www.svetmobilne.cz
>
>

Největší elektromobil světa má 4,5t baterek se 700 kWh

Největší elektromobil světa má 4,5t baterek se 700 kWh
, , aktualita
Švýcaři vytvořili největší elektromobil na světě. Váží 45 tun a desetina z toho budou baterky, které pojmou neuvěřitelných 700 kWh energie. Půjde totiž o nákladní auto do lomu blízko cementárky. Hodně se zde hraje i na rekuperaci. 
K oblíbeným
reklama
Ze švýcarského lomu na hoře Chasseral do cementárky Ciments Vigier SA blízko Bielu bude 20krát denně jezdit největší elektromobil světa. Půjde o předělaný starší dampr Komatsu HD 605-7, který byl zbaven svého dieselového motoru o výkonu 740 koní a místo něj dostane elektrický agregát. Využije baterie na bázi niklu, manganu a kobaltu schopné pojmout 700 kWh energie (to je 7krát více než Tesla Model S s největší baterií). Baterie se skládají ze 1440 článků a celkově váží 4,5 tuny. Celé auto pak váží desetinásobek, tedy přes 45 tun a s nákladem může vážit až 113 tun. 
 
Komatsu HD 605-7
 
Komatsu HD 605-7 (zdroj: komatsu.eu)
 
Velkou výhodou zde bude rekuperace energie. Lom je na kopci (s klesáním až 13 %), takže směrem dolů by plně naložené auto mělo dobít 40 kWh energie místo toho, aby se energie vyhodila v zahřívajících se brzdách jako dnes. Hovoří se o proudech okolo 3000 A. Nasbíraná energie pak pomůže dostat se prázdnému náklaďáku zpět nahoru do kopce a předpokládá, že by mělo být potřeba zhruba tolik energie, kolik se narekuperovalo, spíše však méně.  Vůz by nebylo třeba nabíjet, naopak by ještě nadbytečnou elektřinu později dodal do elektrické sítě.
 
Za přestavbou stojí společnost Kuhn Schweiz AG (Lithium Storage GmbH a Kuhn Group) a cena se má pohybovat v sedmimístných cifrách ve švýcarských francích (minimálně několik desítek milionů korun). Pokud by se vůz osvědčil, Ciments Vigier SA plánuje využít až 8 takových vozů. Podobné technologie by se mohly osvědčit i v případě staveb tunelů nebo hustě obydlených oblastech, kde je nežádoucí produkovat velké množství výfukových plynů.
 
Zdroj: empa.ch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů
Světem aplikací pro Android se začal šířit pokročilý adware nazvaný Agent Smith nazvaný podle záporáka z Matrixu. Ten dokázal měnit legitimní aplikace a strkat do nich reklamy, z čehož hackeři pochopitelně profitovali.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem
Bentley ukázal koncept svého elektrického superluxusního vozu budoucnosti, modelu EXP 100GT. Má 4 elektromotory, exotické a netradiční materiály, skleněný strop pak vytváří neobvyklou hru světel.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem
Společnost OPPO představuje nový high-endový smartphone Reno Z, který chce být velmi slušným fotomobilem s vysokou výdrží. Přináší 48MPx snímač vzadu, 32MPx čip vepředu a velký 6,4" AMOLED displej.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh" Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh"
Telefon Nokia 9 PureView je velmi zajímavý svými fotoaparáty, kdy má na zádi hned pět fotomodulů. Aby byl jejich výkon lepší, přináší aktualizaci. Ta např. umožňuje funkci "live bokehu", tedy náhledu rozmazaného pozadí už před vyfocením.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí
Spotify přichází s odlehčenou verzí své aplikace Spotify Lite. Ta má zabírat méně místa na telefonu, také má uživatele informovat o tom, že mu streamování "sežralo" mnoho dat a blíží se svému měsíčnímu limitu.
11.7.2019, aktualita, Milan Šurkala