Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Neuronová síť vylepší kvalitu fotografií ze smartphonů

30.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Umělá inteligence pomáhá také při pořizování a úpravách fotografií. Tým švýcarských vědců využívá neuronovou síť k vylepšení kvality snímků z běžných smartphonů, přičemž cílem je jejich přiblížení k digitálním zrcadlovkám.
Smartphony Pixel využívají umělou inteligenci při pořizování fotografií, aplikace Google Photos zase při drobnějších vylepšeních už pořízených snímků. A zdá se, že umělá inteligence bude do mobilních fotografií zasahovat čím dál více. Tým vědců z univerzity ETH v Curychu vytvořil systém založený na neuronové síti, jehož úkolem je vylepšit kvalitu fotografií natolik, aby ji přiblížil snímkům z digitálních zrcadlovek (DSLR). Celé to zní poměrně jednoduše – systém by měl vědět, jak má fotografie vypadat a sám provede patřičné úpravy. Vzhledem k využití umělé inteligence se bude technologie sama učit a postupně zlepšovat.
 
 
Na počátku vědci využívali porovnání snímků stejné scény pořízené pomocí digitální zrcadlovky a smartphonu, později však systém zdokonalili natolik, aby mohl vylepšit každý pořízený snímek. Můžete to vyzkoušet sami na internetové stránce Phancer.com, kde vyberete svůj model telefonu a nahrajete fotografii. Sami však zjistíte, že zdaleka ne vždy jsou výsledky ideální. Jeden příklad za všechny můžete vidět přímo v článku. Umělá inteligence sice vylepšila živost barev a expozici, ale zanechala zelený nádech. U dalších testovaných snímků se také objevují jiné problémy, jako je ztráta detailů.
V blízké době se však bude technologie jen zlepšovat. A švýcarští výzkumníci mají také další plány, jak využít neuronovou síť. Například chtějí, aby systém zvládl zcela změnit podmínky scény, takže ze zamračeného deštivého dne na fotografii udělá jasný a slunečný. Pokud by byly technologie od ETH integrovány do smartphonů, dočkali bychom se ještě kvalitnějších snímků než doposud. Rozdíl bude poznat především u telefonů s lepšími fotoaparáty, naproti tomu s nepříliš kvalitními snímky z levných modelů ani umělá inteligence nic moc nezmůže. Celou vědeckou zprávu si můžete prohlédnout zde (ve formátu PDF).
 
Zdroj: Engadget.com 


reklama