Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nejrychlejší traktor překonal rekord, dosáhl 217,5 km/h

24.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
V červnu byl s traktorem JCB Fastrac One dosažen rychlostní rekord 166,7 km/h. Nyní ho překonává Fastrac Two, který na kilometrovém úseku jel dokonce 217,5 km/h a opět se dostal do Guinessovy knihy rekordů.
Rekordy se překonávají v mnoha různých disciplínách, např. i v nejrychlejším traktoru na světě. Společnost JCB tak vyvinula rekordní tractor Fastrac One, který v letošním červnu dosáhl rekordní rychlosti 103,6 mph (166,7 km/h). To ale tvůrcům nestačilo a nyní v listopadu to zkusili znovu s inovovanou verzí Fastrac Two. Té se už na kilometrovém úseku v obou směrech povedlo dosáhnout průměrné rychlosti 135,191 mph (217,5 km/h) a ustanovila tak nový rekord. Nejvyšší okamžitá rychlost při lámání rekordu byla dokonce 153,771 mph (247,4 km/h).
 
JCB Fastrac Two
 
Ke zlepšení vlastností traktoru tvůrci odlehčili konstrukci (např. hliníkovou kapotou místo ocelové, vyhozením nepotřebných dílů), zlepšili o 10 % aerodynamiku (předním nárazníkem, deflektory,...) díky využití Computational Fluid Dynamics (CFD), upravili i turbo a chlazení nasávaného vzduchu. Také zde přibyl systém, který udržuje obrovské turbodmychadlo stále pod tlakem, aby po přeřazení netrpělo na typický turbo lag. 7,2litrový šestiválcový diesel JCB Dieselmax tak nyní dává výkon až 747 kW (1016 koní) při 3150 ot./min a točivý moment přes 2500 Nm.
 
 
Zajímavé je že traktor má stále přes 50 % standardních dílů a problémem byly také např. pneumatiky, které jsou konstruovány pro rychlosti do 40 mph (64 km/h), takže tým musel nasadit i komplexní monitorování jejich tlaku a teploty. Upraveny byly i brzdy a traktor dokonce dostal i brzdný padák. Vůz při rekordu řídil Guy Martin, televizní komentátor, mechanik a motocyklový závodník.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama