Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nastavení a konfigurace programu SBSH PocketWeather v. 1.3

3.7.2006, Jarouš, návod
Na fóru SBSH byly k PocketWeather zveřejněny dva „tutorialy“ – dílčí návody k nastavení programu. Inspirováni tímto příkladem publikovali na našem fóru Jarouš a TheMelin v průběhu března 2006 kompletní návod a postupy nastavení celého programu.
Po sepsání lekcí jsem zjistil jednu záludnost v nastavení METAR. Pokud si sestavujete vlastní seznam, tzv. METAR kolečko kolem domečku a při editaci jednotlivých řádků necháte jeden vymazaný, tak při načítání dat se u prázdného řádku načítání ukončí, tzn. že další METAR stanice po prázdném řádku se neaktualizují. Schválně jsem otestoval na novém seznamu METAR zdrojů, data se nenačtou. Prostě seznam METAR zdrojů o počtu menším než 8 položek musí následovat řádek po řádku, ne jako na obrázku .



Ještě bych chtěl upozornit na jeden takový postřeh s užívání PW. Používám na Today obrazovce Pocket Breeze a PW mám jako záložku. Pokud po SR neťuknu na záložku PW, PW nebude aktivní a nebude se Vám aktualizovat. Něco na ten způsob jako kdyby jste měli PW vyplé na Today. Po ťuknutí na záložku už je PW aktivován a můžete být přeplý na kteroukoliv záložku a počasí se Vám bude aktualizovat podle Vámi nastavených hodnot.

V programu jsou přednastavené tři URL satelitů a radaru pro ČR. V době zařazení těchto adres do programu se jednalo o graficky kvalitní náhledy satelitů ze stránek meteopressu. To je bohužel již minulostí, v současné době jsou na jejich stránkách k dispozici pouze nekvalitní černobílé náhledy. Dříve byl k dispozici satelitní snímek střední Evropy a další byl detail na ČR. V současné době meteopress inzeruje náhled na Evropu a náhled na ČR, ale oba snímky jedno a to samé jsou. Snímek radaru lze dohledat i na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (www.chmi.cz nebo www.chmu.cz), jsou zde k dispozici i radarové snímky blesků. Data obou radarů jsou zde poskytována v kratších časových úsecích než na stránkách meteopressu, doporučuji při stahování přechod na stránky ČHMÚ.

Je ale nutné upravit URL pomocí proměnných, např.:
  • URL pro srážkový radar: chmi.cz/meteo/rad/data/$YY$MM$DD$HH00.gif
  • URL pro radar blesků: chmi.cz/meteo/rad/blesk/data-png/pacz21.blesk.$YYYY$MM$DD.$HH00.10_9.png

Na stránkách ČHMÚ lze dohledat i celkem pěkné satelitní snímky, ale časové razítko v URL se zatím pomocí proměnných nepodařilo prolomit. Pokud to nějaký odborník dokáže, budou mu ostatní vděční. Příklady a návod použití proměnných jsou uvedeny v nápovědě programu.

K satelitním a radarovým snímků ještě jedna poznámka. Zobrazený čas snímku je vždy udáván ve světovém čase UTC (UTC = UT = GMT = SELČ-2h = SEČ-1h). Pro získání místního času je třeba k zobrazenému času přičíst 1 hodinu v zimním období, kdy platí středoevropský čas, resp. 2 hodiny v období platnosti letního času, např. v těchto dnech zobrazený čas 16.00 je ve skutečnosti snímek z 18.00 hod. našeho času.

V posledních několika měsících jsem zaregistroval další negativní poznatek u webkamer a to je přechod jejich vysílání z formátu *.jpg na javu. Zde nám ani znalost prolomení časového razítka pomocí proměnných už nepomůže.

Perlička z nastavování programu závěrem: Zkušený uživatel programu po HR přístroje provedl novou instalaci a nastavení programu, ale program nezobrazoval žádná data předpovědi ani aktuální počasí. Nejen on, ale mnozí další hledali řešení problému. Uživatel na řešení přišel sám – při nastavování data po HR se uklepnul o měsíc vpřed a takovou předpověď, natož aktuální počasí v daný den zatím žádný program nezvládá.
reklama