Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nedostatek bezrámečkových displejů bude pokračovat v roce 2018

3.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Výroba displejů pro bezrámečkový design je složitější a dražší, přesto spotřeba těchto panelů neustále roste. Už v současnosti je jich nedostatek, přičemž v příštím roce by se situace rozhodně neměla zlepšit. K čemu by to mohlo vést?
Jedním z nejvýraznějších aktuálních trendů ve světě smartphonů jsou displeje s minimálními okraji, kdy panel zabírá naprostou většinu čelní strany zařízení. Velmi často jsou tyto displeje zjednodušeně označovány jako bezrámečkové (v angličtině bezel-less), i když určité rámečky okolo ve všech případech najdeme. Smartphonů s takovým displejem neustále přibývá a už se zdaleka nejedná jen o drahé vlajkové lodě, ale také modely s příznivějšími cenovkami, což je patrné především v nabídkách méně známých čínských značek. U některých telefonů je navíc tento trend spojován s poměrem stran 2:1, neboli 18:9, který je znatelně širší než běžně využívaný poměr 16:9.
 

Taiwanský web Digitimes však upozorňuje, že výrobci se v současné době potýkají s nedostatkem displejů pro smartphony s bezrámečkovým designem. A podle jeho zdrojů se situace v budoucnu nebude zlepšovat. Produkce tohoto typu displejů je složitější v tom, že je nutné vytvořit po každého klienta (tj. výrobce smatphonů) displej s individuálními rozměry podle designu smartphonu. Běžné panely jsou přitom vyráběny univerzálně a není proto ničím výjímečným, že se jeden a ten samý displej objeví ve více modelech stejné, nebo dokonce jiné značky.
 
Výroba bezrámečkových displejů je také složitější a trvá déle, což platí především o panelech s poměrem stran 18:9. Za stejný čas tak továrna vyrobí méně kusů, a to samozřejmě vede k vyšším cenám. Zroj navíc uvádí, že takový panel vyžaduje o téměř pětinu více skleněného podkladu, což znamená další navýšení ceny. V upylnulém třetím čtvrtletí letošního roku měla cena bezrámečkových displejů vzrůst o dvojcifernou procentuální hodnotu, k dalšímu zvyšování by navíc mělo docházet do konce letošního roku a dále také v roce 2018.
 
Zvyšování ceny i nedostatek komponentů samozřejmě bude mít vliv na smartphony s bezrámečkovými displeji a poměrem stran 18:9. Nejen, že by mohla vzrůst cena takových modelů na trhu, ale také jich nemusí na trhu přibývat tolik, jak by si výrobci smartphonů (a mnozí zákazníci) přáli. Vliv by to mohlo mít především na telefony cenově dostupnější kategorie smartphonů, kam by se tento typ displeje nemusel dostat tak rychle.
 


reklama