www.svetmobilne.cz
>
>
>

Mohou baterie sloužit ke špehování?

Mohou baterie sloužit ke špehování?
, , aktualita
Výzkum prokázal, že uživatel se dá špehovat pomocí baterie chytrého telefonu nebo tabletu. Jak je to možné? V pozadí se skrývá velká souhra náhod a chytrost některých webových stránek, může se uživatel bránit?
K oblíbeným
reklama
Baterie mobilních telefonů mohou pomoci k tomu, že je uživatel špehován, díky nim ho totiž dokážou rozpoznat napříč různými webovými stránkami, takže lze sbírat informace o pohybu uživatele na internetu, jak to je možné?

V první řadě stojí za problémem HTML5, v roce 2012 se totiž rozhodlo, že internetové stránky budou moct zjišťovat zbývající kapacitu baterie telefonů a tabletů, aby mohly omezit některé své funkčnosti, které zbytečně konzumují energii, to zní dobře, že?

Problém ale nastává tehdy, když si uvědomíme, že tímto způsobem se web může dozvědět informace o naší baterii, samozřejmě nemá k dispozici žádné ID baterie, ví pouze dvě věci: zbývající čas do vybití a procentuální stav baterie.

Tyto dvě informace dohromady mohou vytvořit poznávací značku baterie, a protože se aktualizují jen každých 30 vteřin, uživatel může mezitím přejít na jiný web a podle kombinace zbývajícího času do vybití a stavu baterie může být znova rozpoznán. Takto může být sledován až do doby, než se na dobu delší než 30 vteřin odmlčí z internetu.

Problém je, že není možné se proti takovému sledování bránit, pokud používáte Firefox, Operu nebo Chrome, nemáte jinou možnost než přejít na jiný prohlížeč. Tyto totiž podporují čtení stavu baterie. Nelze ani využít zabezpečení, které umožňuje Chrome, nebo vymazání cookies.

Pokud totiž vymažete cookies nebo vstoupíte do incognito módu do 30 vteřin od posledního přihlášení na stránku, ta vás pozná podle stavu baterie a času do vybití a zase si k vám přiřadí předchozí údaje.

Pokud se opravdu bojíte, že budete sledováni, můžete využít služeb jiného prohlížeče jako Dolphin Browseru nebo předinstalovaného prohlížeče, který by neměl trpět touto chybou.

Zdroj: theguardian.com
reklama
Nejnovější články
Už 50 % iPhonů používá nejnovější iOS 13 Už 50 % iPhonů používá nejnovější iOS 13
Rychlost upgradu telefonů iPhone na nový operační systém iOS 13 je opravdu velmi rychlá. Má jej nainstalovaný už 50 % všech uživatelů, o čemž si konkurenční Android může jen nechat zdát. Nový iPadOS pro iPady je na tom ale o trochu hůře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Volvo XC40 Recharge: první elektrické SUV značky Volvo XC40 Recharge: první elektrické SUV značky
Volvo se chce stát jakousi evropskou Teslou a být prémiovou značkou vyrábějící elektromobily. Vedle značné hybridizace portfolia to má být i uvádění nových typů elektromobilů a prvním z nich je SUV XC40 Recharge.
19.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli
High-endový telefon Samsung Galaxy S10 má velmi nepříjemnou chybu čtečky otisků prstů. Při použití některých ochranných skel je totiž možné telefon odemknout jakýmkoli prstem, nikoli jen tím registrovaným.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000 Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000
Společnost Adata představila novou kompaktní powerbanku T10000. Jak už napovídá název, nabídne kapacitu 10000 mAh, a to vše při stylovém tenkém designu. Powerbanka má totiž tloušťku jen 15 mm.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem
Zatímco Porsche oznámilo, že se společností Boeing chce vyvíjet létající auta, koncernová automobilka Audi naopak učinila opačný krok a spolupráci s konkurenčním Airbusem ukončila. Projekt Pop.Up tak pro Audi nebude mít pokračování.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala