Společnost HMD Global, která na svých smartphonech užívá značku Nokia, se dostala do problémů ohledně ochrany uživatelských údajů. Ve svých modelech používá operační systém bez balastu a zbytečných úprav (většinou v rámci programu Android One) a pravidelné bezpečnostní aktualizace. Na trhu s tím slaví úspěch a chce se dostat zpět mezi největší značky, ale nyní přichází první nepříjemnost. Norské veřejnoprávní médium NRK získalo informace, že některé smartphony na evropském trhu měly odesílat data o uživateli, a to na čínské servery. Jedná se tedy o poměrně citlivé téma, kvůli kterému nyní zažívá potíže i konkurenční Huawei.
Nokia 7 Plus
Tohoto chování si měl všimnout jeden z uživatelů a zjistil, že odesílána jsou data jako souřadnice GPS, číslo SIM karty nebo sériové číslo zařízení. A to vždy, když byl telefon používán, došlo k rozsvícení displeje nebo k odemknutí systému. Informace mířily v nezašifrované podobě na servery, které využívají doménu vnet.cn. Tato doména patří organizaci China Internet Network Information Center spadající pod čínské ministerstvo informatiky a využívá ji státem vlastněný operátor China Telecom. Toto chování je typické pro telefony, které jsou určeny pro čínský trh a pravděpodobně umožňuje tamní vládě kontrolovat své občany. Proč se ovšem toto chování objevilo u evropského modelu Nokia 7 Plus?
Nejspíš šlo zkrátka o chybu, kdy se část softwaru pro čínský trh dostala do mezinárodní verze smartphonu. Naštěstí se problém měl objevit pouze u jedné šarže, která zamířila na norský trh. Výrobce problém údajně opravil v rámci nedávné aktualizace, která měla odebrat čínskou aplikaci ze smartphonu. Přesto kauza neunikla finským regulačním orgánům, které zahájily vyšetřování incidentu. Společnost HMD Global totiž měla porušit nařízení GDPR, které vešlo v platnost vloni a považuje číslo SIM karty nebo sériové číslo zařízení za osobní údaj. Celá kauza by tedy nemusela skončit pouze ostudou, ale také tučnou pokutou.
Zdroj: Nrkbeta.no