Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Microsoft, HTC, Google a ti ostatní v roce 2010

1.1.2010, Pavel Koza, článek
Rok 2010 bude pro Microsoft a jeho operační systém Windows Mobile (resp. platformu Windows phone) rokem pravdy. Pokud vše dopadne podle předpokladů, dočkáme se po mnoha letech skutečně NOVÉ verze Windows Mobile se zásadními změnami a vylepšeními.
Všichni si od toho slibují zvrácení vývoje na poli mobilních operačních systémů. Pro úspěch ale Microsoft potřebuje víc než jen změny ve svém produktu, potřebuje spolupráci od výrobců, prodejců a operátorů. Teprve ti vdechnou Windows Mobile 7 život a, což je snad nejdůležitější, nabídnou ho zákazníkům a uživatelům. V žádném případě nečeká Microsoft lehký rok a právě to je tématem tohoto novoročního zamyšlení.I když byl rok právě skončený rokem Windows Mobile 6.5, jeho přijetí se dá označit přinejlepším jen jako vlažné či rozpačité. Na globálním poli mobilních operačních systémů nepřinesl výrobci téměř žádné body navíc, dlouhodobý úpadek značky pokračoval i nadále. Každý příznivec sice ví, že v mnoha ohledech jde o vývoj nespravedlivý, protože Windows Mobile svými schopnostmi za konkurencí nezaostává. Často je tomu právě naopak, kdy konkurence teprve nedávno představila v záři reflektorů vlastnosti, které Windows Mobile nabízejí již léta, ale jak se v historii přesvědčilo již mnoho skvělých produktů a služeb, skutečné vlastnosti a schopnosti bývají dost často až na druhém místě.

Bez ohledu na to sympatie k Windows Mobile je nutné přiznat, že systém ztratil své kouzlo, své "můžo". Má sice obrovskou základnu svých příznivců, kteří ročně zakoupí miliony zařízení, ale pro člověka "z venku" nemá tu potřebnou přitažlivost a stále častěji se od WM odvracejí i jinak zarytí příznivci. Část viny na tom bezesporu mají i média, která tak dlouho opakovala, jak špatná a zastaralá Windows Mobile jsou, až se z toho stala všeobecně přijímaná pravda, výsledkem čehož je mimo jiné velký ústup značky z obecného povědomí. O Windows Mobile se mimo specializovaná média nemluví, nepíše, nejsou zahrnována do průzkumů a anket. Což je v reklamou a PR zahlceném světě 21. století prostě zlé.

Hlavní vina však bezesporu padá na bedra Microsoftu. Nemá smysl zde opakovat popis vývoje posledních let, kdy se z premianta a téměř neomezeného spolu-vládce mobilních systémů stal psanec na okraji společnosti. Naprosto zmatený a nesystémový pokus o přerod klasického Windows Mobile na "moderní" platformu s dramaticky rozdílným způsobem ovládání nedopadl katastrofou především díky snaze a úsilí partnerů a výrobců zařízení jako jsou HTC nebo Samsung, kteří nečekali na vrávorající Microsoft a rozhodli se uživatelské rozhraní stvořit vlastními silami. Z čistě technického hlediska se sice nejedná o problém operačního systému, ale to koncového uživatele zcela určitě nezajímá.

Jenže právě partneři, přesně řečeno partner, zato ze všech nejdůležitější, Microsoftu vrásky z redmondského čela zrovna nemaže. Za zhruba 8 let ze z firmičky s krátkým názvem HTC, která v roce 2001 Microsoftu pomáhala přivést na svět platformu Pocket PC Phone edition (první XDA či MDA, vzpomínáte?), stala velká a sebevědomá továrna s mnoha tisícovkami zaměstnanců, která stále častěji dává najevo, že svého kmotra vlastně ani nepotřebuje. Od nesmělého koketování s Androidem před dvěma lety je to dnes nejen široká nabídka nejrůznějších přístrojů s tímto systémem, ale navíc i výroba přímo "značkového" Androida pro samotný Google a dost možná i něco navíc. O pokusech s další platformou Brew ani nemluvě.Nikdo to samozřejmě nepřizná oficiálně, protože portfolio Windows Mobile zařízení HTC má a stále jde o dominantního hráče, ale ztráta výsadního postavení Windows Mobile je stále patrnější . S jistou dávkou paranoi a s velkou dávkou nadsázky je pro mě nový HD2, na papíře špičkový přístroj, nejodfláklejším zařízením HTC za posledních několik let. Blíž to popisuju v recenzi, která se právě kvůli těmto mým dojmům tak táhne, ale počet řešených i stále nevyřešených problémů tohoto zařízení spolu s výdrží na hranici použitelnosti mě v tomto mém dojmu jen utvrzuje. A když si pak přečtu, že v novince s logem Google bude téměř identická hardwarová konfigurace, ovšem s extrémně úsporným AMOLED displejem, který největší problém zařízení s výdrží minimálně vylepší, ne-li vyřeší, spekulace mohou propuknout naplno.

Microsoft si vždy zakládal na velmi širokém okruhu výrobců, kteří nabízejí zařízení s logem Windows Mobile, ale těch významných z pohledu nejen počtu modelů, ale i z hlediska počtu prodaných kusů, je ale v širokém seznamu řádově méně. Kromě HTC do této skupiny patří rozhodně Samsung, LG, Asus a možná pár dalších značek, takže změna kurzu HTC představuje pro Microsoft velkou ránu. Na druhou stranu je to šance pro ostatní ukousnout si z podpory Microsoftu větší kus a zvýšit svůj trřní podíl.

Přes tyto nepříjemnosti není důvod propadat panice, není vše ztraceno. Nicméně aby si Microsoft mohl přesně za 365 dnů o půlnoci připít na úspěšný rok 2010, čeká ho obrovská spousta práce. Základem je samozřejmě co nejrychlejší představení nového systému Windows Mobile 7 a jeho rychlé uvedení na trh. Že musí nabídnou víc než jen nové ikonky a vylepšený modul pro obrazovku Dnes, snad nemusím zdůrazňovat. To je však jen základ, na kterém se musí stavět dál. Obrovské úsilí musí věnovat přesvědčení široké veřejnosti, že Windows Mobile a zařízení Windows phone jsou přitažlivé, že jejich používání je radost. A celkově musí dát všem jasně na vědomí, že drží kormidlo pevně v rukách, že má cíl a že k němu neochvějně směřuje.

Přehodnotit by měl i spolupráci se svými partnery. Maximální volnost a otevřenost uplatňovaná v minulých letech se neukazuje jako nejlepší řešení, je nutné zúžit mantinely a mít věci víc pod kontrolou. Myslím tím například živelné rozšiřování schopností, které si nejdříve každý výrobce implementuje po svém a dost často jinak než konkurence, což vede k nekompatibilitám aplikací, případně mnohem vyšším nákladům při jejich vývoji. A když už mluvíme o vývoji, tradičně silná zbraň Windows Mobile v podobě obrovského množství vývojářů a aplikací ztrácí dech nejen kvůli velmi pozdě představenému oficiálnímu prodejnímu kanálu, ale rovněž kvůli absenci levného (čti zdarma) profesionálního vývojového prostředí.

Na pořad dne by se měl vrátit spekulacemi opředený "Microsoft Phone", tedy zařízení, které bude od prvního šroubku do posledního řádku kódu v režii Microsoftu a které nabídne microsoftí "uživatelský zážitek". Mít vlastní vlajkovou loď, která bude ukazovat schopnosti platformy, je z dlouhodobého hlediska nutnost. Navíc by i Microsoft měl ukázat výrobcům, že na nich není životně závislý, protože současná situace staví Microsoft při vyjednávání do méně výhodné pozice.

Nezbývá mi než popřát Microsoftu do nového roku všechno nejlepší, pevnou ruku ve vedení a maximálně úspěšné představení klíčového produktu Windows Mobile 7. Všem výrobcům zařízení s Windows Mobile pak co největší úspěchy při prodeji svých produktů a hodně fantazie při jejich vývoji. A nakonec bych rád popřál vám, milým čtenářům tohoto webu, hodně zdraví a štěstí v osobním i profesním životě a co nejméně starostí s vašimi mobilními miláčky.
reklama