohdy trať přímo sousedí s hrazením.
 
A právě Lauda, který bezpečnost kritizoval, se dostal do kolize a to, čeho se bál, se přesně stalo. Jeho vůz začal hořet a vše, co se mohlo zkazit, se i zkazilo. Jeho vyproštění z vozu nebylo jednoduché a jezdec utrpěl velmi vážné popáleniny, jejichž stopy si na tváři nesl celý život. Navíc se nadýchal toxických plynů a jen zázrakem přežil. Přišel o pravou část obličeje, jeho ucho bylo vážně poškozeno a podstoupil i operaci, která mu vrátila funkční oční víčko. Ani to mu ale nezabránilo, aby se do závodů vrátil za pouhých 6 týdnů a titul mu unikl jen o fousek. V roce 1977 už ho vyhrál.
 
V letech 1978 a 1979 závodil za Brabham, to ale byly dosti neúspěšné roky. Poté kariéru pověsil na hřebík, aby se v roce 1982 vrátil, tentokrát za McLaren, pro nějž vyhrál titul v roce 1984, jeho poslední sezóna pak byla v roce 1985. Jeho další život byl ve znamení podnikání a založil tři letecké společnosti Lauda Air, Fly Niki, and Laudamotion. Do Formule 1 ještě promlouval v různých pozicích jako konzultant pro Ferrari, vedoucí týmu v Jaguaru nebo nevýkonný ředitel McLarenu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13 CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13
Už za pár týdnů by se měly představit nové telefony Apple iPhone 12 a s nimi i nové procesory Apple A14 Bionic. Podle nových úniků by tyto 5nm procesory měly nabídnout výrazně vyšší výkon, hovoří se až o 40 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení
Pomalu se nám blíží doba masivního nástupu technologie 5G. Český telekomunikační úřad tak nyní vyhlásil výběrové řízení, které má přidělit rádiové frekvence pro 5G sítě a počítá i s novými operátory, což se těm starým ani trochu nelíbí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny
Huawei má čím dál tím těžší pozici. I když je největším producentem telefonů na světě, brzy nebude mít k dispozici nové procesory. Zásoby se tenčí a TSMC pro něj ani nebude vyrábět nové, takže hrozí konec i jeho vlastním procesorům Kirin.
9.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala