Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Musk bojuje proti skalpingu a muži, který nabídl Cybertruck za 242.069 USD, zrušil rezervace

19.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Musk bojuje proti skalpingu a muži, který nabídl Cybertruck za 242.069 USD, zrušil rezervace
Skalpeři si vysloužili nelichotivou pověst i v oblasti IT, a to nedávno v době čipové krize. Přeprodávání nedostatkového HW vyhnalo ceny extrémně nahoru. Elon Musk ale něco podobného řeší i u Cybertrucků.
V listopadu 2023 vyšlo najevo, že prodejní smlouva Tesly Cybertruck obsahuje zajímavou klauzuli o tom, že uživatel nesmí prodat vůz v prvním roce od okamžiku dodání vozu. Elon Musk a jeho společnost tak chtěl bojovat proti skalperům, kteří vydělávají na tom, že nedostatkové zboží obratem prodávají za výrazně vyšší částky nedočkavcům. Se svolením Tesly by ale takový prodej byl možný. Podobné podmínky mívají ve smlouvách některé exotické automobilky a dokonce i vozy, jako jsou některé Land Rovery, ostatně něco podobného má i GMC u pickupu Canyon AT4X. Kvůli negativní odezvě, která se ale na toto téma strhla, bylo toto v podmínkách pozměněno, nicméně verze z roku 2024 to tam má opět (a méně striktní podmínky ohledně přeprodeje platí i pro ostatní modely). V nedávném případě zamýšleného scalpingu toto Tesla dle jednoho zhrzeného uživatele využila.
 
Jeden z uživatelů Cybertrucku dal nabídku k prodeji svého vozu za částku 242.069 USD (přes 5,6 milionu Kč), a to prý z legrace, ke své škodě tam ale přidal i VIN. Tesla tak byla schopna dohledat to, o koho se jednalo. Poněvadž tento uživatel měl ještě další dvě rezervace na Cybertruck a bylo tak pravděpodobné, že se je také zkusí obratem přeprodat, automobilka mu tyto dvě rezervace zrušila a vrátila peníze. Údajně měl být informován o tom, že pokud se pokusí provést další rezervace (není jasné, zda jen na Cybertruck nebo i jiné Tesly), své peníze už zpět nedostane. Majitel se brání, že vůz jen umístil na inzertní servery, ale neprodal ho. Každopádně prodejní podmínky mluví jasně a ty porušil.
 
Zdroj: jalopnik.com,


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama