Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nejlepší celoroční pneumatiky pro rok 2024 mají nové vítěze, Michelin už není nejlepší

25.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nejlepší celoroční pneumatiky pro rok 2024 mají nové vítěze, Michelin už není nejlepší
Titul nejlepší celoroční pneumatiky si dlouho držel Michelin se svým modelem CrossClimate 2. Konkurence ale přispěchala s novými variantami a bývalého krále odsunula až na čtvrté místo. Kdo je nyní lepší?
Jezdíte na celoročních pneumatikách?
V anketě lze hlasovat do 25.4.2024. Počet hlasujících: 13
Ano38 %
Ano, ale příště beru letní/zimní8 %
Ne, ale zvažuji to23 %
Ne, to mi nesmí na auto31 %
YouTube kanál Tyre Reviews pravidelně vydává srovnávací testy pneumatik, kde hodnotí spoustu různých vlastností na suchu, vodě, sněhu a někdy i na ledě. Zkoumá ovládání, brždění, aquaplanning i trakci. Na základě těchto parametrů se pak stanovuje vítěz a zajímavé je sledovat všechny kategorie včetně celoročních pneumatik. Ty ještě nedávno byly až příliš velkým kompromisem, který nedával dobré výsledky ani v zimě a ani v létě. Technologie ale výrazně pokročily a nyní se ty nejlepší mohou směle srovnávat i s dobrými letními a zimními pneumatikami zároveň. Nedávno se objevily výsledky nového testu celoročních modelů a dlouhodobá jednička v podobě Michelin CrossClimate 2 se dostala až na čtvrtou pozici. Konkurence totiž nespí a představila nové modely, které dokázaly Michelin porazit.
 
 
Pokud tak uvažujete o koupi celoročních pneumatik, může být pro vás tento test pro rok 2024 dost zajímavý. Celoroční pneumatiky mají smysl např. pro ty, kteří nejezdí často po sněhu, nebo pro ty, kteří ročně najezdí tak málo, že jim separátní sady pneumatik dříve zpuchřely stářím, než že by na nich sjeli vzorek.
 
Na třetím místě je nyní Pirelli Cinturato All Season SF3. Tyto pneumatiky naprosto zářily na suchu, jsou vynikající proti aguaplanningu. Mají velmi dobrou trakci na sněhu i ledě, horší je to ale s bržděním na těchto površích, kde padají spíše za střed startovního pole. Také se docela rychle sjíždějí.
 
Druhá pozice patří pneumatikám Bridgestone Turanza All Season 6, které sice ve většině parametrů patří k těm nejlepším, ačkoli první pozici neberou téměř v žádném z nich. Dosahuje výborných výsledků na suchu i mokru, a to zejména v brždění, dobře si poradí s vodou a aquaplanningem, slabší výsledky ale mají na sněhu a ledu, kde patří spíše k mírně horšímu průměru.
 
Titul nejlepší celoroční pneumatiky nyní získal Continental AllSeasonContact 2. Předvádí vynikající výsledky na ledě, velmi dobré jsou i na sněhu. Odolnost vůči aquaplanningu je spíše průměrná, ale obecně jsou na vodě v dalších parametrech jako ovladatelnost a brždění excelentní a mezi výrazný nadprůměr patří i na suchu. Mají dobrou životnost, z čehož plyne i příznivý poměr ceny a výdrže.
 
Pokud vás zajímá srovnání s klasickými letními i zimními pneumatikami, kanál připravuje na podzim srovnání, kde budou "celoročky" soupeřit i s klasickými letními a zimními gumami. Bude tak dobře vidět, o jak velký kompromis se jedná.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama