www.svetmobilne.cz
>
>

Největší elektromobil světa má 4,5t baterek se 700 kWh

Největší elektromobil světa má 4,5t baterek se 700 kWh
, , aktualita
Švýcaři vytvořili největší elektromobil na světě. Váží 45 tun a desetina z toho budou baterky, které pojmou neuvěřitelných 700 kWh energie. Půjde totiž o nákladní auto do lomu blízko cementárky. Hodně se zde hraje i na rekuperaci. 
K oblíbeným
reklama
Ze švýcarského lomu na hoře Chasseral do cementárky Ciments Vigier SA blízko Bielu bude 20krát denně jezdit největší elektromobil světa. Půjde o předělaný starší dampr Komatsu HD 605-7, který byl zbaven svého dieselového motoru o výkonu 740 koní a místo něj dostane elektrický agregát. Využije baterie na bázi niklu, manganu a kobaltu schopné pojmout 700 kWh energie (to je 7krát více než Tesla Model S s největší baterií). Baterie se skládají ze 1440 článků a celkově váží 4,5 tuny. Celé auto pak váží desetinásobek, tedy přes 45 tun a s nákladem může vážit až 113 tun. 
 
Komatsu HD 605-7
 
Komatsu HD 605-7 (zdroj: komatsu.eu)
 
Velkou výhodou zde bude rekuperace energie. Lom je na kopci (s klesáním až 13 %), takže směrem dolů by plně naložené auto mělo dobít 40 kWh energie místo toho, aby se energie vyhodila v zahřívajících se brzdách jako dnes. Hovoří se o proudech okolo 3000 A. Nasbíraná energie pak pomůže dostat se prázdnému náklaďáku zpět nahoru do kopce a předpokládá, že by mělo být potřeba zhruba tolik energie, kolik se narekuperovalo, spíše však méně.  Vůz by nebylo třeba nabíjet, naopak by ještě nadbytečnou elektřinu později dodal do elektrické sítě.
 
Za přestavbou stojí společnost Kuhn Schweiz AG (Lithium Storage GmbH a Kuhn Group) a cena se má pohybovat v sedmimístných cifrách ve švýcarských francích (minimálně několik desítek milionů korun). Pokud by se vůz osvědčil, Ciments Vigier SA plánuje využít až 8 takových vozů. Podobné technologie by se mohly osvědčit i v případě staveb tunelů nebo hustě obydlených oblastech, kde je nežádoucí produkovat velké množství výfukových plynů.
 
Zdroj: empa.ch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Pokuta 200 EUR: řidič Tesly měnil frekvenci stěračů na obrazovce a havaroval Pokuta 200 EUR: řidič Tesly měnil frekvenci stěračů na obrazovce a havaroval
Přílišné spoléhání se na dotykovou obrazovku se nelíbí většině řidičů. Elektromobily Tesla jsou v tomto asi nejhorší a ovládání přes displej se vymstilo jednomu německému řidiči. Při nastavování stěračů havaroval.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla Autopilot: jedna nehoda každých 7,29 milionu km Tesla Autopilot: jedna nehoda každých 7,29 milionu km
Automobilka Tesla vydala svou pravidelnou zprávu o počtu nehod Autopilota. Ten má nehodu jen každých 7,29 milionu km, což je téměř 10krát více než je americký průměr. Jde však o pokles proti minulému čtvrtletí.
2.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář