www.svetmobilne.cz
>
>

Michelin Uptis: pneumatiky, které není třeba foukat

Michelin Uptis: pneumatiky, které není třeba foukat
, , aktualita
Píchlá pneumatika nikoho nepotěší a společnost Michelin chce dát těmto situacím sbohem. Představuje pneumatiku Uptis, kterou není třeba foukat a drží tvar sama o sobě i bez vzduchu. Objeví se na Chevroletech Bolt.
K oblíbeným
reklama
Defekty pneumatik rozhodně nepatří mezi to, co by lidé rádi zažívali. Dokud se jen píchne a kolo bez poškození zalepí, je to jen malá nepříjemnost. Pokud se ale prorazí a úplně roztrhá, je následná oprava znatelně dražší položka (i proto, že to nezřídka vyžaduje výměnu i druhé pneumatiky, pokud se nedá sehnat původní model). Společnost Michelin nicméně už delší dobu vyvíjí pneumatiky, které nevyužívají vzduchu, ale mají speciální konstrukci, která zajišťuje vlastnosti běžných pneumatik. První takové pneumatiky se objevily už před téměř 15 lety. Nesou jméno Tweel a lze je nalézt na některých speciálních pracovních strojích. Společnost by ale velmi ráda přenesla tento koncept i do osobních aut s novými pneumatikami Michelin Uptis.
 
Michelin Uptis
 
To by mělo šetřit i životní prostředí, neboť dle společnosti se 12 % pneumatik vyhodí dříve právě kvůli defektům nebo podobným poškozením a dalších 8 % pak musí do důchodu dříve kvůli špatnému sjetí dezénu danému nesprávným nahuštěním (ať už přehuštěním nebo podhuštěním). Celkově to má dělat 200 milionů zbytečně brzy vyhozených pneumatik ročně.
 
Michelin Uptis
 
Nové pneumatiky Unique Puncture-proof Tire System (Uptis) proti tomuto bojují speciální konstrukcí s pružnými výztužemi. Dezén je pak klasický, srovnatelný s běžnými pneumatikami. Hmotnost pneumatiky by měla být někde mezi hmotností běžné a run-flat pneumatiky a díky ní by automobily nemusely mít náhradní kolo ani lepící sadu (není co lepit), takže by se dala ušetřit i nějaká ta hmotnost. To by ve výsledku lehce zlepšilo dynamické vlastnosti vozu a možná mohlo snížit i spotřebu. To je čistá teorie, protože je otázkou, o kolik by se naopak zhoršila aerodynamika.
 
Michelin Uptis
 
Nečekejte však, že se tyto pneumatiky na vašem voze objeví za pár týdnů. Michelin plánuje uvedení do prodeje až v roce 2024. Prozatím prochází testovací fází na flotile elektromobolů Chevrolet Bolt v Michiganu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát
Samsung si pro příští rok chystá aktualizaci velmi úspěšné řady Galaxy A. Vlajková loď by si tentokrát měla odnést dokonce snímač s neuvěřitelným rozlišením 108 MPx, který byl vyvinut původně pro Xiaomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní
Na oslavu 110 let existence automobilky Bugatti a připomenutí legendárního modelu EB110 vyrobí automobilka limitovanou sérií vozů Centodieci. Připravte se na výkon 1600 koní a cenu 8 milionů EUR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz
Chybné aktualizace se nevyhýbají žádnému výrobci a tentokrát se to povedlo Microsoftu. Jeho mobilní zařízení Surface Book 2 a Surface Pro 6 totiž po aktualizaci velmi často padají do throttlingu CPU, které pak běží jen na frekvenci 400 MHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou
Motorola představila nový smartphone One Action. Jak už název napovídá, je určen pro akční zákazníky. Důvodem je zde širokoúhlý fotoaparát se 117° záznamem s otočeným senzorem pro pohodlné natáčení.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Evolveo přichází s chytrým náramkem FitBand B5 Evolveo přichází s chytrým náramkem FitBand B5
Evolveo si přichystalo nový chytrý náramek FitBand B5, který vstupuje na český trh. Tento model má barevný OLED displej, aktivní GPS modul a překvapivě slušnou výdrž 120mAh Li-Pol akumulátoru.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala