www.svetmobilne.cz
>
>

Mobilní internet je v Česku rychlejší než Wi-Fi

Mobilní internet je v Česku rychlejší než Wi-Fi
, , aktualita
Data společnosti OpenSignal odhalila, že Česko patří mezi 33 zemí světa, kde mobilní internetové připojení dosahuje průměrně vyšších rychlostí než sítě Wi-Fi. Rozdíly jsou u nás dokonce jedny z nejvyšších.
K oblíbeným
reklama
Wi-Fi máme obvykle spojenou s rychlejším a spolehlivějším připojením, než jaké nám nabízí mobilní operátoři. To ovšem čím dál častěji přestává být pravda, neboť mobilní připojení se rozvíjí znatelně rychleji. Podle společnosti OpenSIgnal, která se specializuje na mapování pokrytí bezdrátovým připojením, dosahují ve 33 zemích světa mobilní sítě v průměru vyšší rychlostí stahování ve srovnání s Wi-Fi. Česká republika patří do této nesourodé skupiny zemí, kterou příliš nespojuje geografická poloha ani ekonomická výkonnost. Nalezneme zde státy z několika regionů včetně Evropy nebo Afriky. Stejně tak vyspělejší země jako Austrálii, Francii nebo Rakousko, na druhé straně potom rozvojové státy jako Keňu, Mexiko nebo Turecko.
 
 
Vůbec nejvyšší rozdíl byl zaznamenán v Austrálii, kde je download přes mobilní sítě v průměru o 13 Mb/s rychlejší než Wi-Fi. Následuje Libanon, Katar, Omán a Řecko, u všech těchto zemí byl rovněž zaznamenán rozdíl více než 10 Mb/s. Na pomyslné šesté příčce už nalezneme Českou republiku, kde údajně stahujeme přes mobilní sítě o 10,2 Mb/s rychleji než přes Wi-Fi. Celkem byl obdobný stav zaznamenán v 41 % zemí zahrnutých do statistiky. Z evropských zemí se dále jedná o Chorvatsko (6,6 Mb/s), Rakousko (4,9 Mb/s), Srbsko (3 Mb/s), Francii (2,5 Mb/s) nebo Slovensko (2,3 Mb/s).
 
Na čas, po který je telefon připojen k určitému typu sítě, se přitom rozdíl mezi rychlostmi nijak výrazně neprojeví. Je to dáno také tím, že zařízení jsou nastavena tak, aby upřednostňovala Wi-Fi (bez ohledu na kvalitu připojení). To je zvyk už od dob prvních smartphonů, které spoléhaly ještě na velmi pomalé mobilní připojení (např. první iPhone podporovat pouze 2G). Rozumným důvodem, proč zůstává toto nastavení i u novějších přístrojů, jsou omezení mobilního připojení ze strany operátorů. K síti se totiž obvykle připojujeme s využitím datových balíčků (po jejich vyčerpání následuje zastavení, zpomalení nebo příplatek), případně platíme za skutečně přenesená data. Neomezené mobilní připojení zůstává pro většinu uživatelů na světě nedostupným luxusem.
 
Ve většině zemí ovšem zůstává Wi-Fi rychlejším způsobem připojení než mobilní sítě. Specifický příklad představuje trojice vyspělých zemí USA, Singapur a Hongkong, kde rychlost Wi-Fi výrazně převyšuje mobilní připojení (až o 35 Mb/s). Naopak nejvyrovnanější výsledky byly zaznamenány v Maďarsku, Norsku, Bangladéši a Belgii, kde uživatelé využívají přibližně stejnou rychlost u obou typů připojení.
 
reklama
Nejnovější články
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD
České dráhy spustily nový portál Vlakem na výlet, který zahrnuje i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Obsahuje bohatou databázi výletů po ČR, které lze filtrovat podle regionu nebo cílové skupiny. Zajímavostí jsou interaktivní výlety nejen pro děti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Asus ZenFone Live (L2): levný smartphone v nových barvách Asus ZenFone Live (L2): levný smartphone v nových barvách
Asus v tichosti představil nástupce loňského modelu ZenFone Live (L1), který přináší několik drobných vylepšení výbavy. A z hlediska designu si zákazníci mohou vybrat z nových dvoubarevných variant. Hlavní zbraní by ovšem měla zůstat cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei prozradil, pro které modely vydá EMUI 9.1 Huawei prozradil, pro které modely vydá EMUI 9.1
Huawei vydal dlouhý seznam smartphonů a tabletů, které na čínském trhu obdrží aktualizaci na EMUI 9.1, nejčerstvější verzi uživatelské nadstavby. V seznamu nalezneme také modely od dceřiné značky Honor.
20.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Redmi 6 ani Redmi 6A neobdrží aktualizaci na Android Pie Xiaomi Redmi 6 ani Redmi 6A neobdrží aktualizaci na Android Pie
Xiaomi nemá dobrou zprávu pro majitele dvou levných a velmi populárních smartphonů Redmi. Ani přes předchozí sliby totiž tyto modely nejspíš neobdrží aktualizaci na Android 9.0 Pie. Nasvědčují tomu informace na fóru MIUI.
20.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře