Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Michelin Uptis: pneumatiky, které není třeba foukat

5.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Píchlá pneumatika nikoho nepotěší a společnost Michelin chce dát těmto situacím sbohem. Představuje pneumatiku Uptis, kterou není třeba foukat a drží tvar sama o sobě i bez vzduchu. Objeví se na Chevroletech Bolt.
Defekty pneumatik rozhodně nepatří mezi to, co by lidé rádi zažívali. Dokud se jen píchne a kolo bez poškození zalepí, je to jen malá nepříjemnost. Pokud se ale prorazí a úplně roztrhá, je následná oprava znatelně dražší položka (i proto, že to nezřídka vyžaduje výměnu i druhé pneumatiky, pokud se nedá sehnat původní model). Společnost Michelin nicméně už delší dobu vyvíjí pneumatiky, které nevyužívají vzduchu, ale mají speciální konstrukci, která zajišťuje vlastnosti běžných pneumatik. První takové pneumatiky se objevily už před téměř 15 lety. Nesou jméno Tweel a lze je nalézt na některých speciálních pracovních strojích. Společnost by ale velmi ráda přenesla tento koncept i do osobních aut s novými pneumatikami Michelin Uptis.
 
Michelin Uptis
 
To by mělo šetřit i životní prostředí, neboť dle společnosti se 12 % pneumatik vyhodí dříve právě kvůli defektům nebo podobným poškozením a dalších 8 % pak musí do důchodu dříve kvůli špatnému sjetí dezénu danému nesprávným nahuštěním (ať už přehuštěním nebo podhuštěním). Celkově to má dělat 200 milionů zbytečně brzy vyhozených pneumatik ročně.
 
Michelin Uptis
 
Nové pneumatiky Unique Puncture-proof Tire System (Uptis) proti tomuto bojují speciální konstrukcí s pružnými výztužemi. Dezén je pak klasický, srovnatelný s běžnými pneumatikami. Hmotnost pneumatiky by měla být někde mezi hmotností běžné a run-flat pneumatiky a díky ní by automobily nemusely mít náhradní kolo ani lepící sadu (není co lepit), takže by se dala ušetřit i nějaká ta hmotnost. To by ve výsledku lehce zlepšilo dynamické vlastnosti vozu a možná mohlo snížit i spotřebu. To je čistá teorie, protože je otázkou, o kolik by se naopak zhoršila aerodynamika.
 
Michelin Uptis
 
Nečekejte však, že se tyto pneumatiky na vašem voze objeví za pár týdnů. Michelin plánuje uvedení do prodeje až v roce 2024. Prozatím prochází testovací fází na flotile elektromobolů Chevrolet Bolt v Michiganu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama