Microsoft ukončil podporu Windows Phone 8.1. Co bude dál?

Microsoft ukončil podporu Windows Phone 8.1. Co bude dál?
, , aktualita
Tento týden byla podle očekávání ukončena podpora systému Windows Phone 8.1. Pro uživatele to znamená, že už nedostanou žádné další aktualizace. Možná však svítá naděje na nový smartphone od Microsoftu s Windows 10.
K oblíbeným
reklama
V úterý 11. července uplynulo 36 měsíců od zahájení životního cyklu Windows Phone 8.1, a to znamená ukončení mainstreamové podpory tohoto operačního systému. Není to nic překvapivého, neboť je toto datum známo již od vydání Windows Phone 8.1. Ani uživatelé, kteří o tomto datu nevěděli, asi nebudou zase tolik překvapení, neboť poslední aktualizace Lumia Denim byla vydána na konci roku 2015. Stále sice existuje šance, že by Microsoft podporu prodloužil, ale to je spíše nepravděpodobné.
 
Podíl telefonů s Windows Phone 8.1 neustále klesá a v porovnání s Androidem či iOS je jejich podíl dokonce takřka mizivý, mezi mobilnímj platformami od Microsoftu však nadále vedou. Tento zastaralý systém stále nalezneme na přibližně třech čtvrtinách smartphonů s Windows, zatímco Windows 10 zůstávají na asi 20 %. Důvod není zase tak složité odhadnout. Řada telefonů s Windows Phone 8.1 se vůbec nedočkala aktualizace na Desítky a ani u těch, které jsou s novější verzí kompatibilní, neproběhl update zcela automaticky. Značná část uživatelů tak o možností aktualizace možná ani nevěděla, nebo se jim do ní nechtělo, a proto ji odsouvali

 
Vzhledem k ukončení podpory Windows Phone 8.1 je však nejvyšší čas upgradovat na Windows 10, pokud to daný model umožňuje. V opačném případě se musí uživatel připravit na to, že nebude dostávat už žádné aktualizace opravující bezpečnostní chyby či jiné problémy, o nových funkcích ani nemluvě. Pokud by majitel telefonu nechtěl zůstat u neaktualizovaného systému, který je samozřejmě potenciálně zranitelnější, ale chtěl by zároveň zůstat věrný mobilním Windows, nebude mít vůbec snadnou situaci. Nabídka smartphonů s Windows 10 je totiž opravdu mizerná a zatím není jasné, kdy (a zda vůbec) dojde k jejímu rozšíření. Velcí vývojáři aplikací navíc postupně ukončují podporu aplikaci pro Windows Phone 8.1, postupně tak přestal fungovat například Facebook Messenger nebo Skype.
 
I dosavadní příznivci Microsoftu tak často přecházejí na Android nebo iOS, protože možností s Windows mnoho nemají. Dlouhodobě se sice spekuluje o modelu Surface Phone, který bude nepřímým nástupcem Lumií, ale americký výrobce jej zatím nepředstavil. A podle dostupných informací vyčkává, až bude připravena nějaká přelomová technologie, která by telefon dostatečně odlišila od konkurence. Šéfredaktor webu Thurrott.com prohlásil, že v sídle Microsoftu je nyní testován telefon s Windows 10, ale ten údajně nepochází od divize Surface. Místo toho na něm pracuje tým spojený s HoloLens, takže by nové zařízení mohlo být propojeno s virtuální a rozšířenou realitou.
 
Zdroj: Neowin.net
reklama
Nejnovější články
Samsung uvedl odolný tablet Galaxy Tab Active 3 Samsung uvedl odolný tablet Galaxy Tab Active 3
Samsung je jednou z mála společností, která nadále aktivně vyvíjí tablety. Novinkou v jejím výrobním programu je nyní Galaxy Tab Active 3. Jak už napovídá název, jde o vysoce odolnou variantu tabletu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI
Mercedes-Benz vyvinul velmi zajímavý elektromobil Vision AVTR na motivy filmu Avatar. Nyní představil i jeho funkční prototyp. Uvidíte způsob jeho ovládání, schopnost krabího pohybu i další detaily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz
Samsung chystá nové procesory Exynos a nyní se začíná místo modelu 1000 mluvit o verzi 2100. Ta by měla mít 8 jader a to nejrychlejší má běžet až na frekvenci 2,91 GHz. I proto by neměl stačit na Snapdragon 875.
28.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala