www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Některé smartphony Nokia posílaly data do Číny

Některé smartphony Nokia posílaly data do Číny
, , aktualita
Finské orgány vyšetřují případ možného porušení GDPR společností HDM Global, některé telefony Nokia totiž měly odesílat uživatelská data na čínské servery. Údajně se jednalo chybu, která měla být opravena začátkem roku.
K oblíbeným
reklama
Společnost HMD Global, která na svých smartphonech užívá značku Nokia, se dostala do problémů ohledně ochrany uživatelských údajů.  Ve svých modelech používá operační systém bez balastu a zbytečných úprav (většinou v rámci programu Android One) a pravidelné bezpečnostní aktualizace. Na trhu s tím slaví úspěch a chce se dostat zpět mezi největší značky, ale nyní přichází první nepříjemnost. Norské veřejnoprávní médium NRK získalo informace, že některé smartphony na evropském trhu měly odesílat data o uživateli, a to na čínské servery. Jedná se tedy o poměrně citlivé téma, kvůli kterému nyní zažívá potíže i konkurenční Huawei.
 
Nokia 7 Plus
 
Tohoto chování si měl všimnout jeden z uživatelů a zjistil, že odesílána jsou data jako souřadnice GPS, číslo SIM karty nebo sériové číslo zařízení. A to vždy, když byl telefon používán, došlo k rozsvícení displeje nebo k odemknutí systému. Informace mířily v nezašifrované podobě na servery, které využívají doménu vnet.cn. Tato doména patří organizaci China Internet Network Information Center spadající pod čínské ministerstvo informatiky a využívá ji státem vlastněný operátor China Telecom. Toto chování je typické pro telefony, které jsou určeny pro čínský trh a pravděpodobně umožňuje tamní vládě kontrolovat své občany. Proč se ovšem toto chování objevilo u evropského modelu Nokia 7 Plus?
 
Nejspíš šlo zkrátka o chybu, kdy se část softwaru pro čínský trh dostala do mezinárodní verze smartphonu. Naštěstí se problém měl objevit pouze u jedné šarže, která zamířila na norský trh. Výrobce problém údajně opravil v rámci nedávné aktualizace, která měla odebrat čínskou aplikaci ze smartphonu. Přesto kauza neunikla finským regulačním orgánům, které zahájily vyšetřování incidentu. Společnost HMD Global totiž měla porušit nařízení GDPR, které vešlo v platnost vloni a považuje číslo SIM karty nebo sériové číslo zařízení za osobní údaj. Celá kauza by tedy nemusela skončit pouze ostudou, ale také tučnou pokutou.
 
Zdroj: Nrkbeta.no


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech
Lenovo dnes představilo novou vlajkovou loď Z6 Pro, která je určena pro čínský trh. Jedná se o model, který nijak neztrácí na konkurenci. Do vínku dostal procesor Snapdragon 855, displej Super AMOLED s tenkými rámečky nebo velký počet fotoaparátů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD
České dráhy spustily nový portál Vlakem na výlet, který zahrnuje i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Obsahuje bohatou databázi výletů po ČR, které lze filtrovat podle regionu nebo cílové skupiny. Zajímavostí jsou interaktivní výlety nejen pro děti.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář