Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nejvýkonnější telefon roku 2015? iPhone!

16.1.2016, Jan Pánek, aktualita
AnTuTu odhalilo tabulku nejvýkonnějších telefonů roku 2015. Na první příčce se neobjevil ani Samsung, ani HTC, ani Huawei, nýbrž iPhone. Apple totiž představil čip s výkonem, který konkurenci předčil o téměř generaci.
AnTuTu zveřejnilo výsledky ze svého benchmarku, výsledek byl brán z minimálně 500 výsledků a následně byl zprůměrován. Vše je měřeno podle verze AnTuTu 6.0, byl totiž trošku změněn systém hodnocení, takže je tento údaj velmi důležitý.

Na čele nenajdeme Android, ale iPhone. To může být poměrně velké překvapení, když se podíváme na specifikace procesoru A9 od Applu, který v tomto telefonu tiká. Ten má jen 2 jádra na 1,85 GHz a k tomu jsou přibaleny jen 2 GB RAM.

Výsledek 132 tisíc můžeme v podstatě porovnat s podobným skóre Qualcommu Snapdragonu 820, který dosahuje také výsledků okolo 130 tisíc bodů. Apple má ale jen polovinu jader, polovinu RAM (oproti testovanému LeTV Le Max Pro) a hlavně půlroční náskok.

Apple tedy předběhl dobu, i když je nutno podotknout, že AnTuTu nemusí reflektovat skutečný výkon, protože Apple svůj čip využívá jinak než Android. Také používá jiných grafických jader a architektur.

Druhého nejlepšího výsledku dosáhl Huawei Mate 8, ve kterém se nachází HiSilicon Kirin 950. Jedná se o špičkový procesor od Huawei, který trošku předběhl dobu, protože používal Cortex-A72 dříve než ostatní.

Telefon Meizu Pro 5 přišel s Exynosem 7420, který tikal i v Samsungu Galaxy S6 edge+ nebo Notu 5, proč nad nimi ale zvítězilo Meizu? Nedá se očekávat, že by Samsung poskytl Meizu lepší procesor než sobě. Meizu má ale Full HD obrazovku, kdežto Samsungy mají 2K displeje. To se sice na výkonu projeví jen trošku, ale i tak to stačí na výhodu v benchmarku.

Na dalším místě se umístil rok starý iPhone 6 (Plus), který se (zase s displejem s nižším rozlišením) zařadil nad OnePlus 2, který přišel s 2. revizí Snapdragonu 810. Pod 80 000 je skóre velmi těsné a mohlo jít v podstatě o náhodu, jak se telefony seřadily. Uživatelé mohou mít různě "zaneřáděné" telefony.

Je důležité dodat, že první trojice telefonů přicházejí s nižším rozlišením, i když to dělá pouze pár tisíc bodů. Navíc se naměřený výkon z AnTuTu nemusí přenést do reálného používání.

Zdroj: AnTuTu
reklama