www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>
>

Neslyšitelný zvuk může snadno oklamat Siri i další hlasové asistenty

Neslyšitelný zvuk může snadno oklamat Siri i další hlasové asistenty
, , aktualita
Výzkumníci z čínské univerzity přišli na zajímavý způsob, jak oklamat chytré hlasové asistentky. Neuspěla Siri, Cortana ani Google Assistant. Postup, který využívá ultrazvuk, dostal označení DolphinAttack.
reklama
Chytří hlasoví asistenti si poměrně rychle našli cestu do smartphonů, hodinek, reproduktorů a další elektroniky, kde mohou usnadnit řadu každodenních příkazů včetně vyhledávání či ovládání hudby. Zároveň však mohou představovat další bezpečnostní riziko v dnešních smartphonech, a to bez ohledu na operační systém. Výzkum na čínské univerzitě Zhejiang potvrdil, že asistenty lze ovládat pomocí pro člověka neslyšitelných příkazů v pásmu ultrazvuku, které však systém zvládne správně rozpoznat.
 
Jedná se přitom o běžné příkazy, které slouží například k vytočení telefonního čísla s vysokým tarifem nebo návštěvě webové stránky obsahující malware. Výzkumníci dali tomuto triku název DoplhinAttack podle delfína, který ke komunikaci rovněž využívá ultrazvukové signály. Postup byl testován s použitím snad všech hlavních významných inteligentních hlasových asistentů včetně Apple Siri, Amazon Alexa, Google Assistant, Microsoft Cortana, Samsung S Voice (včetně Bixby, který je založen na S Voice) a Huawei HiVoice.
 
 
Asistenti přitom neslouží jen k ovládání smartphonu, ale také chytrých hodinek a náramků, televizorů, domácích spotřebičů nebo dokonce některých funkcí v automobilech. Bylo dokonce zjištěno, že ve voze Audi A3 může být DolphinAttack využít k přesměrování navigace. Vzhledem k rozšiřování chytrých domácností lze pomocí hlasového asistenta také například rozsvítít či zhasnout osvětlení, ovládat nastavení termostatu apod. Pro případného útočníka nepředstavuje tento postup žádné vysoké finanční výdaje.
 
Pro test na Samsungu Galaxy S6 Edge byl využit ultrazvukový převodník, levný zesilovač a baterie, přičemž tyto díly vyšly přibližně na 3 dolary. Dále byl DolphinAttack otestován například na několika iPhonech, Macbooku, Apple Watch, LG Nexus 5X, Nexus 7, Lenovu ThinkPad T440p a dalších zařízeních. Složitější může být samotné provedení útoku, neboť závisí na schopnostech mikrofonu. U některých zařízení, jako jsou například chytré hodinky Apple Watch, musel být zdroj ultrazvuku vzdálen jen několik centimetrů, ve většině případů však bohatě stačila vzdálenost v řádu metrů.
 
 
Mnoho povelů je však pro případného útočníka takřka neproveditelných. K odemknutí dveří prostřednictvím chytrého reproduktoru Amazon Echo by musel být uvnitř domu a v blízkosti zařízení. DolphinAttack je možný kvůli kombinaci hardwarových a softwarových zranitelností. Mikrofon může na rozdíl od lidského sluchu zaznamenat kmitočty nad 20 kHZ a software využívány v inteligentních asistentech jej následně zvládne rozpoznat jako běžný hlasový příkaz. Ochrana před těmito útoky by mohla spočívat v použití jiných typů mikrofonů, které zvládnou rozpoznat jen zvuky v člověkem slyšitelném spektru. Výrobci by však mohli nastavit software tak, aby ignoroval ultrazvukové příkazy, to by však nejspíš bylo poměrně složité.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab S4 bude větší a výkonnější Samsung Galaxy Tab S4 bude větší a výkonnější
Benchmark nám prozradil, že Samsung připravuje další high-endový tablet s Androidem. Galaxy Tab S4 bude mít o necelý palec větší úhlopříčku než aktuální Tab S3, ale to není jediná očekávaná změna.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HTC U12+ oficiálně: nejlepší duálního foťák světa v průsvitném těle HTC U12+ oficiálně: nejlepší duálního foťák světa v průsvitném těle
HTC právě oficiálně představilo svou jedinou letošní vlajkovou loď, která se jmenuje U12+. Přichází se skleněným tělem, které mírně mění barvy a dokonce může být průsvitné. Po stránce výbavy potěší návrat k duálnímu fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mobilní aplikace s AI nejen pro hluché rodiče pozná důvod pláče miminka Mobilní aplikace s AI nejen pro hluché rodiče pozná důvod pláče miminka
Zejména neslyšící rodiče mají velký problém s pláčem svých dětí. Neslyší jej a pokud jej i rozpoznají např. s pomocí technologií detekce hluku, mají potíže rozpoznat důvod pláče. Nová aplikace z Kalifornské univerzity to díky AI pozná.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby
Výrobce HUD systémů DigiLens a Sena, producent Bluetooth zařízení, se dali dohromady a vyvíjí MonoHUD, systém rozšířené reality např. pro motorkářské přilby. Ta využije nejnovější technologie a přinese HUD zobrazení v malém balení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května
Xiaomi zveřejnilo teaser na svou dlouho očekávanou vlajkovou loď. V něm potvrzuje předchozí spekulace, že novinka se bude jmenovat Mi 8 a nikoliv MI 7. K oficiálnímu představení dojde v poslední květnový den.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik