Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mohou baterie sloužit ke špehování?

7.8.2015, Jan Pánek, aktualita
Výzkum prokázal, že uživatel se dá špehovat pomocí baterie chytrého telefonu nebo tabletu. Jak je to možné? V pozadí se skrývá velká souhra náhod a chytrost některých webových stránek, může se uživatel bránit?
Baterie mobilních telefonů mohou pomoci k tomu, že je uživatel špehován, díky nim ho totiž dokážou rozpoznat napříč různými webovými stránkami, takže lze sbírat informace o pohybu uživatele na internetu, jak to je možné?

V první řadě stojí za problémem HTML5, v roce 2012 se totiž rozhodlo, že internetové stránky budou moct zjišťovat zbývající kapacitu baterie telefonů a tabletů, aby mohly omezit některé své funkčnosti, které zbytečně konzumují energii, to zní dobře, že?

Problém ale nastává tehdy, když si uvědomíme, že tímto způsobem se web může dozvědět informace o naší baterii, samozřejmě nemá k dispozici žádné ID baterie, ví pouze dvě věci: zbývající čas do vybití a procentuální stav baterie.

Tyto dvě informace dohromady mohou vytvořit poznávací značku baterie, a protože se aktualizují jen každých 30 vteřin, uživatel může mezitím přejít na jiný web a podle kombinace zbývajícího času do vybití a stavu baterie může být znova rozpoznán. Takto může být sledován až do doby, než se na dobu delší než 30 vteřin odmlčí z internetu.

Problém je, že není možné se proti takovému sledování bránit, pokud používáte Firefox, Operu nebo Chrome, nemáte jinou možnost než přejít na jiný prohlížeč. Tyto totiž podporují čtení stavu baterie. Nelze ani využít zabezpečení, které umožňuje Chrome, nebo vymazání cookies.

Pokud totiž vymažete cookies nebo vstoupíte do incognito módu do 30 vteřin od posledního přihlášení na stránku, ta vás pozná podle stavu baterie a času do vybití a zase si k vám přiřadí předchozí údaje.

Pokud se opravdu bojíte, že budete sledováni, můžete využít služeb jiného prohlížeče jako Dolphin Browseru nebo předinstalovaného prohlížeče, který by neměl trpět touto chybou.

Zdroj: theguardian.com
reklama