Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Metaphor, další chyba ve Stagefright ohrožuje 275 milionů zařízení s Androidem

19.3.2016, Milan Šurkala, aktualita
Už v minulém roce se objevila chyba v mediální serveru Stagefright mobilního operačního systému Google Android. Nyní se objevila další chyba v tomtéž systému, která může ohrozit zhruba 275 milionů zařízení.
Chyba v mediálním serveru Stagefright v mobilním operačním systému Google Android se objevila v minulém roce a nyní skupina izraelských výzkumníků ve společnosti NorthBit objevila další možnost, jak zneužít tento software ke spuštění nežádoucího kódu. Stačí navštívit stránku, které pošle video soubor schopný shodit Stagefright a nechat jej restartovat do výchozího stavu. Kód v JavaScriptu na stránce čeká na restartování serveru a pošle informace o telefonu na stránky útočníka. Následně je vygenerováno video, které dokáže opět zjistit více informací o zařízení a poslední video pak dokáže Stagefright využít ke spuštění nežádoucího kódu.


Google Android logo


Konkrétně jde o nalezení lokace knihoven libc.so a libicui8n.so. Chyba postihuje Android od 2.x do verze 4.0 a pak také verze 5.0 až 5.1, přestože ty jsou vybaveny technologií ASLR (Address Space Layout Randomisation), která by měla zabránit tomu, aby se útočník dozvěděl rozsah paměťových adres, kde jsou tyto knihovny. Celkově se problém týká přibližně 235 milionů zařízení s Androidem 5.0 až 5.1 a přibližně 40 milionů přístrojů s Androidem 2.x až 4.0. Google patrně brzy přijde s opravou, nicméně zásadním problémem je to, že u Androidu výrobci telefonů a tabletů přichází s bezpečnostními opravami až za delší dobu, pokud vůbec.

Zdroj: exploit-db.com, pcworld.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama