www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Některé smartphony Nokia posílaly data do Číny

Některé smartphony Nokia posílaly data do Číny
, , aktualita
Finské orgány vyšetřují případ možného porušení GDPR společností HDM Global, některé telefony Nokia totiž měly odesílat uživatelská data na čínské servery. Údajně se jednalo chybu, která měla být opravena začátkem roku.
K oblíbeným
reklama
Společnost HMD Global, která na svých smartphonech užívá značku Nokia, se dostala do problémů ohledně ochrany uživatelských údajů.  Ve svých modelech používá operační systém bez balastu a zbytečných úprav (většinou v rámci programu Android One) a pravidelné bezpečnostní aktualizace. Na trhu s tím slaví úspěch a chce se dostat zpět mezi největší značky, ale nyní přichází první nepříjemnost. Norské veřejnoprávní médium NRK získalo informace, že některé smartphony na evropském trhu měly odesílat data o uživateli, a to na čínské servery. Jedná se tedy o poměrně citlivé téma, kvůli kterému nyní zažívá potíže i konkurenční Huawei.
 
Nokia 7 Plus
 
Tohoto chování si měl všimnout jeden z uživatelů a zjistil, že odesílána jsou data jako souřadnice GPS, číslo SIM karty nebo sériové číslo zařízení. A to vždy, když byl telefon používán, došlo k rozsvícení displeje nebo k odemknutí systému. Informace mířily v nezašifrované podobě na servery, které využívají doménu vnet.cn. Tato doména patří organizaci China Internet Network Information Center spadající pod čínské ministerstvo informatiky a využívá ji státem vlastněný operátor China Telecom. Toto chování je typické pro telefony, které jsou určeny pro čínský trh a pravděpodobně umožňuje tamní vládě kontrolovat své občany. Proč se ovšem toto chování objevilo u evropského modelu Nokia 7 Plus?
 
Nejspíš šlo zkrátka o chybu, kdy se část softwaru pro čínský trh dostala do mezinárodní verze smartphonu. Naštěstí se problém měl objevit pouze u jedné šarže, která zamířila na norský trh. Výrobce problém údajně opravil v rámci nedávné aktualizace, která měla odebrat čínskou aplikaci ze smartphonu. Přesto kauza neunikla finským regulačním orgánům, které zahájily vyšetřování incidentu. Společnost HMD Global totiž měla porušit nařízení GDPR, které vešlo v platnost vloni a považuje číslo SIM karty nebo sériové číslo zařízení za osobní údaj. Celá kauza by tedy nemusela skončit pouze ostudou, ale také tučnou pokutou.
 
Zdroj: Nrkbeta.no


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů
Světem aplikací pro Android se začal šířit pokročilý adware nazvaný Agent Smith nazvaný podle záporáka z Matrixu. Ten dokázal měnit legitimní aplikace a strkat do nich reklamy, z čehož hackeři pochopitelně profitovali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem
Bentley ukázal koncept svého elektrického superluxusního vozu budoucnosti, modelu EXP 100GT. Má 4 elektromotory, exotické a netradiční materiály, skleněný strop pak vytváří neobvyklou hru světel.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem
Společnost OPPO představuje nový high-endový smartphone Reno Z, který chce být velmi slušným fotomobilem s vysokou výdrží. Přináší 48MPx snímač vzadu, 32MPx čip vepředu a velký 6,4" AMOLED displej.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh" Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh"
Telefon Nokia 9 PureView je velmi zajímavý svými fotoaparáty, kdy má na zádi hned pět fotomodulů. Aby byl jejich výkon lepší, přináší aktualizaci. Ta např. umožňuje funkci "live bokehu", tedy náhledu rozmazaného pozadí už před vyfocením.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí
Spotify přichází s odlehčenou verzí své aplikace Spotify Lite. Ta má zabírat méně místa na telefonu, také má uživatele informovat o tom, že mu streamování "sežralo" mnoho dat a blíží se svému měsíčnímu limitu.
11.7.2019, aktualita, Milan Šurkala