www.svetmobilne.cz
>
>

Natahující elektrovůz iEV X se nabíjí ze zásuvky, solárem i šlapáním

Natahující elektrovůz iEV X se nabíjí ze zásuvky, solárem i šlapáním
, , aktualita
Na Kickstarteru se objevil zajímavý elektromobil iEV X. Jeho délku lze natahovat, aby pojal více osob i nákladu, netradiční je také způsobem nabíjení. K dispozici je nejen tradiční zásuvka, ale i solární panel na střeše a lidský pohon pedály.
reklama
Elektromobilitu si každý představuje trochu jinak a své chce říci i malinký elektromobil iEV X, resp. jeho lepší verze iEV X+. Jde o malinké autíčko pro jednu osobu s rozměry 160 cm na délku, pouhých 78 cm na šířku a 135 cm na výšku. Pokud ale chcete odvézt dva pasažéry, auto se může natáhnout na 190 cm (uprostřed zůstane 30cm díra). Má-li se odvézt i náklad, lze ho natáhnout až na 220 centimetrů (některé obrázky výrobce udávají až 240 cm). Hmotnost vozítka iEV X je pouhých 115 kilogramů, ve verzi iEV X+ je to pak 145 kg. Vůz má 4 kola s pneumatikami 120/70 R12.
 
iEV X
 
Základní verze má limitovánu maximální rychlost na 25 až 45 km/h (podle státních regulací těchto vozítek) a její 48V baterie má postačit na ujetí 40-60 km. Velikost baterie sice výrobce neudává, ale vzhledem k udávané spotřebě 2 kWh na 100 km bude patrně okolo 1 kWh. iEV X+ může jet až 60 km/h a 72V baterie má vydržet na ujetí 80-120 kilometrů.
 
iEV X
 
Pokud jde o nabíjení, obě dvě verze podporují nabíjení pomocí zásuvky za poměrně dlouhé 3 hodiny (vzhledem ke kapacitě by to mělo být v řádu desítek minut při pomalém nabíjení). Podporováno je i "rychlé" nabíjení na přání (nabití za 30 minut). Verze iEV X+ umí i nabíjení přes Robotic Charging System pomocí výsuvných zrcátek. Obě verze mají solární panely, v případě základní verze o výkonu 40 W, u lepší je to pak 60 W. To rozhodně není moc, ale při průměrném českém 5hodinovém slunečním svitu by tak každý den bylo nabito 200 Wh, což by mělo stačit na ujetí 10 kilometrů, resp. 300 Wh a 15 kilometrů. U verze iEV X+ je navíc možné si pomoci šlapáním (až 35 W), takže by se vozítko nemuselo v podstatě skoro vůbec nabíjet a ještě si i zacvičíte. Ale musíte parkovat na slunci.
 
iEV X solární panel
 
Obě varianty mají 7" 1080p displej, rádio a podporu Bluetooth. Nechybí ani zadní kamera a 50W audio systém. Lepší varianta má navíc i GPS trackovací systém proti zlodějům, může mít polohovatelný volant, má také 200W topení.
 
iEV X
 
Prvních 5 zájemců může mít slabší verzi za 1850 EUR v kampani na Kickstarteru, po vyprodání pak kampaňová cena roste na 3250, případně 3850 EUR a po jejím ukončení se bude prodávat za 4250 EUR. V případě iEV X+ si ale už musíte přichystat 7850 EUR (po ukončení kampaně 8250 EUR). Cílem je vybrat téměř 189 tisíc EUR. Zatím si však vozítko nikdo neobjednal.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák
Připravovaná vlajková loď Honor View 20 by měla následovat nový trend bezrámečkových telefonů. A dosáhne toho otvorem pro čelní kamerku. Na zadní straně překvapivě nalezneme pouze jeden fotoaparát, ale s extrémně vysokým rozlišením.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“ iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“
Testem fotoaparátu DxOMark nedávno prošel iPhone XR a odnesl si odtamtud výborné hodnocení. Dokonce nejlepší mezi smartphony s jedním zadním fotoaparátem. Přemožitelem by se ovšem mohl stát Pixel 3 XL, jehož výsledek dosud nebyl zveřejněn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Superlehký notebook LG Gram nyní také jako hybrid Superlehký notebook LG Gram nyní také jako hybrid
LG oznámilo nové přírůstky do své rodiny tenkých a lehkých notebooků Gram. Nabídku doplní sedmnáctipalcová varianta i model s konstrukcí 2 v 1. Novinky se ukážou na veletrhu CES, ale představeny byly už nyní.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lotus chystá elektrický hypersport s 1000 koňmi Lotus chystá elektrický hypersport s 1000 koňmi
Britský výrobce sportovních vozů Lotus se rovněž připravuje na elektrickou éru, která se nezadržitelně blíží. V jeho podání to bude hypersportovní automobil, jehož výkon má dosahovat minimálně 1000 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení
OnePlus spojilo síly s automobilovou značkou McLaren a výsledkem je speciální edice vlajkové lodi 6T. Změny ovšem nejsou pouze designové, telefon také dostal do vínku 10GB RAM a superrychlé nabíjení baterie.
11.12.2018, aktualita, Jáchym Šlik