www.svetmobilne.cz
>
>

Natahující elektrovůz iEV X se nabíjí ze zásuvky, solárem i šlapáním

Natahující elektrovůz iEV X se nabíjí ze zásuvky, solárem i šlapáním
, , aktualita
Na Kickstarteru se objevil zajímavý elektromobil iEV X. Jeho délku lze natahovat, aby pojal více osob i nákladu, netradiční je také způsobem nabíjení. K dispozici je nejen tradiční zásuvka, ale i solární panel na střeše a lidský pohon pedály.
reklama
Elektromobilitu si každý představuje trochu jinak a své chce říci i malinký elektromobil iEV X, resp. jeho lepší verze iEV X+. Jde o malinké autíčko pro jednu osobu s rozměry 160 cm na délku, pouhých 78 cm na šířku a 135 cm na výšku. Pokud ale chcete odvézt dva pasažéry, auto se může natáhnout na 190 cm (uprostřed zůstane 30cm díra). Má-li se odvézt i náklad, lze ho natáhnout až na 220 centimetrů (některé obrázky výrobce udávají až 240 cm). Hmotnost vozítka iEV X je pouhých 115 kilogramů, ve verzi iEV X+ je to pak 145 kg. Vůz má 4 kola s pneumatikami 120/70 R12.
 
iEV X
 
Základní verze má limitovánu maximální rychlost na 25 až 45 km/h (podle státních regulací těchto vozítek) a její 48V baterie má postačit na ujetí 40-60 km. Velikost baterie sice výrobce neudává, ale vzhledem k udávané spotřebě 2 kWh na 100 km bude patrně okolo 1 kWh. iEV X+ může jet až 60 km/h a 72V baterie má vydržet na ujetí 80-120 kilometrů.
 
iEV X
 
Pokud jde o nabíjení, obě dvě verze podporují nabíjení pomocí zásuvky za poměrně dlouhé 3 hodiny (vzhledem ke kapacitě by to mělo být v řádu desítek minut při pomalém nabíjení). Podporováno je i "rychlé" nabíjení na přání (nabití za 30 minut). Verze iEV X+ umí i nabíjení přes Robotic Charging System pomocí výsuvných zrcátek. Obě verze mají solární panely, v případě základní verze o výkonu 40 W, u lepší je to pak 60 W. To rozhodně není moc, ale při průměrném českém 5hodinovém slunečním svitu by tak každý den bylo nabito 200 Wh, což by mělo stačit na ujetí 10 kilometrů, resp. 300 Wh a 15 kilometrů. U verze iEV X+ je navíc možné si pomoci šlapáním (až 35 W), takže by se vozítko nemuselo v podstatě skoro vůbec nabíjet a ještě si i zacvičíte. Ale musíte parkovat na slunci.
 
iEV X solární panel
 
Obě varianty mají 7" 1080p displej, rádio a podporu Bluetooth. Nechybí ani zadní kamera a 50W audio systém. Lepší varianta má navíc i GPS trackovací systém proti zlodějům, může mít polohovatelný volant, má také 200W topení.
 
iEV X
 
Prvních 5 zájemců může mít slabší verzi za 1850 EUR v kampani na Kickstarteru, po vyprodání pak kampaňová cena roste na 3250, případně 3850 EUR a po jejím ukončení se bude prodávat za 4250 EUR. V případě iEV X+ si ale už musíte přichystat 7850 EUR (po ukončení kampaně 8250 EUR). Cílem je vybrat téměř 189 tisíc EUR. Zatím si však vozítko nikdo neobjednal.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje
Nový kompaktní model Škody je už za dveřmi a automobilka nám jej postupně odhaluje. Už jsme viděli teaser v podobě siluety vozu, sportovní koncept Vision RS a nyní se dozvídáme i jméno. Bude se jmenovat Škoda Scala.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona
Nejen USA nebo Čína chtějí špehovat své obyvatele. Zadní vrátka do telefonů svých obyvatel by velmi ráda viděla i Austrálie. Společnost Apple se tak už ohradila proti navrhovanému zákonu, který by to chtěl zavést.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3 Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3
Tesla Model 3 je jedním z nejúspěšnějších vozů na americkém trhu, ve třídě elektromobilů drtivě vede. Automobilka sice stále zdaleka nepokryla všechny objednávky na vůz, nicméně slaví alespoň milník 100 tisíc vyrobených vozů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Garmin Instinct: chytré hodinky do náročných podmínek Garmin Instinct: chytré hodinky do náročných podmínek
Garmin rozšířil svou nabídku chytrých sportovních hodinek o novou řadu Instinct, která je zaměřena primárně na vysokou odolnost a nabízí měření pohybových aktivit i navigaci v terénu. Cena je přitom příznivější než u modelů Fenix.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Honor 8X a Honor Band 4: ceny i dostupnost na českém trhu Honor 8X a Honor Band 4: ceny i dostupnost na českém trhu
Honor 8X si odbyl svou evropskou premiéru tento týden na Pražském hradě, kde jsme se dozvěděli také českou cenu tohoto velkého smartphonu. Na tuzemský trh míří také chytrý náramek Honor Band 4.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik