Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Microsoftu a Sony klesají prodeje telefonů

16.6.2016, Jan Pánek, aktualita
Microsoft ani Sony se podle průzkumu IC Insights nevešly mezi 12 největších výrobců chytrých mobilních telefonů. Oběma společnostem klesají prodeje, Microsoft ale ani nemá telefon, kterým by mohl ostatním konkurovat.
Za první čtvrtletí se počet prodaných zařízení - v podstatě se jedná jen o Lumie - u Microsoftu propadl na 2,3 milionu. U Sony mají trošku lepší čísla - 3,4 milionu zařízení. Tato čísla podle IC Insights nestačí na to, aby se oba výrobci dostali mezi největších 12 prodejců telefonů.

Nejlepší dvanáctku rozdělila analýza na dvě skupiny, ta první obsahuje 7 společností, které zaznamenaly menší než 6% nárůst prodeje telefonů. Zbylým 5 společnostem rostly prodeje o více než 29 %. Největším prodejcem byl Samsung, který se drží na špici již dlouho. Za první čtvrtletí prodal 81,5 milionu chytrých telefonů.

Druhým v pořadí je Apple, který prodal 51,6 milionu telefonů, obě tyto společnosti se řadí do skupiny s menším než 6 % nárůstem . První pětku doplňují výhradně čínské společnosti: Huawei, Oppo a Xiaomi. Čínským společnostem se ale daří, v první dvanáctce jsou ještě Lenovo, Vivo, ZTE, Meizu a TCL - Alcatel. Obecně trh s telefony roste, podle odhadů by to za rok 2016 mělo být o 5 procent.

Z této skupinky výrobců tedy vypadlo Sony a Microsoft, jejich příběhy jsou však jiné. Sony se zaměřilo hlavně na dražší telefony, ze kterých má zisk i přes nízké prodeje. Sony už nějakou dobu zvažuje skončení s výrobou telefonů, ale stále se drží v rozumných číslech.

Horší to je s Microsoftem. Ten sice představil na konci minulého roku špičkové Lumie 950 a 950 XL a low-endovou Lumii 550, ale celkově mu chybí telefony střední třídy, kterých by se prodalo hodně. Obecně představuje málo telefonů a očekává se, že s Lumiemi brzy skončí úplně, další telefony od Microsoftu se mají jmenovat Surface Phony.

Za to může nejen celkem dobré povědomí veřejnosti o jménu Surface, ale i fakt, že Microsoft má časově omezenou licenci na název Lumia. Microsoft od uvedení Lumií 950(XL) promrhal hodně potenciálu, protože si lidé funkci Continuum oblíbili. Kdyby ji Microsoft dodal do telefonu střední třídy, určitě by se uchytil. Nyní nezbývá než čekat na to, jak bude vypadat první Surface Phone.

Zdroj: digitimes.com
reklama