www.svetmobilne.cz
>
>
>

Mohou baterie sloužit ke špehování?

Mohou baterie sloužit ke špehování?
, , aktualita
Výzkum prokázal, že uživatel se dá špehovat pomocí baterie chytrého telefonu nebo tabletu. Jak je to možné? V pozadí se skrývá velká souhra náhod a chytrost některých webových stránek, může se uživatel bránit?
K oblíbeným
reklama
Baterie mobilních telefonů mohou pomoci k tomu, že je uživatel špehován, díky nim ho totiž dokážou rozpoznat napříč různými webovými stránkami, takže lze sbírat informace o pohybu uživatele na internetu, jak to je možné?

V první řadě stojí za problémem HTML5, v roce 2012 se totiž rozhodlo, že internetové stránky budou moct zjišťovat zbývající kapacitu baterie telefonů a tabletů, aby mohly omezit některé své funkčnosti, které zbytečně konzumují energii, to zní dobře, že?

Problém ale nastává tehdy, když si uvědomíme, že tímto způsobem se web může dozvědět informace o naší baterii, samozřejmě nemá k dispozici žádné ID baterie, ví pouze dvě věci: zbývající čas do vybití a procentuální stav baterie.

Tyto dvě informace dohromady mohou vytvořit poznávací značku baterie, a protože se aktualizují jen každých 30 vteřin, uživatel může mezitím přejít na jiný web a podle kombinace zbývajícího času do vybití a stavu baterie může být znova rozpoznán. Takto může být sledován až do doby, než se na dobu delší než 30 vteřin odmlčí z internetu.

Problém je, že není možné se proti takovému sledování bránit, pokud používáte Firefox, Operu nebo Chrome, nemáte jinou možnost než přejít na jiný prohlížeč. Tyto totiž podporují čtení stavu baterie. Nelze ani využít zabezpečení, které umožňuje Chrome, nebo vymazání cookies.

Pokud totiž vymažete cookies nebo vstoupíte do incognito módu do 30 vteřin od posledního přihlášení na stránku, ta vás pozná podle stavu baterie a času do vybití a zase si k vám přiřadí předchozí údaje.

Pokud se opravdu bojíte, že budete sledováni, můžete využít služeb jiného prohlížeče jako Dolphin Browseru nebo předinstalovaného prohlížeče, který by neměl trpět touto chybou.

Zdroj: theguardian.com
reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala