Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Neomezené stahování aplikací za předplatné. Google zvažuje novinku v Obchodě Play

30.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Google nejspíš zvažuje nasazení novinky v Obchodě Play, která by umožnila po zaplacení poplatku stahovat a používat více aplikací i her. Jednalo by se o formu předplatného, která nese název Play Pass.
Jak donutit uživatele, aby více stahovali placené aplikace a hry z Obchodu Play? To je problém, který se Google snaží řešit dlouhodobě, neboť uživatelé Androidu za aplikace dlouhodobě neutrácejí tolik jako „iPhonisté“. A pro Google jsou peníze z Obchodu Play důležitým zdrojem příjmů. Jedním ze způsobů jak zatraktivnit platbu za aplikace by mohlo být předplatné. Na webu XDA Developers se objevila informace, že ve zdrojovém kódu nejaktuálnější verze Obchodu Play se nachází zmínka o funkci Play Pass. Ve výchozím nastavení je zakázána, ale ani po její aktivaci nedojde k žádné viditelné změně.
 
 
Ač to zatím nebylo potvrzeno, podle spekulací by mohl být Play Pass právě zmiňovaným předplatným. V praxi by to nejspíš fungovalo tak, že uživatel by platil paušál (např. měsíční) a za něj by získal přístup k placeným aplikacím a hrám. Není jasné, co se stane, až zákazník předplatné ukončí, ale s největší pravděpodobností by tím přišel o přístup ke staženým aplikacím. Další otazník visí nad nabídkou aplikací v rámci předplatného. Budou za jednu cenu dostupné všechny aplikace, nebo jen vybrané? Důležitou kapitolou potom samozřejmě bude zvolená cenová politika, která výrazně ovlivní úspěch či neúspěch nové služby.
 
Dodejme, že informace o nových funkcích získané „rozebráním“ instalačního balíčku APK nemusí vždy být zcela přesné. Vývojář se totiž může rozhodnout nevypustit připravovanou funkci na veřejnost. Uvidíme, jak to dopadne v případě Play Pass. Google ovšem zjišťuje zájem o podobnou službu i mezi svými zákazníky. V rámci aplikace Google Opinion Reward, kde uživatelé vyplňují dotazníky a mohou tak ovlivnit budoucí směřování některých služeb Googlu, se společnost ptala na předplatné aplikací a naznačila přitom, že by se tato novinka měla jmenovat „Pass“.
 
Konkurenční Apple zatím žádnou takovou možnost v App Store nenabízí, takže by se jednalo o novinku v kategorii mobilních aplikací. Na druhou stranu mezi počítačovými hrami už se objevilo několik pokusů o předplatné.
 


reklama