Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nemocnice muži s EV zakázala vjezd na parkoviště pro pacienty kvůli riziku požáru

6.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nemocnice muži s EV zakázala vjezd na parkoviště pro pacienty kvůli riziku požáru
Nemocnice v Liverpoolu má své parkoviště pro pacienty jako skoro každá. Má však na něm dočasný zákaz parkování elektrických vozidel. Důvodem pro něj má být vyšší riziko požáru elektrických aut.
Nemocnice Alder Hey v Liverpoolu se nyní postarala o menší aférku. Zdejší parkoviště pro pacienty má totiž zákaz vjezdu pro elektromobily, což docela rozčílilo jednoho řidiče takového vozu. Paul Freeman-Powell sem vezl svého 7letého syna na dlouho očekávanou schůzku, na parkoviště se ale nedostal. Ostraha ho vykázala na jiné parkoviště blízko trávníku, protože by jeho vůz "mohl explodovat". Poněvadž se nechtěl více hádat a zmeškat schůzku, podvolil se. Nemocnice se po zveřejnění této situace bránila, že jde jen o dočasné opatření na základě rady od oddělení Merseyside Fire and Rescue. Upravuje zde totiž hasicí systém a kvůli riziku požárů EV to nechce riskovat. Současně dodala, že elektromobily mohou parkovat na jiných vybraných parkovištích a dokonce má pro ně 14 nabíječek.
 
Zástupci Energy and Climate Intelligence Unit i dalších organizací se nechali slyšet, že takový zákaz nemá žádné opodstatnění. Např. FireSafe, za kterým stojí australská vláda, na základě statistik tvrdí, že elektrická auta hoří 80krát méně než ta spalovací. Statistika od Švédů je na tom řádově podobně. Na 100 tisíc automobilů zaznamenala 68 požárů spalovacích aut, ale jen 3,8 u elektromobilů (a to včetně žhářství). Také Tesla mluví o 11 požárech spalovacích aut na jedno elektrické. Většina statistik se tak shoduje na řádovém rozdílu ve prospěch EV, na základě čehož vypadá zákaz vjezdu EV na parkoviště kvůli riziku požáru docela nepatřičně. To platí dnes. Otázkou samozřejmě je, jak se toto riziko bude vyvíjet s časem, až elektromobily na silnicích budou výrazně starší než dnes. Tam se může negativně projevit klesající kvalita údržby i samotné stáří baterie.
 
Zdroj: bbc.com, ilustrační foto (zdroj: Mario Hoesel/Adobe Stock)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama