Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Německo: povinné nabíječky EV u čerpaček, daně za velká SUV

5.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Německo to s elektromobilitou myslí vážně. Hodlá uvolnit několik miliard EUR pro podporu elektromobility a naopak potlačovat spalovací motory. Nabíječky EV mají být povinně u každé čerpací stanice.
Některé státy dělají vše proto, aby se elektromobilita rozšířila mnohem rychleji, než by to šlo přirozeně. Prim v tomto hraje Čína a Norsko, zahanbit se ale nedají ani mnohé jiné evropské státy včetně Německa. To uvolnilo velký balíček 130 mld. EUR pro podporu hospodářství po koronavirové pandemii a část z těchto peněz půjde právě i na podporu elektromobility. A rozhodně nepůjde jen o slabé prosazování elektrického pohonu. Výsledkem je, že každá čerpací stanice bude muset být povinně vybavena i nabíjecími stojany pro elektromobily. Na budování stojanů a produkci akumulátorů bude vyčleněno 2,5 mld. EUR.
 
Nebíjení elektromobilu
autor: Walter Baxter [CC BY-SA 2.0], přes geograph.org.uk
 
Dále se zvýšila státní pobídka na elektromobily s cenou do 40.000 EUR. Ta dosud činila 3.000 EUR, nově však bude 6.000 EUR, což opravdu není málo. To už by asi mohlo mnoho lidí přesvědčit k nákupu elektromobilu, pokud budou mít zajištěnu rozumnou nabíjecí infrastrukturu. Aby bylo ale z čeho brát peníze, Německo bude zvýšenými daněmi penalizovat vlastnictví velkých SUV se spalovacími motory. Takoví majitelé si za své zvýšené emise budou muset připlatit (což dělají už i tak v daních za palivo, kterého spotřebují více než lidé v úspornějších autech).
 
Němečtí řidiči dosud elektromobilům až tak moc nefandí. V roce 2019 tvořily jen 1,8 % nových registrací a za květen jejich podíl na trhu nových vozů činil 3,3 %. V celkovém vozovém parku jde ale pochopitelně o výrazně nižší čísla, tam mají elektromobily zastoupení jen okolo 0,3 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama