www.svetmobilne.cz
>
>

Mobilní internet je v Česku rychlejší než Wi-Fi

Mobilní internet je v Česku rychlejší než Wi-Fi
, , aktualita
Data společnosti OpenSignal odhalila, že Česko patří mezi 33 zemí světa, kde mobilní internetové připojení dosahuje průměrně vyšších rychlostí než sítě Wi-Fi. Rozdíly jsou u nás dokonce jedny z nejvyšších.
K oblíbeným
reklama
Wi-Fi máme obvykle spojenou s rychlejším a spolehlivějším připojením, než jaké nám nabízí mobilní operátoři. To ovšem čím dál častěji přestává být pravda, neboť mobilní připojení se rozvíjí znatelně rychleji. Podle společnosti OpenSIgnal, která se specializuje na mapování pokrytí bezdrátovým připojením, dosahují ve 33 zemích světa mobilní sítě v průměru vyšší rychlostí stahování ve srovnání s Wi-Fi. Česká republika patří do této nesourodé skupiny zemí, kterou příliš nespojuje geografická poloha ani ekonomická výkonnost. Nalezneme zde státy z několika regionů včetně Evropy nebo Afriky. Stejně tak vyspělejší země jako Austrálii, Francii nebo Rakousko, na druhé straně potom rozvojové státy jako Keňu, Mexiko nebo Turecko.
 
 
Vůbec nejvyšší rozdíl byl zaznamenán v Austrálii, kde je download přes mobilní sítě v průměru o 13 Mb/s rychlejší než Wi-Fi. Následuje Libanon, Katar, Omán a Řecko, u všech těchto zemí byl rovněž zaznamenán rozdíl více než 10 Mb/s. Na pomyslné šesté příčce už nalezneme Českou republiku, kde údajně stahujeme přes mobilní sítě o 10,2 Mb/s rychleji než přes Wi-Fi. Celkem byl obdobný stav zaznamenán v 41 % zemí zahrnutých do statistiky. Z evropských zemí se dále jedná o Chorvatsko (6,6 Mb/s), Rakousko (4,9 Mb/s), Srbsko (3 Mb/s), Francii (2,5 Mb/s) nebo Slovensko (2,3 Mb/s).
 
Na čas, po který je telefon připojen k určitému typu sítě, se přitom rozdíl mezi rychlostmi nijak výrazně neprojeví. Je to dáno také tím, že zařízení jsou nastavena tak, aby upřednostňovala Wi-Fi (bez ohledu na kvalitu připojení). To je zvyk už od dob prvních smartphonů, které spoléhaly ještě na velmi pomalé mobilní připojení (např. první iPhone podporovat pouze 2G). Rozumným důvodem, proč zůstává toto nastavení i u novějších přístrojů, jsou omezení mobilního připojení ze strany operátorů. K síti se totiž obvykle připojujeme s využitím datových balíčků (po jejich vyčerpání následuje zastavení, zpomalení nebo příplatek), případně platíme za skutečně přenesená data. Neomezené mobilní připojení zůstává pro většinu uživatelů na světě nedostupným luxusem.
 
Ve většině zemí ovšem zůstává Wi-Fi rychlejším způsobem připojení než mobilní sítě. Specifický příklad představuje trojice vyspělých zemí USA, Singapur a Hongkong, kde rychlost Wi-Fi výrazně převyšuje mobilní připojení (až o 35 Mb/s). Naopak nejvyrovnanější výsledky byly zaznamenány v Maďarsku, Norsku, Bangladéši a Belgii, kde uživatelé využívají přibližně stejnou rychlost u obou typů připojení.
 
reklama
Nejnovější články
Huawei odkládá skládací smartphone Mate X Huawei odkládá skládací smartphone Mate X
Vypadá to, že po Samsungu odloží svůj skládací smartphone také společnost Huawei. Její Mate X měl přijít na trh už v těchto dnech, ale budeme si na něj muset ještě pár měsíců určitě počkat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní
Renault představil vylepšenou variantu svého sportovního kupé Alpine A110S. Dostává mnohem vyšší výkon 292 koní díky vyššímu plnícímu tlaku turbodmychadla. Má i upravený podvozek a nové designové prvky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech
Rychlonabíječky elektromobilů potřebují efektivně skladovat energii, kterou se pak nabíjí automobily. Tesla zvažuje, že pro vykrývání špiček a nabíjení mimo špičku začne využívat moderní olověné akumulátory, což by mělo vše zlevnit.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka
O nový elektromobil Honda e vyjádřilo zájem už více než 30 tisíc lidí a automobilka nyní zveřejnila další technické detaily vozu. Místo zrcátek bude mít kamery, podporovat bude i rychlé dobíjení a na 80 % bude za 30 minut.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře