Mobilní platformy: historie a současnost

Mobilní platformy: historie a současnost
, , článek
Vyznat se dnes na trhu s notebooky, netbooky, ultrabooky, tablety či smartphony není vůbec snadné. Všemožná označení procesorů, grafik, nebo čipsetů dokáží pomotat hlavu i zkušenému uživateli. Pojďme si v tom zmatku udělat pořádek! Aktualizováno.
K oblíbeným
reklama

Android, Windows nebo iOS?


Správný výběr operačního systému je naprosto zásadní pro budoucí spokojenost uživatele. Jistě jsou tu funkce, nad jejichž absencí mávnete rukou, ale pak je tu druhá skupina, která vás vytočí do nepříčetnosti a telefon či tablet se rázem může změnit v létající objekt. Jelikož máme každý jiné priority, bude těžké udělat nějaký žebříček kvality jednotlivých operačních systémů. Pojďme si tedy spíše popsat hlavní hráče na mobilním trhu a přidat k nim jejich vlastnosti. V této kapitole se podíváme na Windows, Windows RT a Windows Phone, v té další na Android a iOS.

Upozornění: Berte na vědomí, že řada výtek k jednotlivým produktům se může změnit s vydáním další verze. Jmenované vlastnosti jsou aktuální pro první polovinu 2013.


Windows (x86)


Začněme u klasických Windows od společnosti Microsoft, které stále drží vysoký podíl v segmentu notebooků a nemají příliš přímých protivníků. Na jejich provoz je totiž zapotřebí procesor schopný pracovat s x86 instrukcemi, což nás omezuje na výběr mezi společnostmi AMD, Intel a zcela minoritně VIA. Ostatní výrobci čipů nemají koupenou licenci a Intel rozhodně nevypadá na to, že by ji chtěl někomu dalšímu půjčovat.
Windows 7 jsou ideální v kombinaci s klávesnicí a myší, s dotyky si moc nerozumí


Windows jsou na trhu od roku 1985 a za tu dobu si prošly značnými změnami. Výsledkem je pracovní prostředí, ve kterém můžete dělat prakticky jakoukoliv činnost. Dlouhá historie a vysoká penetrace trhu zaručuje Microsoftu stamiliony licencí, a díky tomu s ním bez řečí spolupracují všichni významní výrobci hardwaru. Stejné je to i s aplikacemi, zejména profesionálními, které na jiných platformách často neseženete.
Windows 8 jsou připravené na dotyky, nepatří však toto ovládání spíše do tabletů?


Desktopové Windows jsou robustní operační systém, který má své místo v pracovních počítačích. Patří do rukou především těm, jenž tvoří obsah pro ostatní. Microsoft se bohužel tento systém snaží ohnout pro všechna zařízení včetně tabletů. Je však otázkou, zdali na tenkém zařízení pro prohlížení Facebooku či internetu potřebujete plnohodnotný operační systém či by lépe fungovala jeho odlehčená verze.

Výhody:
+ Obří nabídka aplikací včetně profesionálních
+ Podpora největších výrobců hardwaru
+ Možnost využít systém na „1000 způsobů“

Nevýhody:
- Příliš robustní na tablety či telefony
- Snaha Microsoftu naroubovat do systému tabletové rozhraní
- Cena licencí

Aktuální verze: Windows 8.1

Starší verze: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8
 
 

Windows RT (ARM)


Pozice architektury x86 se zdála dlouho neohrožená, jenže poslední raketový růst mobilů a tabletů doprovázený pádem prodejů notebooků dal jasně najevo, že Microsoft nemůže tvrdošíjně nabízet svůj systém jen pro tuto platformu. Vznikly tak Windows RT, které mají podporu ARM architektury a teoreticky by tedy mohly běžet na iPadu či tabletu s Androidem.
Dotykové prostředí pro tablet se Microsoftu povedlo


Prvotní zmínky o tom, že plnohodnotné Windows konečně poběží na ARMu, se ukázaly jako liché, neboť by se kromě samotného systému musely přepsat i aplikace od všech výrobců. Microsoft bohužel v této situaci značně zazmatkoval a situaci neobjasnil zákazníkům dopředu. Navíc do Windows RT integroval zcela nepochopitelně i klasickou plochu s ikonami, která mate uživatele ještě více.
Matoucí přítomnost desktopu, Photoshop či Autocad nespustíte a navíc se dotyky špatně ovládá


Výsledkem je odnož operačního systému, která v prodejích totálně propadla a rozmrzelí výrobci dokonce stahují své produkty z trhu předčasně. Budoucnost verze „RT“ je tedy ve hvězdách a spekuluje se dokonce i o jejím ukončení. Doufejme, že Microsoft se tímto nezdarem poučí a do budoucna připraví lepší tabletový systém.

Výhody:
+ Povedené dotykové rozhraní (Metro)
+ Optimalizace systému na ARM

Nevýhody:
- Nejedná se o plnohodnotné Windows, ačkoliv se tak tváří
- Obsahují i klasickou plochu, která se nepohodlně ovládá
- Zařízení s Windows RT často nedovolí instalaci jiného OS

Aktuální verze: Windows RT

Starší verze: -
 
 

Windows Phone


Microsoft byl kdysi velkým hráčem na poli chytrých mobilních telefonů či spíše komunikátorů, jeho Windows Mobile prakticky dominovaly trhu, tedy do příchodu iPhone. Poté se tato místy velmi těžkopádná platforma začala velmi rychle potápět a Microsoft chtě nechtě musel opustit palubu a začít nanovo.
Grafické prostředí nesedne každému, ale nabízí řadu výhod


Nová naděje se jmenuje Windows Phone, jenže její uvedení na trh trvalo příliš dlouho a dychtivé zájemce si mezitím rozebral Apple a Google. V takto dynamickém prostředí se relativně nepružné firmě z Redmondu špatně dohání ostatní hráči a navíc každou chvíli předvede nějaký ten faux pas. Jistě pamatujete vlajkovou loď Nokia Lumia 900, která dorazila v létě za 15 000 Kč a o pár měsíců později ji nebylo možné aktualizovat na Windows Phone 8.
Pro Nokii jsou Windows Phone jedna z posledních možností na záchranu


Samotný systém ale rozhodně není špatný a přichází s velmi originálním grafickým uspořádáním. Navíc stejně jako u Apple je perfektně optimalizovaný, takže ke svému chodu nepotřebuje tolik výkonu jako například Android. S operačním systém iOS však sdílí společnou vadu na kráse, a to je absence základních funkcí, které stejně jako Apple doplňuje Microsoft za běhu.

Výhody:
+ Jednotné a originální grafické rozhraní
+ Perfektní optimalizace, bleskové reakce
+ Společné aktualizace systému

Nevýhody:
- Uzavřený systém, často chybějí elementární funkce
- Nabídka aplikací je stále menší než u konkurence
- Změny mezi verzemi jsou radikální a často odepíšou stará zařízení

Aktuální verze: Windows Phone 8

Starší verze: Windows Phone 7, Windows Phone 7.5, Windows Phone 7.8
reklama
Nejnovější články
Lucid Air EV: na jedno nabití až 832 km dle normy EPA Lucid Air EV: na jedno nabití až 832 km dle normy EPA
Lucid Motors chce už za pár týdnů představit svůj elektromobil Air EV. Ten má být doslova rekordmanem v dojezdu, který má překonat i Teslu Model S. Hovoří se totiž o 517 mílích, tedy 832 kilometrech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple prý chystá i levnější 4G/LTE variantu iPhonu 12 Apple prý chystá i levnější 4G/LTE variantu iPhonu 12
Na letošní podzim si Apple chystá čtyři nové telefony řady iPhone 12. Půjde o iPhone 12 a 12 Pro, přičemž ke každému z nich bude k dispozici i zvětšená varianta Max. Zatímco tyto modely mají mít podporu 5G, údajně se má chystat i 4G/LTE verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13 CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13
Už za pár týdnů by se měly představit nové telefony Apple iPhone 12 a s nimi i nové procesory Apple A14 Bionic. Podle nových úniků by tyto 5nm procesory měly nabídnout výrazně vyšší výkon, hovoří se až o 40 %.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení
Pomalu se nám blíží doba masivního nástupu technologie 5G. Český telekomunikační úřad tak nyní vyhlásil výběrové řízení, které má přidělit rádiové frekvence pro 5G sítě a počítá i s novými operátory, což se těm starým ani trochu nelíbí.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny
Huawei má čím dál tím těžší pozici. I když je největším producentem telefonů na světě, brzy nebude mít k dispozici nové procesory. Zásoby se tenčí a TSMC pro něj ani nebude vyrábět nové, takže hrozí konec i jeho vlastním procesorům Kirin.
9.8.2020, aktualita, Milan Šurkala