www.svetmobilne.cz
>
>

Niki Lauda zemřel, závodníkovi bylo 70 let

Niki Lauda zemřel, závodníkovi bylo 70 let
, , aktualita
Jeden z nejslavnějších jezdců Formule 1 v historii, Rakušan Niki Lauda, včera zemřel ve věku 70 let. Před 43 lety přežil vážnou havárii, přesto se zotavil a až nyní jeho zhoršující se zdraví v posledním roce stálo za tím, že už není dále mezi námi.
K oblíbeným
reklama
Niki Lauda byl slavným rakouským jezdcem Formule 1 a jejím trojnásobným šampionem, kdy titul Mistra světa F1 vyhrál v letech 1975, 1977 a ještě jednou v roce 1984. Dnes však svět obletěla zpráva, že je Lauda po smrti a ve věku 70 let nás navždy opustil. Jeho zdraví se poslední dobou zhoršovalo. Loni prodělal transplantaci plic, poslední dny pak byl s chřipkou hospitalizován v nemocnici. Nemoc však už nedokázal zvládnout a 20. května 2019 zemřel.
 
Niki Lauda
 
autor: MacKrys [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Narodil se 22. února 1949 ve Vídni a v 70. letech se dostal do Formule 1. Jeho nejslavnější éra byla ve Ferrari mezi lety 1974 až 1977, přičemž už v roce 1975 se stal poprvé stal šampionem a vítězem celého ročníku. Rok 1976 byl však pro Laudu kritický. Už před závodem na německém Nürburgringu vyzýval závodníky k bojkotu závodu, protože zdejší 23km okruh je znám tím, jak je nebezpečný, ostatně se mu přezdívá Zelené peklo. Kritizoval, že pořadatelé nemohou dostatečně ohlídat celou dráhu okruhu, navíc má minimální bezpečnostní zóny a mnohdy trať přímo sousedí s hrazením.
 
A právě Lauda, který bezpečnost kritizoval, se dostal do kolize a to, čeho se bál, se přesně stalo. Jeho vůz začal hořet a vše, co se mohlo zkazit, se i zkazilo. Jeho vyproštění z vozu nebylo jednoduché a jezdec utrpěl velmi vážné popáleniny, jejichž stopy si na tváři nesl celý život. Navíc se nadýchal toxických plynů a jen zázrakem přežil. Přišel o pravou část obličeje, jeho ucho bylo vážně poškozeno a podstoupil i operaci, která mu vrátila funkční oční víčko. Ani to mu ale nezabránilo, aby se do závodů vrátil za pouhých 6 týdnů a titul mu unikl jen o fousek. V roce 1977 už ho vyhrál.
 
V letech 1978 a 1979 závodil za Brabham, to ale byly dosti neúspěšné roky. Poté kariéru pověsil na hřebík, aby se v roce 1982 vrátil, tentokrát za McLaren, pro nějž vyhrál titul v roce 1984, jeho poslední sezóna pak byla v roce 1985. Jeho další život byl ve znamení podnikání a založil tři letecké společnosti Lauda Air, Fly Niki, and Laudamotion. Do Formule 1 ještě promlouval v různých pozicích jako konzultant pro Ferrari, vedoucí týmu v Jaguaru nebo nevýkonný ředitel McLarenu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě

Nový high-endový telefon Vivo NEX 3 představuje zajímavý Waterfall FullView Display, který pokrývá neuvěřitelných 99,6 % plochy přední strany. Také bude nabízen ve verzi s podporou 5G mobilních sítí. 

Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen

Velkým vítězstvím pro AMD by mohl být další velký hráč, který by používal jeho procesory. Podle uniklých zpráv to vypadá, že by se nové mobilní Ryzeny měly objevit v noteboocích Microsoft Surface Laptop 3.

Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Electrify America spustila první 800V rychlonabíječku Electrify America spustila první 800V rychlonabíječku
Zatímco většina elektromobilů používá 400V systémy, pro rychlejší nabíjení je mnohem vhodnější vyšší napětí 800V. To využívá např. Porsche Taycan a pro něj už v USA stojí první 800V nabíječka od Electrify America.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Byton M-Byte, elektrické SUV se 48" displejem Byton M-Byte, elektrické SUV se 48" displejem
Čínská automobilka Byton chce dobýt nejen Evropu se svým novým elektrickým SUV M-Byte. To má být k mání za docela atraktivní cenu a zajímavostí bude např. i obrovský 48" displej místo přístrojové desky.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Moderní Land Rover Defender přijíždí Moderní Land Rover Defender přijíždí
Legendární Land Rover Defender se přestal vyrábět před několika lety a nyní se objevuje jeho moderní varianta. Opět bude k dispozici ve verzích 90 a 110, přičemž si budete moci vybrat i hybridní variantu.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala