Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Německo vyzkoušelo první autonomní tramvaj

26.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
V německé Postupimi v minulém týdnu vyzkoušeli první autonomní tramvaj. Šlo o speciálně upravený model Siemens Combino, který byl vybaven všemi potřebnými senzory, jako jsou lidar, radar a kamery.
Autonomní doprava na silnicích se sice překotně vyvíjí, reálnému nasazení má blíže spíše ta kolejová. V mnoha metrech se už používá delší dobu, v běžném autonomním provozu je už také např. australský vlak převážejí železnou rudu. Němci to nyní zkouší s tramvajemi. Jde o upravený model Siemens Combino, který byl vybaven lidarem, radarem a kamerami, což mu spolu s výpočetní částí má zajistit možnost autonomního řízení po městě. Projekt byl vyzkoušen v minulém týdnu v Postupimi v Německu.
 
Autonomní tramvaj Siemens Combino v Postupimi
 
 
Konala se zde totiž výstava dopravní techniky InnoTrans 2018 a tramvaj měla ukázat, kam se bude ubírat budoucnost. Jezdila na testovací trati o délce 6 kilometrů od depa dopravní společnosti ViP Verkehrsbetrieb Potsdam GmbH přes město. Tramvaj se tak musela potýkat s běžným provozem v ulicích, chodci a podobně. Siemens dokonce nasimuloval nouzový případ, kdy zaměstnanec společnosti nakráčel s kočárkem před tramvaj a ta úspěšně sama zastavila.
 
Autonomní tramvaj Siemens Combino v Postupimi
 
 
I když testy zatím vypadají slibně, autonomní tramvaj v běžném provozu na sebe ještě nechá nějakou dobu čekat. Spolupracují s Univerzitou v Karlsruhe na dalším vývoji tak, aby byly tramvaje opravdu bezpečné, byly pro provoz přínosem a nikoli naopak.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama