Mozilla nakonec nepřipraví chytrý telefon za 600 Kč

Mozilla nakonec nepřipraví chytrý telefon za 600 Kč
, , aktualita
Před více než rokem ukázala Mozilla projekt, ve kterém chtěla prodávat telefon založený na Firefox OS za 600 Kč, a to převážně do rozvojových zemí. Teď je potvrzeno, že se tak nestane, bude za telefon náhrada?
K oblíbeným
reklama
Telefon od Mozilly samozřejmě nebyl žádné dělo, pouze šlo o to, aby byl představen maximálně dostupný telefon pro každého, a to hlavně v rozvojových zemích. To odpovídá strategii Firefox OS, který je dílem samotné Mozilly a pracuje na nenáročném hardwaru.

V tomto případě byl hardware snad to nejlevnější, co se dalo sehnat. Prototyp telefonu zahrnoval 3,5 palcový displej s rozlišením 320x480, 1jádrový procesor Spreadtrum SC8621, WiFi a 2Mpx zadní kameru. Nicméně v chudých zemích by to mohl být naprostý trhák. Proč se tedy Mozilla rozhodla telefon neprodávat?

Podle Chrise Bearda, nového výkonného ředitel Mozilly, společnost neviděla dostatečnou kupní sílu po telefonu za 600 Kč, a vzdá se tak svého programu. "Vyrobíme telefony a propojíme zařízení, která budou lidé chtít kupovat kvůli zážitkům, ne kvůli nízké ceně," prohlásil Chris Beard.

Podle něj musí Mozilla celkově změnit strategii, aby se dokázala prosadit proti velikánům jako iOS a Android. Chris Beard poukázal na to, že Android s iOS už de facto zadupali do země Nokii nebo Blackberry a Microsoft s Ubuntu mají vážné problémy.

Ředitel Mozilly by také chtěl, aby telefony s Firefox OS budily emoce, aby měly zajímavé vlastnosti, mezi něž by se neřadila jen nízká cenovka. Také zvažuje, že by do svého operačního systému přidal podporu pro aplikace Androidu.

"Jestli chcete mít významnou roli ve světě telefonů, musíte nabídnout něco, co je hodnotné a pro co se lidé budou ochotní vzdát širšího ekosystému. Ale to je na masovém trhu v podstatě nemožné," dodal Chris Beard.

Co teda chystá Mozilla dál? "Chystáme se prozkoumat svět internetu věcí. Potřebujeme zcela prozkoumat možnosti dodat produkt a platformu koncovým uživatelům v této vznikající kategorii."

"Budeme agresivně investovat do příležitostí pro Firefox OS, proinvestujeme všechny nezbytné finanční prostředky, které budou vyžadovány, abychom dokončili nový plán a abychom zajistili, že se nám jistě vrátí zpátky naše investice," zakončil Chris Beard povídání o vyhlídkách společnosti.

Vypadá to, že pod vlivem nového ředitele se změnila i strategie, s jakou bude v budoucnosti Mozilla přistupovat k neziskovým projektům. Telefon za 600 Kč se k nim jistě řadil. Ale i tak je jisté, že Firefox OS bude pro celou společnost důležitý. I když nepředstaví telefon za 600 Kč, vypadá to, že by mohli ukázat zařízení, které bude sice dražší, ale výkonnější a uživatelsky přijatelnější.

Zdroj: CNET.com
reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala