www.svetmobilne.cz
>
>

Michelin Uptis: pneumatiky, které není třeba foukat

Michelin Uptis: pneumatiky, které není třeba foukat
, , aktualita
Píchlá pneumatika nikoho nepotěší a společnost Michelin chce dát těmto situacím sbohem. Představuje pneumatiku Uptis, kterou není třeba foukat a drží tvar sama o sobě i bez vzduchu. Objeví se na Chevroletech Bolt.
K oblíbeným
reklama
Defekty pneumatik rozhodně nepatří mezi to, co by lidé rádi zažívali. Dokud se jen píchne a kolo bez poškození zalepí, je to jen malá nepříjemnost. Pokud se ale prorazí a úplně roztrhá, je následná oprava znatelně dražší položka (i proto, že to nezřídka vyžaduje výměnu i druhé pneumatiky, pokud se nedá sehnat původní model). Společnost Michelin nicméně už delší dobu vyvíjí pneumatiky, které nevyužívají vzduchu, ale mají speciální konstrukci, která zajišťuje vlastnosti běžných pneumatik. První takové pneumatiky se objevily už před téměř 15 lety. Nesou jméno Tweel a lze je nalézt na některých speciálních pracovních strojích. Společnost by ale velmi ráda přenesla tento koncept i do osobních aut s novými pneumatikami Michelin Uptis.
 
Michelin Uptis
 
To by mělo šetřit i životní prostředí, neboť dle společnosti se 12 % pneumatik vyhodí dříve právě kvůli defektům nebo podobným poškozením a dalších 8 % pak musí do důchodu dříve kvůli špatnému sjetí dezénu danému nesprávným nahuštěním (ať už přehuštěním nebo podhuštěním). Celkově to má dělat 200 milionů zbytečně brzy vyhozených pneumatik ročně.
 
Michelin Uptis
 
Nové pneumatiky Unique Puncture-proof Tire System (Uptis) proti tomuto bojují speciální konstrukcí s pružnými výztužemi. Dezén je pak klasický, srovnatelný s běžnými pneumatikami. Hmotnost pneumatiky by měla být někde mezi hmotností běžné a run-flat pneumatiky a díky ní by automobily nemusely mít náhradní kolo ani lepící sadu (není co lepit), takže by se dala ušetřit i nějaká ta hmotnost. To by ve výsledku lehce zlepšilo dynamické vlastnosti vozu a možná mohlo snížit i spotřebu. To je čistá teorie, protože je otázkou, o kolik by se naopak zhoršila aerodynamika.
 
Michelin Uptis
 
Nečekejte však, že se tyto pneumatiky na vašem voze objeví za pár týdnů. Michelin plánuje uvedení do prodeje až v roce 2024. Prozatím prochází testovací fází na flotile elektromobolů Chevrolet Bolt v Michiganu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Harry Potter: Wizards Unite vyjde už 21. června Harry Potter: Wizards Unite vyjde už 21. června
Dlouho očekávaná nová hra od společnosti Niantic, Harry Potter: Wizards Unite, se už blíží. Vývojáři ji po testech v Austrálii a na Novém Zálandu hodlají představit světu už v tento pátek, 21. června.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Hummer se možná vrátí jako elektromobil Hummer se možná vrátí jako elektromobil
Velká terénní auta Hummer se už nějaký ten pátek nevyrábí, společnost GM nicméně zvažuje, že značku vrátí na světlo tohoto světa. Mohla by totiž vyrábět velké terénní elektromobily a zatopit např. Rivianu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bez turba a s manuálem: nové Porsche 718 GT4 a Spyder Bez turba a s manuálem: nové Porsche 718 GT4 a Spyder
I v dnešní době se najdou auta, která ctí staré hodnoty. I když i Porsche ve velkém přechází na přeplňované motory a automatické převodovky, 718 GT4 a Spyder budou výjimkou. Mají atmosférický šestiválec a manuál.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Niantic žaluje hackery vyvíjející upravený Pokémon GO Niantic žaluje hackery vyvíjející upravený Pokémon GO
Nianticu se nikdy nelíbilo, že se lidé snažili podvédět v jeho úspěšné hře Pokémon GO. Nyní to zašlo dokonce tak daleko, že skupinu hackerů Global++ chce hnát před soud za upravené verze oblíbené hry.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala