Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nejlevnější Kindle dostal displej s přisvícením

23.3.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Amazon uvedl novou generaci své legendární čtečky e-knih Kindle. Základní model sice podražil, ale zato dostal displej s přisvícením, který usnadní čtení v noci. Vyplatí se tedy ještě vůbec vyšší model Paperwhite?
Kindle se v minulosti stal skoro synonymem pro čtečku elektronických knih. Tento typ zařízení neprochází zdaleka tak dynamickým vývojem jako smartphone či tablety, přece jen čtečky nevyžadují nejvýkonnější procesory ani nejjemnější displeje. Přesto Amazon našel další prostor pro vylepšení a uvedl na trh už devátou generaci čtečky Kindle. Jedná se o základní, cenově nejdostupnější model v nabídce za 90 dolarů (2 050 Kč bez DPH). Nejnovější varianta přesto není tak levná jako předchůdce, který nesl cenovku 80 dolarů. Toto drobné zdražení ovšem může Amazon omluvit rozšířením funkcí. Šestipalcový e-ink displej zůstal základním prvkem výbavy, ale vůbec poprvé se může pochlubit přisvícením, a to s možností regulace v několika úrovních.
 
 
Záměrně nepoužíváme výraz podsvícení, neboť by nebyl zcela přesný. Na rozdíl od LCD totiž e-nk (displej z elektronického inkoustu) využívá přisvětlovací diody umístěné před zobrazovacím panelem, nikoliv za ním. Tato nová funkce usnadní čtení v noci, uživatel se totiž obejde bez osvětlení v místnosti nebo přídavné přisvětlovací lampičky. Projeví se to pochopitelně na výdrži baterie, přesto lze s novým Kindlem dosáhnout několika týdnů bez nabíjení. Samotný displej získal vyšší kontrast a dotykové ovládání bylo vylepšeno o kapacitní technologii, která umožňuje dosáhnout větší přesnosti. Naopak rozlišení zůstalo beze změny, jemností displeje 167 pixelů na palec tedy čtečka neuchvátí. Ve výbavě zůstal podpora Bluetooth sluchátek pro poslech audioknih.
 
V neposlední řadě došlo také k drobnějším designovým změnám, nový Kindle by tedy měl být tenčí a lehčí než předchůdce. Předobjednávky začaly na americkém Amazonu už tento týden, k prvním zákazníkům se čtečka dostane 10. dubna. V nabídce zůstává o 40 dolarů dražší model Paperwhite, který nabídne stejnou velikost displeje, ale s vyšší jemností (300 ppi) i přesnějším přisvícením (pomocí pětice diod). Navíc se může pochlubit elegantnějším displejem a zvýšenou odolností proti vodě či prachu.
 


reklama