Mozilla nakonec nepřipraví chytrý telefon za 600 Kč

Mozilla nakonec nepřipraví chytrý telefon za 600 Kč
, , aktualita
Před více než rokem ukázala Mozilla projekt, ve kterém chtěla prodávat telefon založený na Firefox OS za 600 Kč, a to převážně do rozvojových zemí. Teď je potvrzeno, že se tak nestane, bude za telefon náhrada?
K oblíbeným
reklama
Telefon od Mozilly samozřejmě nebyl žádné dělo, pouze šlo o to, aby byl představen maximálně dostupný telefon pro každého, a to hlavně v rozvojových zemích. To odpovídá strategii Firefox OS, který je dílem samotné Mozilly a pracuje na nenáročném hardwaru.

V tomto případě byl hardware snad to nejlevnější, co se dalo sehnat. Prototyp telefonu zahrnoval 3,5 palcový displej s rozlišením 320x480, 1jádrový procesor Spreadtrum SC8621, WiFi a 2Mpx zadní kameru. Nicméně v chudých zemích by to mohl být naprostý trhák. Proč se tedy Mozilla rozhodla telefon neprodávat?

Podle Chrise Bearda, nového výkonného ředitel Mozilly, společnost neviděla dostatečnou kupní sílu po telefonu za 600 Kč, a vzdá se tak svého programu. "Vyrobíme telefony a propojíme zařízení, která budou lidé chtít kupovat kvůli zážitkům, ne kvůli nízké ceně," prohlásil Chris Beard.

Podle něj musí Mozilla celkově změnit strategii, aby se dokázala prosadit proti velikánům jako iOS a Android. Chris Beard poukázal na to, že Android s iOS už de facto zadupali do země Nokii nebo Blackberry a Microsoft s Ubuntu mají vážné problémy.

Ředitel Mozilly by také chtěl, aby telefony s Firefox OS budily emoce, aby měly zajímavé vlastnosti, mezi něž by se neřadila jen nízká cenovka. Také zvažuje, že by do svého operačního systému přidal podporu pro aplikace Androidu.

"Jestli chcete mít významnou roli ve světě telefonů, musíte nabídnout něco, co je hodnotné a pro co se lidé budou ochotní vzdát širšího ekosystému. Ale to je na masovém trhu v podstatě nemožné," dodal Chris Beard.

Co teda chystá Mozilla dál? "Chystáme se prozkoumat svět internetu věcí. Potřebujeme zcela prozkoumat možnosti dodat produkt a platformu koncovým uživatelům v této vznikající kategorii."

"Budeme agresivně investovat do příležitostí pro Firefox OS, proinvestujeme všechny nezbytné finanční prostředky, které budou vyžadovány, abychom dokončili nový plán a abychom zajistili, že se nám jistě vrátí zpátky naše investice," zakončil Chris Beard povídání o vyhlídkách společnosti.

Vypadá to, že pod vlivem nového ředitele se změnila i strategie, s jakou bude v budoucnosti Mozilla přistupovat k neziskovým projektům. Telefon za 600 Kč se k nim jistě řadil. Ale i tak je jisté, že Firefox OS bude pro celou společnost důležitý. I když nepředstaví telefon za 600 Kč, vypadá to, že by mohli ukázat zařízení, které bude sice dražší, ale výkonnější a uživatelsky přijatelnější.

Zdroj: CNET.com
reklama
Nejnovější články
Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji
Porsche nedávno představilo hodně drahý elektrický sedan Taycan Turbo a Turbo S. Nyní se představuje základní verze Taycan 4S, jejiž cena je výrazně nižší proti variantám Turbo, přitom půjde pořád o hodně výkonné auto.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené
Google chce zrakově postiženým usnadnit život a v aplikaci Mapy Google budou moci nyní aktivovat speciální hlasovou navigaci, která přinese detailnější informace pro pohyb v náročném prostředí.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Porsche a Boeing chtějí postavit létající auta Porsche a Boeing chtějí postavit létající auta
Jezdit po zemi za chvíli asi přestane stačit. Máme tu už několik konceptů létajících aut a nyní se chce přidat německá automobilka Porsche a americký Boeing. Společnosti totiž chtějí prozkoumat tento trh.
13.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Dyson končí s projektem elektromobilu, nevyplatí se Dyson končí s projektem elektromobilu, nevyplatí se
Dyson, známý výrobce vysavačů, vysoušečů rukou a dalších zařízení, chtěl proniknout na trh elektromobilů. Jak to tak ale vypadá, situace nebyla tak růžová a společnost celý projekt elektrických aut ukončila.
12.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář