Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mobilní aplikace s AI nejen pro hluché rodiče pozná důvod pláče miminka

23.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Zejména neslyšící rodiče mají velký problém s pláčem svých dětí. Neslyší jej a pokud jej i rozpoznají např. s pomocí technologií detekce hluku, mají potíže rozpoznat důvod pláče. Nová aplikace z Kalifornské univerzity to díky AI pozná.
Ariana Anderson PhD z UCLA (University of California Los Angeles) pozorovala, že i její třetí dítě pláče stejně jako ty předchozí dvě, a že má několik typů pláčů, které vyjadřují jiné potřeby. To ji vnuklo myšlenku, že by se o rozpoznávání typu pláče mohla postarat umělá inteligence, což by pomohlo především neslyšícím rodičům, kteří dosud musí spoléhat na nejrůznější detektory hluku. Jenže ty nejsou schopny rozpoznat hlasitě žvatlající dítě od toho plačícího, natož aby ještě rozpoznaly, proč vlastně dítě pláče.
 
ChatterBaby
 
Systém umělé inteligence v aplikaci ChatterBaby byl natrénován na 2000 vzorcích a rozpoznává hlad, bolest a zažívací problémy (koliky). Nejvyšší úspěšnost má s rozpoznáváním bolesti (např. po očkování nebo propichování uší), kde dosahuje 90 %. U dalších dvou kategorií je úspěšnost o něco slabší. K rozpoznávání se používá např. délka pláče, frekvence a délka mezer (ticha). Např. bolest je obvykle signalizována dlouhým hlasitým pláčem s velmi krátkými chvilkami ticha.
 
Díky těmto vlastnostem by ale aplikace měla pomoci nejen neslyšícím, ale i ostatním rodičům. Autorka si navíc slibuje možnost využití aplikace pro dřívější diagnózu autismu, neboť se ví, že takové děti mívají abnormální charakteristiku pláče. I toto je už v aplikaci zabudováno a podle vlastností pláče se snaží rozpoznat další rizikové faktory.
 
 
Aplikace také umožňuje zapojit do navazujícího výzkumu další rodiče, samotné uživatele, kteří mohou zasílat anonymizované vzorky pláče do UCLA, kde budou dále vyhodnocovány a systém pomocí nich dále vyladěn. Výhodou tohoto systém je dle autorky také to, že "laboratoř přijde za účastníkem výzkumu místo toho, aby účastník musel do laboratoře". Aplikaci si můžete stáhnout pro Android i iOS.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama