www.svetmobilne.cz
>
>

Německé automobilky dostaly pokutu 878 mil. EUR za emisní kartel

Německé automobilky dostaly pokutu 878 mil. EUR za emisní kartel
, , aktualita
Dieselgate má dohru na mnoha frontách. Nešlo jen o samotné podvody při měření emisí, ale zjistilo se také to, že zde byla kartelová dohoda mezi výrobci, kteří se dohodli mezi sebou nesoupeřit, ačkoli by to potenciál technologií umožňoval.
K oblíbeným
reklama
Německým automobilkám nikdo asi ještě dlouho nebude věřit snahu o čistější životní prostředí. Aféra Dieselgate hodně otřásla celým světem automobilismu a přispěla tak i k překotnému propagování elektromobilů. Zdaleka však nešlo jen o podvody při měření emisí, kdy řídící jednotka detekovala měřící cyklus a přepnula se do čistějšího režimu. Vyšlo najevo i to, že mezi automobilkami byla kartelová dohoda, která po účastnících vyžadovala, aby se nesnažili více, než by bylo možné. Jinými slovy se dohodli na tom, že splní emisní limity, ale už se nebudou snažit dosahovat lepších hodnot než ostatní, přestože by to úroveň technologií umožňovala a měla na to potenciál. Takto měly spolupracovat od června 2009 do října 2014.
 
Volkswagen
autor: Automobile Italia, CC BY 2.0, přes Flickr
 
Volkswagen bude muset zaplatit pokutu 505.362.000 EUR, přičemž toto je už po 45% slevě za nápomoc při vyšetřování a dobrovolné poskytování důkazů. BMW pak dostalo jen 10% slevu na výsledných 372.827.000 EUR, protože přistoupilo na dohodu. Jinak se ale BMW k obviněním stavělo velmi odmítavě. Daimler (Mercedes-Benz) čelil pokutě dokonce 727 mil. EUR, nicméně ten nakonec odejde bez pokuty, protože se k celému kartelu přiznal a nahlásil ho.
 
Abychom výše zmíněná čísla uvedli do kontextu, tak příjmy Volkswagenu činily v roce 2020 celkem 222,9 mld. EUR. Pokutu má tak v příjmech zaplacenu za 20 hodin. V řeči provozního zisku, který byl 10,6 mld. EUR, to už vypadá podstatně jinak, tam už to vynulovalo 17,4 dne. V případě BMW jsou příjmy celé firmy (včetně motocyklů, Mini a Rolls-Royce) 99 mld. EUR, takže pokuta tvoří 1,4 dne příjmů. V případě zisku, který činil 3,86 mld. EUR, to už umaže 35,3 dne.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář