Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mozilla a Spreadtrum odhalují 25dolarový smartphone

24.2.2014, Jan Vítek, aktualita
Čas od času se objeví zařízení, které nezaujme svými specifikacemi, ani výhodným poměrem ceny a výkonu, ale čistě cenou. Nyní to je chytrý telefon firem Mozilla a Spreadtrum, který má stát pouze 25 dolarů.
Společnost Mozilla dobře známe jako výrobce oblíbeného prohlížeče Firefox a dalšího softwaru, ovšem firma Spreadtrum, která s ním navázala spolupráci, už tak známá není. Jde o šanghajského výrobce čipů, který tak dodá potřebný hardware, zatímco Mozilla vhodí do mlýna svůj Firefox OS. Firmy na letošním Mobile World Congress už ukázaly prototyp chytrého telefonu, o němž tvrdí, že přijde pouze na 25 dolarů, u nějž by se tak mohla v našich obchodech klidně vyjímat cena 499 Kč.

Nicméně je zřejmé, že zrovna na evropský nebo severoamerický trh tento telefon zaměřený zrovna nebude a v hledáčku budou s největší pravděpodobností rozvojové země. A co můžeme čekat za hardware v takovémto telefonu? Mozkem se má stát čip SC6821 založený na jádru Cortex-A5 s podporou sítí WCDMA a EDGE. Dále tu bude 3,5" panel s rozlišením HVGA a také se dostalo na Wi-Fi, Bluetooth, kameru a FM rádio. Je tedy jasné, že s těmito specifikacemi by se nový telefon nemohl na našem trhu zařadit ani mezi low-end.

Levný smartphone se tak chystá zaútočit na trzích, kde se Android, natož pak iOS, ještě nezabydlel. Mozilla také již našla prvního výrobce těchto telefonů, a to firmu Polytron a prodávat jej pak mají zájem operátoři Telkomsel a Indosat z Indonésie.


Není to ale pouze velmi levný model, který byl v prezentaci Mozilly představen. Ukázán byl také telefon Firefox OS Flame, jenž nabídne dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8210 Snapdragon na 1,2 GHz, 4,5" displej s rozlišením 854 x 480, zadní 5Mpix a přední 2Mpix obrazovku, 256 až 1 GB RAM, 8 GB pro data, 3G UMTS quad-band (850/900/1900/2100), A-GPS, NFC, 802.11 b/g/n, Bluetooth, Micro USB a 1800mAh baterii. To už je daleko lepší, ale i tak jde už spíše o low-end, nicméně je jasné, že Mozille by se těžko konkurovalo dražším telefonem, jenž by nesl jeho systém a musel soupeřit s již zavedenými OS.

Firefox OS také není určen pouze pro telefony. Uplatní se také v tabletech a představeny byly hned dva - VIA Vixen a Foxconn Infocus.

VIA Vixen je z dvojice menší a má 7" displej s rozlišením 1024 x 600, 1,2GHz dvoujádrový Cortex-A9 s Mali-400 GPU, 1 GB RAM, 8 GB pro data, 2Mpix a 0,3Mpix kameru a Wi-Fi 802.11 b/g/n. Foxconn InFocus nabídne 10" displej s rozlišením 1280 x 800, procesor A31 (ARM Cortex A7) se čtyřmi jádry na 1 GHz s PowerVR SGX544MP2 GPU, 2 GB RAM, 16 GB pro data, 5Mpix a 2Mpix kamera, A-GPS a 7000mAh baterie.

Prozatím není vůbec jasné, na jaké trhy si uvedená zařízení najdou cestu a kolik budou stát.

Zdroj: Hexus.net

reklama