Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Motorola podporuje „domácí“ opravy smartphonů

3.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Opravy smartphonů jsou stále dražší a složitější, ale Motorola se rozhodla vydat opačným směrem. Ve spolupráci se známým webem iFixit připravila sady pro opravu vybraných telefonů Moto svépomocí.
Mimozáruční opravy mobilních telefonů se čím dál častěji stávají noční můrou. Velkou překážkou velmi často bývá už samotné rozebrání přístroje, takže na první pohled banální oprava se mnohdy velmi prodraží. A při odeslání rozbitého smartphonu do servisu si musíme často položit otázku, zda se nevyplatí koupit nový model. I přesto, že výrobci většinou domácím kutilům házejí klacky pod nohy, se stále najdou uživatelé, kteří si svůj telefon raději opraví sami doma za zlomek nákladů, které by utratili v servisu. A právě pro ně vznikl americký web iFixit, který rozebírá elektroniku a čtenářům nabízí návody na její opravu. Všechny přístroje, které projdou rukama lidem z iFixit, navíc dostanou hodnocení podle toho, jak snadno jdou opravit.
 
 
iFixit nedávno zahájilo spolupráci s prvním velkým výrobcem smartphonů. Motorola, dnes v rukách Lenova, se rozhodla svým zákazníkům usnadnit opravy některých modelů svépomocí. Jedná se o telefony Moto Z, Moto Moto Z Play, Moto Z Force, Moto X, Moto X Pure Edition, Moto G5 Plus, Moto G4, Moto G4 Plus a Droid Turbo 2. Ve většině případů jde tedy o starší telefony, které už většinou nejsou v záruce. Ze stránek iFixit lze objednat balíčky, které obsahují všechny potřebné díly a nářadí k výměně prasklého displeje nebo opotřebované baterie. Součástí jsou samozřejmě také podrobné návody v elektronické podobě, kde se uživatelé krok za krokem dozví, jak danou opravu provést.
 
Ani oprava s využitím těchto balíčků ovšem nevyjde zrovna nejlaciněji. Sada pro výměnu baterie stojí 40 dolarů (900 Kč bez DPH), výměna displeje potom může dle zvoleného modelu přijít až na 200 dolarů (4 500 Kč bez DPH). Oprava smartphonů je důležitá také z ekologického hlediska, neboť umožňuje snížení elektronického odpadu. Pokud tedy výrobce nabídne možnost snadné a levné opravy svých zařízení, poputuje do popelnic (v lepším případě do vyhrazených kontejnerů pro recyklaci elektroniky) méně rozbitých smartphonů. Na druhou stranu se tím ovšem připraví o peníze, které by zákazník mohl utratit za nákup nového modelu.
 
Zdroj: iFixit.org


reklama