Microsoft ukončil podporu Windows Phone 8.1. Co bude dál?

Microsoft ukončil podporu Windows Phone 8.1. Co bude dál?
, , aktualita
Tento týden byla podle očekávání ukončena podpora systému Windows Phone 8.1. Pro uživatele to znamená, že už nedostanou žádné další aktualizace. Možná však svítá naděje na nový smartphone od Microsoftu s Windows 10.
reklama
V úterý 11. července uplynulo 36 měsíců od zahájení životního cyklu Windows Phone 8.1, a to znamená ukončení mainstreamové podpory tohoto operačního systému. Není to nic překvapivého, neboť je toto datum známo již od vydání Windows Phone 8.1. Ani uživatelé, kteří o tomto datu nevěděli, asi nebudou zase tolik překvapení, neboť poslední aktualizace Lumia Denim byla vydána na konci roku 2015. Stále sice existuje šance, že by Microsoft podporu prodloužil, ale to je spíše nepravděpodobné.
 
Podíl telefonů s Windows Phone 8.1 neustále klesá a v porovnání s Androidem či iOS je jejich podíl dokonce takřka mizivý, mezi mobilnímj platformami od Microsoftu však nadále vedou. Tento zastaralý systém stále nalezneme na přibližně třech čtvrtinách smartphonů s Windows, zatímco Windows 10 zůstávají na asi 20 %. Důvod není zase tak složité odhadnout. Řada telefonů s Windows Phone 8.1 se vůbec nedočkala aktualizace na Desítky a ani u těch, které jsou s novější verzí kompatibilní, neproběhl update zcela automaticky. Značná část uživatelů tak o možností aktualizace možná ani nevěděla, nebo se jim do ní nechtělo, a proto ji odsouvali

 
Vzhledem k ukončení podpory Windows Phone 8.1 je však nejvyšší čas upgradovat na Windows 10, pokud to daný model umožňuje. V opačném případě se musí uživatel připravit na to, že nebude dostávat už žádné aktualizace opravující bezpečnostní chyby či jiné problémy, o nových funkcích ani nemluvě. Pokud by majitel telefonu nechtěl zůstat u neaktualizovaného systému, který je samozřejmě potenciálně zranitelnější, ale chtěl by zároveň zůstat věrný mobilním Windows, nebude mít vůbec snadnou situaci. Nabídka smartphonů s Windows 10 je totiž opravdu mizerná a zatím není jasné, kdy (a zda vůbec) dojde k jejímu rozšíření. Velcí vývojáři aplikací navíc postupně ukončují podporu aplikaci pro Windows Phone 8.1, postupně tak přestal fungovat například Facebook Messenger nebo Skype.
 
I dosavadní příznivci Microsoftu tak často přecházejí na Android nebo iOS, protože možností s Windows mnoho nemají. Dlouhodobě se sice spekuluje o modelu Surface Phone, který bude nepřímým nástupcem Lumií, ale americký výrobce jej zatím nepředstavil. A podle dostupných informací vyčkává, až bude připravena nějaká přelomová technologie, která by telefon dostatečně odlišila od konkurence. Šéfredaktor webu Thurrott.com prohlásil, že v sídle Microsoftu je nyní testován telefon s Windows 10, ale ten údajně nepochází od divize Surface. Místo toho na něm pracuje tým spojený s HoloLens, takže by nové zařízení mohlo být propojeno s virtuální a rozšířenou realitou.
 
Zdroj: Neowin.net
reklama
Nejnovější články
Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců
Hospodaření automobilky Tesla je velmi bedlivě sledováno, a aby i další čtvrtletí bylo ziskové, rozhodla se společnost dát sbohem 7 % svých zaměstnanců. Potřebuje totiž zlevnit výrobu Modelu 3 a přijít se základní verzí elektromobilu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Motorola vrátí legendární jméno RAZR, chystá skládací telefon Motorola vrátí legendární jméno RAZR, chystá skládací telefon
Skládací telefony jsou mezi výrobci velkým hitem, plánuje je většina velkých hráčů. Nejvíce se sice mluví o Samsungu, ale nějaký skládací přístroj si má chystat i Motorola. A úspěch si chce zajistit i použitím legendárního jména RAZR.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla končí s provizním systémem, je příliš drahý Tesla končí s provizním systémem, je příliš drahý
Mnohé společnosti mají různé provizní systémy (tzv. referral), aby získaly co nejvíce zákazníků. Takový program měla i automobilka Tesla, nicméně jej už za pár týdnů zruší, společnost přichází moc draho.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
McLaren uvádí 600LT Spider, 600 koní bez střechy McLaren uvádí 600LT Spider, 600 koní bez střechy
Automobilka McLaren představila nový roadster 600LT Spider. LT zde znamená Long Tail, tedy prodlouženou záď pro lepší aerodynamiku. Nechybí ani dvakrát přeplňovaná V8, která dává rovných 600 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu
Švédská automobilka Saab zbankrotovala už před 7 lety a poté putovala do rukou Číňanů. Dostala jméno NEVS a nyní má opět nového majitele. Je jím čínský developer se zaměřením na zdravotnictví.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala