Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mozilla nakonec nepřipraví chytrý telefon za 600 Kč

23.5.2015, Jan Pánek, aktualita
Před více než rokem ukázala Mozilla projekt, ve kterém chtěla prodávat telefon založený na Firefox OS za 600 Kč, a to převážně do rozvojových zemí. Teď je potvrzeno, že se tak nestane, bude za telefon náhrada?
Telefon od Mozilly samozřejmě nebyl žádné dělo, pouze šlo o to, aby byl představen maximálně dostupný telefon pro každého, a to hlavně v rozvojových zemích. To odpovídá strategii Firefox OS, který je dílem samotné Mozilly a pracuje na nenáročném hardwaru.

V tomto případě byl hardware snad to nejlevnější, co se dalo sehnat. Prototyp telefonu zahrnoval 3,5 palcový displej s rozlišením 320x480, 1jádrový procesor Spreadtrum SC8621, WiFi a 2Mpx zadní kameru. Nicméně v chudých zemích by to mohl být naprostý trhák. Proč se tedy Mozilla rozhodla telefon neprodávat?

Podle Chrise Bearda, nového výkonného ředitel Mozilly, společnost neviděla dostatečnou kupní sílu po telefonu za 600 Kč, a vzdá se tak svého programu. "Vyrobíme telefony a propojíme zařízení, která budou lidé chtít kupovat kvůli zážitkům, ne kvůli nízké ceně," prohlásil Chris Beard.

Podle něj musí Mozilla celkově změnit strategii, aby se dokázala prosadit proti velikánům jako iOS a Android. Chris Beard poukázal na to, že Android s iOS už de facto zadupali do země Nokii nebo Blackberry a Microsoft s Ubuntu mají vážné problémy.

Ředitel Mozilly by také chtěl, aby telefony s Firefox OS budily emoce, aby měly zajímavé vlastnosti, mezi něž by se neřadila jen nízká cenovka. Také zvažuje, že by do svého operačního systému přidal podporu pro aplikace Androidu.

"Jestli chcete mít významnou roli ve světě telefonů, musíte nabídnout něco, co je hodnotné a pro co se lidé budou ochotní vzdát širšího ekosystému. Ale to je na masovém trhu v podstatě nemožné," dodal Chris Beard.

Co teda chystá Mozilla dál? "Chystáme se prozkoumat svět internetu věcí. Potřebujeme zcela prozkoumat možnosti dodat produkt a platformu koncovým uživatelům v této vznikající kategorii."

"Budeme agresivně investovat do příležitostí pro Firefox OS, proinvestujeme všechny nezbytné finanční prostředky, které budou vyžadovány, abychom dokončili nový plán a abychom zajistili, že se nám jistě vrátí zpátky naše investice," zakončil Chris Beard povídání o vyhlídkách společnosti.

Vypadá to, že pod vlivem nového ředitele se změnila i strategie, s jakou bude v budoucnosti Mozilla přistupovat k neziskovým projektům. Telefon za 600 Kč se k nim jistě řadil. Ale i tak je jisté, že Firefox OS bude pro celou společnost důležitý. I když nepředstaví telefon za 600 Kč, vypadá to, že by mohli ukázat zařízení, které bude sice dražší, ale výkonnější a uživatelsky přijatelnější.

Zdroj: CNET.com
reklama