Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Microsoft představí přímou konkurenci pro chromebooky

22.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Příští měsíc nejspíš Microsoft představí platformu Windows 10 Cloud, která bude cestou k velmi levným notebookům určeným především pro vzdělávání. Půjde tedy o přímou konkurenci pro chromebooky, jejichž popularita v amerických školách dlouhodobě roste.
Na trhu se sice v posledních letech objevilo několik ultralevných notebooků s Windows, které byly označovány za konkurenci pro chromebooky, ale až začátkem května by měl Microsoft představit ucelenější koncepci, jak konkurovat Googlu v tomto segmentu. Chromebooky jsou cenově dostupné a nabízejí jednoduchý, rychlý a bezpečný operační systém, mnohdy se navíc jedná o modely s odolnější konstrukcí, které jsou určeny pro použití ve školách. Ačkoliv zařízení s Chrome OS nedosahují žádných dechberoucích prodejních výsledků, zájem o ně dlouhodobě roste, a to nejvýrazněji právě v oblasti vzdělávání.

Právě své místo ve školách si chce Microsoft udržet, a proto by měl v nejbližší době představit svou alternativu pro chromebooky. Stane se tak s největší pravděpodobností 2: května, kdy má americký gigant naplánovanou tiskovou konferenci zaměřenou právě na oblast vzdělávání. Některé detaily o nové platformě se ovšem na světlo světa dostaly už nyní. Už z názvu Windows 10 Cloud je jasné, že operační systém bude založen na běžném Windows 10, ale s větším důrazem na využívání cloudu. Podobně jako v případě Chrome OS se tedy uživatel bez internetového připojení skoro neobejde. Ještě větší omezení nejspíš spočívá v možnosti instalace jen tzv. univerzálních aplikací (Universal Windows Platform) stažených z Windows Store.

Toto omezení přispěje k větší bezpečnosti celé platformy a usnadní práci školním administrátorům. Uniklý interní dokument nám prozradil také minimální požadavky, které by měl mít stroj s Windows 10 Cloud. Požadován je alespoň čtyřjádrový procesor Intel Celeron, 4GB RAM a 32GB interní úložiště (64GB v případě 64bitové varianty) v podobě eMMC nebo SSD a 40Whr baterie. Dotykový displej a digitální pero jsou potom volitelným, i když vítaným prvkem ve výbavě. Druhá část dokumentu porovnává Windows 10 Cloud s chromebooky. Cílem je dosáhnout více než desetihodinové výdrže baterie tak, aby většině studentů stačilo notebook nabít jednou denně. Od zapnutí počítače do načtení přihlašovací obrazovky by nemělo uběhnout více než 20 sekund, ale Chrome OS to zvládne za 15 sekund.

Další detaily o Windows 10 Cloud se tedy dozvíme začátkem května, kdy sad budou představeny také první notebooky na této platformě. Jejich cenu zatím neznáme, ale mohla by být podobná jako u chromebooků.

Zdroj. Engadget.com
reklama