Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nastavení a konfigurace programu SBSH PocketWeather v. 1.3

3.7.2006, Jarouš, návod
Na fóru SBSH byly k PocketWeather zveřejněny dva „tutorialy“ – dílčí návody k nastavení programu. Inspirováni tímto příkladem publikovali na našem fóru Jarouš a TheMelin v průběhu března 2006 kompletní návod a postupy nastavení celého programu.
Vysvětlení zobrazovaných údajů a obsluha programu na stránkách Přehled počasí, tzn. Přehled, METAR, Předpověď, Snímky, Porovnání, Porovnání snímků a Zemětřesení
Většina zobrazovaných údajů je snad všem jasná, rovněž ovládání je snadné a intuitivní, nebudu zabíhat do zbytečných podrobností a omezím se jen na vysvětlení pojmů, ke kterým byly v debatách o počasí zaslány dotazy, resp. upozorním na některé odlišné prvky ovládání.

Rosný bod
Rosný bod je stav, kdy je vzduch maximálně nasycen parami, nemůže pojmout další vodní páru a ta se začíná srážet na okolních předmětech (kondenzačních jádrech), dochází k přeměně vodních par na srážky. Rosný bod je ovlivňován teplotou. Rosný bod je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami (relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100%). Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace. Vzduch za určité teploty může obsahovat jen určité množství vodních par. Čím je teplota vzduchu vyšší, tím více vlhkosti pojme. Pokud se vzduch začne ochlazovat, vodní páry začnou kondenzovat. Podmínkou je ale přítomnost kondenzačních jader. Rosný bod lze považovat za jiné vyjádření absolutní vlhkosti vzduchu. Příklad: Když se sprchujete, v koupelně stoupá teplota a vzdušná vlhkost. Jakmile vlhkost vzduchu dosáhne rosného bodu, začne voda kondenzovat na zrcadle, jehož teplota je nižší než teplota vzduchu (teplota zrcadla je nižší než hodnota rosného bodu). Jakmile se po chvíli zrcadlo zahřeje na okolní teplotu, sražená vodní pára se ztratí.

Apparent = Výhled = Zdánlivě
Původní výraz Apparent, v překladu programu Výhled a v překladu od Myrka Zdánlivě je pojem, který se správně označuje jako pocitová teplota. Každý člověk vnímá teplotu vzduchu různě podle toho, jak je vzduch vlhký, jakož i podle toho, zda vítr fouká nebo nefouká. Pocitová teplota je teplota, kterou má mít suchý vzduch za bezvětří, aby působil na lidský organismus stejně jako vzduch při určité vlhkosti a rychlosti větru. Vyšší teplotu člověk lépe snáší při nižší vlhkosti. Například: teplotu 40°C pociťuje při 20% relativní vlhkosti jako 30,4°C. Když bude vát vítr, pak bude tato pocitová teplota ještě přijatelnější. Teplotu při 30°C při relativní vlhkosti 60% budeme pociťovat jako 26,8°C. Přitom se dá tvrdit, že okamžitou teplotu mezi 20 až 27°C považujeme za příjemnou. Pocitová teplota zahrnuje do výpočtu faktor teploty, relativní vlhkosti, slunečního záření a rychlosti větru. Je to pojem, který je jako doplňující informace k počasí užíván zejména v USA, ale jeho užívání se rozšiřuje po celém světě.

Údaje na stránce Zemětřesení, tzn. Magnitude, Longitude, Latitude a Depth
Longitude a latitude jsou uživatelům GPS a programů pracujících s určením polohy snad jasné.

Magnitude je veličina používaná při kvantitativním vyhodnocování velikosti zemětřesení v Richterově stupnici a vychází z pozorovaného poměru maximální amlitudy zemětřesných vln k periodě (uf, tolik citace encyklopedie).

Depth Výraz depth je zde překládán jako vzdálenost, ale správný výraz pro oblast pojmů zemětřesení je hloubka. Je to údaj, v jaké hloubce v epicentru zemětřesení propuklo. Běžná hloubka je 33 km, co je méně, je mělké, co je nad je hluboké. Pokud tedy máme zápis: Time 28.3.06 10:35 Magnitude 4,9 Long -97.2 Lat 3.4 Depth 76 km NORTHERN SUMATRA, INDONESIA … umíme ho přečíst, jako že v Indonésiii na severní Sumatře bylo 28.3 06 v 10.35 hod. zemětřesení o síle 4,9 Richterovy stupnice, jeho epicentrum bylo na daných souřadnicích a propuklo v hloubce 76 km pod povrchem. Koho zajímají podrobnosti k zemětřesením zobrazeným na PDA, může si je následně vyhledat na PC zde.

Fáze Měsíce a Slunce To snad není nutné popisovat a vysvětlovat.

Textový údaj na Today
Pokud máme v nastavení na záložce Obrazovka dnes nastavenou klasickou konfiguraci, tzn. v okně Zobrazovat je navoleno Vodorovně a tučně, máme na Today zobrazen řádek tučného informačního textu, např.: 24° 1014mBarˇ z JZ 22kph 64% (ros. bod 17). Jsou to údaje o současném stavu lokace a čteme je následovně: Současná teplota je 24° C, tlak je 1014 milibarů, je přepokládán pokles tlaku (záleží na tom, kam směřuje šipka/stříška), vítr vane z jihozápadu rychlostí 22 km/hod., vlhkost je 64% a rosný bod je na hodnotě 17.

Směr větru
Směr větru se určuje následovně. Stojíte ve středu větrné růžice a podstatné je, odkud vítr vane. Častý omyl při určení směru větru je „no, fouká to támhle, na východ“, správně je „fouká to ze západu“.




Ovládání programu na stránkách Přehled počasí
Jednotlivé stránky se zobrazí poklepem na jejich záložku ve spodní části obrazovky, nalistování nezobrazených záložek je možné stylem "ťapnout a táhnout".



Na stránce METAR lze levý sloupec údajů aktuálního zdroje METAR vypnout/zapnout klepnutím na jméno METAR zdroje. Aktuální METAR zdroj je označen červeným nitkovým křížem a podrobné textové informace zdroje ve spodní části se v řádku žlutě podbarví. K dalším nezobrazeným textovým informacím aktuálního zdroje se dostaneme opět stylem "ťapnout a táhnout", nedostaneme se k nim žádnou šipkou, jako na jiných stránkách programu. Pokud pohybujeme tabulkou textových údajů tahem bodla a nastavíme určitý řádek k horní hraně, potom po uvolnění bodla se tento řádek stane aktivním, tzn. žlutě se podbarví a nitkový kříž na mapě se přesune na aktivní zdroj. Pokud na stránce METAR ťuknete na joypad, zobrazí se celý textový přehled údajů stránky, dalším ťuknutím se vrátíte do původního zobrazení, tzn. mapa s textem ve spodní části obrazovky. K zobrazení dalších údajů na textové stránce METAR je nutné použít rydlo (přidržet a táhnout), joypadem údaje neposunete, vždy se vrátíte na původní zobrazení.



Na stránce Předpověď jsou v levé části béžově podbarvené řádky a sloupce textových údajů. Listovat v dalších, nezobrazených, lze pomocí modrých šipek (vodorovně i svisle), resp. nalistování je možné stylem "ťapnout a táhnout" (bez doprovodného obrázku).



Na stránce Snímky jsou zobrazené ikony náhledů natažených snímků, poklepem na náhled přepínáme zobrazení snímku v horní části obrazovky. Pokud máme povolenou animaci snímků, je možné přehrání či listování v jednotlivých snímcích pomocí zelených a modrých šipek ovládání. Zobrazený snímek lze zvětšovat i zmenšovat. Pozor při zvětšování, prvních několik zvětšení je plynulých, následuje skokové zvětšení v řádech desítek procent. Zakřivenou šipkou lze obrázkem rotovat po 90° (proč?).

Stránky Porovnání a Porovnání snímků jsou jasné, stránka Zemětřesení má obdobné ovládání jako stránka METAR, tzn. nitkový kříž, ovládání spodních textových řádků stylem "ťapnout a táhnou" a žluté podbarvení řádku aktuální lokace zemětřesení, stejné je i zobrazení všech textových údajů poklepem na joypad, jen není co posouvat, všechny textové údaje se vejdou na stránku.
reklama