Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nejmenší dotykový mobil světa má 1,54“ displej

24.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Dnešní smartphony jsou často tak velké, že se ani nevejdou do kapsy u kalhot. Čínský výrobce proto přišel s telefonem Vphone S8, který je naopak extrémně malý. K dispozici má 1,54“ dotykový displej a vejde se tak i do dlaně. K čemu může takový mobil posloužit?
Sehnat v dnešní době smartphone, který by měl solidní výbavu a přitom kompaktní rozměry, je skoro nadlidský úkol. Už i pětipalcový standard přestává být minulostí, tedy alespoň ve vyšších kategoriích. U vlajkových lodí je potom obvykle minimem úhlopříčka 5,2“. Dokonce už ani zmenšené verze obvykle nejsou malé, třeba jako nedávno představená ZTE Nubia Z11 Mini S. Světlou výjimkou je Sony Xperia X Compact, která se ovšem prodává za cenu převyšující 10 tisíc korun. Jeden prakticky neznámý čínský výrobce se proto rozhodl jít přesně opačným směrem a nabídnout extrémně malý telefon. Údajně se dokonce jedná o nejmenší dotykový mobil světa.

Vphone S8, jak zní název novinky, ovšem není smartphonem. Chybí otevřený operační systém, který by umožňoval stahovat a instalovat aplikace. Není ani divu, na displeji o úhlopříčce 1,54“ by stejně ani nešlo většinu z nich používat. Telefon proto zvládne jen základní činnosti a má uživatelské rozhraní optimalizované pro miniaturní dotykový displej o neupřesněném rozlišení. Bohužel se výrobce nepochlubil, jak vypadá například virtuální klávesnice pro zadávání textu. Pod displejem se potom nachází trojice dotykových tlačítek, která usnadňují ovládání. Na druhou stranu má přístroj rozměry jen 46,7 x 37,3 x 9 mm a hmotnost 30 g.

O pohon se stará procesor MediaTek MTK2502 určený pro nositelná zařízení, který je doplněn o 64MB RAM a 128MB úložiště rozšiřitelné pomocí micro SD karty. Nechybí ani slot na SIM karty a podpora mobilního připojení k internetu, i když jen přes 2G sítě. A samozřejmě je přítomný reproduktor a mikrofon, aby bylo možné uskutečňovat hovory. Marně byste hledali také fotoaparát, Wi-Fi nebo GPS, naopak Bluetooth 4.0 a FM rádio k dispozici jsou. Integrován je dokonce i krokoměr a optický měřič srdečního tepu. Telefon se tak trochu podobá chytrým hodinkám, jen chybí řemínek pro uchycení na ruku.

Právě zaznamenávání pohybu je jedno z možných využití nového telefonu. Uživatel si může vzít malé zařízení s sebou, když se vydá třeba běhat. V takové situaci by běžný smartphone překážel a chytré hodinky naopak většinou neumějí telefonovat a posílat SMS zprávy. Vphone S8 tak zcela nenahradí jiný telefon, ale slouží spíše jako doplněn či záloha v případě jeho poruchy. Neobvyklá novinka bude k dostání v čínských internetových obchodech za v přepočtu necelých 900 Kč bez DPH.

Zdroj: Notebookcheck.com
reklama