Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mini-LED displej 12,9" iPadu Pro trpí na "únik světla"

26.5.2021, Milan Šurkala, aktualita
Větší 12,9" verze tabletu Apple iPad Pro přišla s displejem využívajícím Mini-LED. Ukazuje se však, že to, co mělo řešit jeden problém s kontrastem, způsobuje jiný problém s úniky světla. Diody jsou současně příliš velké i příliš malé.
Před měsícem byly představeny nové tablety Apple iPad Pro, a to v 11" i 12,9" verzi. Ta větší dostala displej s Mini-LED technologií, který obsahuje přes 10 tisíc malých diod pro podsvětlení. Ty se starají o to, aby displej dosahoval většího kontrastu a černá byla opravdu černá. To funguje na globální úrovni celého obrazu, ale problém je v tom, že i tyto malé LED jsou stále příliš velké na to, aby dokázaly vytvořit vysoký kontrast na pixelové úrovni. Výsledkem je, že kolem světlých objektů na tmavém pozadí vznikají nepříjemní duchové a úniky světla.
 
Apple iPad Pro
 
Původní displeje s mnohem většími diodami mají sice podobný problém, ale paradoxně díky větší ploše diody pro podsvětlení je tento přechod mnohem méně patrný. Mini-LED jsou tak na jednu stranu příliš malé, takže přechod ze ztmavené zóny do prosvětlené je mnohem více náhlý, ale na druhou stranu jsou současně příliš velké, protože podsvětlují stále velké množství pixelů, takže se nad jednu diodu snadno dostanou tmavá i světlá místa.
 
 
Jedna LED je pod více než 500 pixely, takže se snadno stane, že bezprostřední tmavé okolí světlého objektu je stále podsvícené, zatímco by mělo být černé. To je tak v okolí světlého objektu tmavě šedivé jako u standardních displejů, ale dál od objektu je už černé. Toto však vytváří nepříjemné duchy kolem světlých objektů a přechody objekt - šedivá - černá místo tradičního objekt - šedivá.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama