www.svetmobilne.cz
>
>

Mobilní internet je v Česku rychlejší než Wi-Fi

Mobilní internet je v Česku rychlejší než Wi-Fi
, , aktualita
Data společnosti OpenSignal odhalila, že Česko patří mezi 33 zemí světa, kde mobilní internetové připojení dosahuje průměrně vyšších rychlostí než sítě Wi-Fi. Rozdíly jsou u nás dokonce jedny z nejvyšších.
reklama
Wi-Fi máme obvykle spojenou s rychlejším a spolehlivějším připojením, než jaké nám nabízí mobilní operátoři. To ovšem čím dál častěji přestává být pravda, neboť mobilní připojení se rozvíjí znatelně rychleji. Podle společnosti OpenSIgnal, která se specializuje na mapování pokrytí bezdrátovým připojením, dosahují ve 33 zemích světa mobilní sítě v průměru vyšší rychlostí stahování ve srovnání s Wi-Fi. Česká republika patří do této nesourodé skupiny zemí, kterou příliš nespojuje geografická poloha ani ekonomická výkonnost. Nalezneme zde státy z několika regionů včetně Evropy nebo Afriky. Stejně tak vyspělejší země jako Austrálii, Francii nebo Rakousko, na druhé straně potom rozvojové státy jako Keňu, Mexiko nebo Turecko.
 
 
Vůbec nejvyšší rozdíl byl zaznamenán v Austrálii, kde je download přes mobilní sítě v průměru o 13 Mb/s rychlejší než Wi-Fi. Následuje Libanon, Katar, Omán a Řecko, u všech těchto zemí byl rovněž zaznamenán rozdíl více než 10 Mb/s. Na pomyslné šesté příčce už nalezneme Českou republiku, kde údajně stahujeme přes mobilní sítě o 10,2 Mb/s rychleji než přes Wi-Fi. Celkem byl obdobný stav zaznamenán v 41 % zemí zahrnutých do statistiky. Z evropských zemí se dále jedná o Chorvatsko (6,6 Mb/s), Rakousko (4,9 Mb/s), Srbsko (3 Mb/s), Francii (2,5 Mb/s) nebo Slovensko (2,3 Mb/s).
 
Na čas, po který je telefon připojen k určitému typu sítě, se přitom rozdíl mezi rychlostmi nijak výrazně neprojeví. Je to dáno také tím, že zařízení jsou nastavena tak, aby upřednostňovala Wi-Fi (bez ohledu na kvalitu připojení). To je zvyk už od dob prvních smartphonů, které spoléhaly ještě na velmi pomalé mobilní připojení (např. první iPhone podporovat pouze 2G). Rozumným důvodem, proč zůstává toto nastavení i u novějších přístrojů, jsou omezení mobilního připojení ze strany operátorů. K síti se totiž obvykle připojujeme s využitím datových balíčků (po jejich vyčerpání následuje zastavení, zpomalení nebo příplatek), případně platíme za skutečně přenesená data. Neomezené mobilní připojení zůstává pro většinu uživatelů na světě nedostupným luxusem.
 
Ve většině zemí ovšem zůstává Wi-Fi rychlejším způsobem připojení než mobilní sítě. Specifický příklad představuje trojice vyspělých zemí USA, Singapur a Hongkong, kde rychlost Wi-Fi výrazně převyšuje mobilní připojení (až o 35 Mb/s). Naopak nejvyrovnanější výsledky byly zaznamenány v Maďarsku, Norsku, Bangladéši a Belgii, kde uživatelé využívají přibližně stejnou rychlost u obou typů připojení.
 
reklama
Nejnovější články
VW chystá 7místné elektrické SUV I.D. Lounge VW chystá 7místné elektrické SUV I.D. Lounge
Automobilka Volkswagen chystá spoustu nových elektrických modelů řady I.D. a mezi nimi by se mělo objevit i nové sedmimístné SUV I.D. Lounge. To by mělo být jedním ze tří nových elektrických SUV představených do roku 2022.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy A8s oficiálně: první smartphone s „průstřelem“ Samsung Galaxy A8s oficiálně: první smartphone s „průstřelem“
Samsung přestavil světově první smartphone, který místo výřezu využívá otvor v displeji pro čelní kameru. K tomu navíc přidává našlapanou výbavu včetně až 8GB RAM nebo trojitého zadního fotoaparátu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Google nejspíš nabídne i levnější Pixel 3 Lite XL Google nejspíš nabídne i levnější Pixel 3 Lite XL
Google připravuje telefon střední třídy, které by měly nabídnout některé výhody Pixelů širímu okruhu zákazníků. Nyní se objevily rendery, které kromě již známého Pixelu 3 Lite ukazují také větší Pixel 3 Lite XL.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Musk by zvládl bankrot Tesly a chce koupit továrny od GM Musk by zvládl bankrot Tesly a chce koupit továrny od GM
Elon Musk se nechal slyšet, že by lepší vozy konkurence a případný bankrot Tesly nebral za velký problém, pokud to posune elektromobilitu kupředu. Společnost však chce expandovat a koupit zavřené továrny od GM. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala